Bebe 10 luni nu mananca nimic

41 comentarii 1 2
0
22-08-2009, ora 10:54
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
@marga: Faceti ca si mai sus cu apa insorita caci ajuta si chiar poate sa vindece. Se poata gasi si un remediu homeopat mai tarziu, dar incepeti cu apa insorita.
0
04-05-2010, ora 21:45
vali_ogararu@yahoo.com
Nu este medic/terapeut
vali_ogararu@yahoo.com
buna seara ! am o fetita de aproape 10 luni care refuza mancarea, nu vrea absolut nimic din lingurita, adika daca reusesc sa ii dau ceva scuipa afara tot, mananca numai lapte cu cereale milumil !i-am facut analize, are doar o usoara anemie pe care o tratam cu fe, in rest am facut proba de digestie care a iesit ok, copro, ok, urina a iesit un pik prea concentrata dar medicul a spus ca nu bea suficienta apa.Sincer nu as vrea sa ajung sa ii pun carne in biberon pentru ca si asa e foarte sclifosita adika daca nu prea ii place mananca f putin lapte cu cereale, mentionez ca la fiecare masa primeste lapte cu cereale deoarece lapte simplu nu vrea ! in medie mananca aprox 120 ml la 4 ore !
va rog sa imi spuneti cum sa o pacalesc sau sa o conving sa accepte si altceva ! va multumesc!
0
17-01-2011, ora 03:23
gabrielah32
Nu este medic/terapeut
gabrielah32
pt.scarface.felicitari pt tot ajutorul dat pe acest forum, bagajul tau de cunostinte este impresionant si de mare ajutor;citind raspunsurile tale m-am ingrozit..tocmai imi tratez baietelul de 6 luni la un medic homeopat care mi-a dat 7 remedii odata, de 2 ori pe zi fiecare.;dupa vaccinul de 4 luni, si-a schimbat total bioritmul, doarme ziua dar cu intreruperi mari si noaptea sta treaz pana la 5-6 dim;dupa ce reuseste sa adoarma, o ora dupa aceea e f agitat, se trezeste plangand agresiv si cu greu reusesc sa-l linistesc...;am nascut natural, dar in tipul travaliului mi s-a administrat mialgin, no-spa...;nasterea a fost destul de grea, circulara dubla, la un pas de forceps.;in sfarsit, alte simptome care ma pun pe ganduri ar fi-transpiratia excesiva a capului, a picioarelor, o infectie urinara cu e.coli de care nu mai scapam si pt care, dupa trat cu AB mi s-a rec o cura de 2-3 luni cu AB doar seara, profilactic si pe care refuz sa o fac...homeopatul mi-a rec colibacillinum o data pe sapt dar dupa 2 sapt infectia a reaparut..daca ma poate ajuta cineva...mii de multumiri
0
17-01-2011, ora 03:27
gabrielah32
Nu este medic/terapeut
gabrielah32
am uitat sa mentionez faptul ca nu sta deloc singur, oricate met am incercat s-au dovedit ineficiente...nu ca as vrea sa-mi las copilul de nebuna dar nu sta singur nici cu mine in camera, , , doar in brate si plimbat in pozitie verticala...in rest pare istet, gangureste, zambeste tot timpul.mananca san si abia acum am inceput diversificarea dar f f greu accepta altceva...
0
17-05-2011, ora 08:37
ioanapiti
Nu este medic/terapeut
ioanapiti
buna ziua, am si eu nevoie de un sfat, bebelusul meu de 3 luni este foarte agitat, dr spune ca are reflux, el nu varsa doar il vad ca ii vine acid in gurita, face exact ca noi oamenii mari cand avem arsuri si felux, de mancat mananca humana ar, dr mi-a recomandat ANTRA MUPS medicament care nu il gasesc nicaieri doar in strainatate si numai cu reteta si nu reusesc sa intru in posesia lui, in schimb mi-a dat NEXIUM pulbere 10 mg, ii dau de 2 zile dar inca nu vad nici o ameliorare.e fff agitat noaptea doarme de la baita de laora 9 pana la 3, mananca doarme iar si la 6 gata, cand adoarme si il pun in partut da f tare din cap stanga dreapta...si ziua la fel fff agitat da din maini si din picioare intr-una si nu vrea decat in brate si plimbat..va rog daca ma puteti ajuta...am uitat sa specific ca manaca la fiecare masa intre 120 si 150 ml lapte formula humana ar(antiregurgitare), iar colici are de la 4 zile..intr-adevar de la laptele asta mai putin..dar tot are si ii dau espumisan.

va multumesc si astept raspunsul dumneavoastra
0
06-01-2012, ora 11:14
ianisutu
Nu este medic/terapeut
ianisutu
scarface...te rog mult sa ma ajuti si pe mine...sunt in aceeasi situatie cu danny..bebe are 9 luni si nu mananca de vreo 2 saptamani mai nimic, nici lapte, nici mancare...nu deschide gura dak vede lingurita, iar lapte abia mananca 100 ml in somn...asta toata ziua...a slabit cateva sute de grame...si alta problema este somnul.nu doarme decat 2 ore pe noapte...se vzbate ca un cal, nu mai pot de oboseala...AJUTA-MA
0
11-02-2015, ora 08:36
Liky
Nu este medic/terapeut
Liky
Buna, sunt mami a unei fetite de 10 luni Si jumatate care sufera de reflux silentios Si intoleranta la lactoza. Dupa inceperea vaccinarilor hranirea a devenit o problema. Si persista in continuare ! Gazele inrautatesc stuatia si cantarul a devenit dusmanul meu deoarece cantareste 6.890 gr. am facut comanda de bol violet sa incercam varianta cu apa ! Sunt disperata
0
11-02-2015, ora 20:25
Dr. Baciu Damian
Pediatrie, Brasov
Dr. Baciu Damian
Adresati-va unui medic pediatru pentru o consultatie si veti primi ajutorul necesar.
0
14-03-2015, ora 21:07
Adina2686
Nu este medic/terapeut
Adina2686
Buna,
am si eu o problema similara discutiilor de aici.Am un baietel de aproape 9 luni si a fost internat timp de 2 saptamani si jumatate in 2 spitale diferite.Intr-un spital a fost diagnosticat cu rosu in gat si inceput de bronsulita, unde dupa nici 3 zile de administrat penicilina (injectii intramusculare, unde precizez faptul ca la distanta de o saptamana, inainte de internare facuse vaccinul antipolio si antihepatic), a juns sa fac laringita si bronsulita acuta.Dupa 4 zile a fost externat dandumi-se tratament la domiciliu, constand in Azitrox(avand gust ca si pelinul), aerosol cu Dexametazona, eubiotic si sirop de tuse Prospan.Copilul a luat din spital Rotavirus unde a ajuns sa nu mai bea lichide si sa manance, fapt de care nu stiam, si asa am ajuns sa il internez de urgenta la cel de al doilea spital unde I s-au facut o serie de analize repetitive, fiind ulterior diagnosticat cu Enterita cu Rotavirus, sindrom acut de deshidratare, ringo-laringo-faringita acuta, acidoza metabolica compensate respirator, hipopotasemie si candidoza bucala.Really..am fost terminata!!!!l-am externat dupa 2 saptamani pe baza analizelor care au iesit bune spunandu-mi ca este clinic sanatos.In concluzie, problema mea este ca nu mai mananca aproape deloc si nu mai stiu ce sa fac.Refuza diversificatul cu indarjire, ar manca numai banana si lapte.Atat!Precizez faptul ca in spital a mancat destul de bine...Ma puteti ajuta sau sfatui..pana nu dau in nevroza :(
Multumesc frumos!
0
15-03-2015, ora 12:37
Adina2686
Nu este medic/terapeut
Adina2686
Mai mentionez faptul ca are 7.200 kg si stagneaza in greutate deja de o saptamana, de la externare :(
0
15-03-2015, ora 20:59
Dr. Baciu Damian
Pediatrie, Brasov
Dr. Baciu Damian
Ati povestit o situatie care nu trebuia sa se intample.Dati copilului o perioada de timp ceea ce accepta si cat accepta.Incercati sa-i dati laptele cu un fainos (biscuiti, cereale) si mai tarziu retentati alimentatia pe care trebuie s-o primeasca la varsta lui.Face-ti supa cu bors, poate il va interesa gustul acrisor(aport de vitamina B).Intre mese administrati-i apa sau ceai cat doreste.Succes!
Adaugă un comentariu / răspuns
41 comentarii 1 2

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Top 10 alimente importante în meniul copilului mic
  • Evaluarea sugarului de unsprezece luni
  • Cum acționează bicarbonatul de sodiu asupra arsurilor gastrice?
  • Medicamentele antiacide asociate cu risc crescut de deces
  • Efectele adverse ale medicației anti-acide la sugari
  • Medicamentele împotriva acidității gastrice pot favoriza apariția bolilor hepatice
  • Alimente care pot provoca reflux și probleme digestive
  • Refluxul gastric în timpul somnului - cauze, tratament și recomandări
  • Tratament pentru reflux gastroesofagian - medicamente și remedii
  •