Bebe 10 luni nu mananca nimic

08-07-2009
amytel
Nu este medic/terapeut
amytel
Am o fetita de 10 luni care nu mananca exclusiv in somn. a fost diagnosticata cu reflux gastro-esofagian la varsta de 4 luni, a urmat tratamente cu Losec si Motilium. acum nu mai regurgiteaza, dar nu vrea sa manance nimic cand e treaza. Nu stiu ce sa mai fac cu ea. Orice ii ofer de mancare inchide gura si refuza. Va rog sa-mi dati un sfat cum sa o determin sa manance.
41 comentarii 12 Înainte ›
0
08-07-2009, ora 11:26
amytel
Nu este medic/terapeut
amytel
am vrut sa zic ca mananca numai si numai in somn, de toate ce-i drept. carne de vita cu legume, piure de fructe, crereale.la blender toate.DAR NUMAI IN SOMN, treaza NIMIC
0
15-07-2009, ora 16:18
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
S-a intamplat cumva asta imediat sau la scurt timp dupa un vaccin ?
Stiu mai multi copii imbolnaviti imediat dupa vaccine care au incetat sa mai manance, inclusiv sotia mea cand era mica !
Multumeste-le doctorillor pt. vaccinele date !
Consulta un homeopat, cu homeopatia este posibila anihilarea efectelor vaccinelor, chiar daca sunt facute cu mult timp in urma precum si vindecarea in astfel de cazuri. Cauta insa un homeopat clasic cu experienta si nu un incepator.
Tratamente cu medicamente chimice nu vor face decat sa otravesti si mai mult organismul bietului copil.
Te-ai gandit vreodata oare daca chimicele vindeca oare pe cineva ? Daca te apuci si citesti in forumul asta cu atentie o sa remarci ca medicamentele nu vindeca pe absolut nimeni dar apar in plus tot felul de boli noi de indata ce le iei...
AI incercat si tu ceva remedii naturiste pentru bietul copil ??
Nu suntem facuti de doctori si nici de industria farmaceutica ci de Dumnezeu si ca urmare nu ne putem vindeca decat cu leacuri din natura.
0
04-08-2009, ora 12:22
ano
Nu este medic/terapeut
ano
Buna !Amytel sunt in aceeasi situatie cu tine ! Am o fetita de 10 luni si jumatate si nu mananca decat in somn, la 4 luni a fost diagnosticata cu reflux gastro-esofagian, gastrita acuta, si am avut si o bacterie numita e-coli enteropatogen.Pentru toate astea am facut n tratamente cert este ca nici acum fetita mea nu mananca treaza nimic si nici nu bea macar lapte!sunt disperata a inceput sa nu mai doarma si cate 8 ore si evident in acesta perioada nu mananca nimic decat bea apa sau ceai!Am stat luni de zile la clinici in Cluj dar fara nici un rezultat !daca ai rezolvat problema cumva te rog anunta-ma si pe mine !!!!!!!!!!! Vreau sa vorbesc cu tine.Nu mai stiu incotro sa apuc am incercat tot ce stiam eu ca pot face sa o ajut dar fara nici un rezultat mie teama ca nu va mai dormii la fel, deja da semne si atunci nu stiu ce am sa fac nimeni nu ma poate ajuta, sunt chiar disperata!!
0
07-08-2009, ora 12:47
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Refuzarea laptelui de bebelusi se intampla FOARTE DES la catva timp dupa vaccine si este urmarea directa a acestora (vaccinele contin mercur, formaldehid, si alte toxine ) si multe mame nu isi deau seama deloc ca este urmarea vaccinelor. Exista cazuri de malformatii si decese de pe urma vaccinelor.

De asemenea asa ceva poate fi cauzat si de nasteri dificile si medicamente puternice luate in timpul sarcinii, la nastere sau dupa nastere, chiar de catre mame.

Va amintiti cumva daca una din cele 3 cauze numite mai sus au fost prezente in cazurile dvoastra ?
0
07-08-2009, ora 14:08
dany_b
Nu este medic/terapeut
dany_b
Salut! Am un baietel de 2 luni si 3 saptamani care, la fel, nu mananca decat in somn.Nu il mai alaptez la san de o luna. Mananca lapte praf Nan 1, dar si acela max 80 ml la o masa (din 3 in 3 ore).Problema asta a inceput chiar de la 2 luni, inaint e de a fi vaccinat. A avut afte in gurita si am presupus ca asta ar fi motivul, dar au trecut aftele si nu s-a modificat nimic. Medicul mi-a zis sa insist cu mancatul sa nu il las nemancat chiar si in somn. Dar simt ca o iau razna pt ca am insistat cu san inainte, si pur si simplu urla de foame, dar nu vroia lapte formula si atunci cand m-am bucurat ca in sfarsit l-a acceptat si se linistise cu plansul a aparut aceasta problema. Nu am luat medicamente pe timpul sarcinii sau dupa nastere si am nascut normal.
0
07-08-2009, ora 15:30
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Buna Danny,
cred ca stiu ce are copilul tau...
Ia spune: ii place leganatul sau plange cand il legeni ?
0
07-08-2009, ora 16:24
dany_b
Nu este medic/terapeut
dany_b
Da, ii place leganatul.
0
07-08-2009, ora 16:41
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Vezi ca am facut un posting in legatura cu probleme similare aici:
http://forum.romedic.ro/arataprod.php?id_sub_cat=213id_cat=53id_prod=29855anc=100722

Danny, ce mai are din cele de mai jos :
- copilul se sperie la zgomote, la galagie
- copilul este nelisitit
- copilul se trezeste noaptea si plange
- conjunctivita sau probleme la mucoase
- otoree (lichid din ureche)
-eczeme pe pleoape
- cruste pe nas
- varful nasului stralucitor
- fructele si sucul de fructe fac rau
- voma
- nu-i place miscarea catre in jos (plange ?)
0
07-08-2009, ora 17:05
dany_b
Nu este medic/terapeut
dany_b
Raspund exact in ordinea in care au fost adresate:
- se sperie la zgomote puternice, galagie;
- este agitat, daca la asta te-ai referit prin nelinistit; cand zic agitat, ma refer ca este intr-o continua miscare din maini, picioare ;
- nu se trezeste noaptea cu atat mai putin sa planga;
- conjunctivita nu, are secretii nazale normale, care medicul a spus ca ori om colecteaza;
- otoree nu;
- eczeme pe ploape nu;
- cruste pe nas nu;
- varful nasului nu este stralucitor;
- fructele si sucul de fructe nu stiu daca fac rau pt ca i-am dat; i-am dat doar suc de morcov la care nu vad nici o reactie adversa;
- nu vomita;
- la miscarea catre jos nu are nici o reactie; este atent ca nu stie ce se intampla cu el.
0
07-08-2009, ora 18:00
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Buna danny:
am banuit dupa aftele din gura, care este tipica pt. intoxicatia cu bor ca ar putea fi prezente si alte simptome des intalnite.
In functie de gravitatea intoxicatiei si a constitutiei copilului se pot intalni mai multe sau mai putine din aceste simptome listate mai sus.
La el se potrivesc doar urmatoarele simptome:
-se sperie la zgomote puternice
- este agitat, continua miscare din maini si si picioare
- refuza laptele
- are sau a avut afte in gura ( prin nevindecarea sau suprimarea aftelor simptomele pot lua o forma noua)

Mancatul numai in timpul somnului poate fi ceva care in homeopatie se gaseste sub expresia "nu suporta lumina".
Ati remarcat cumva daca suporta lumina sau il deranjeaza in general ?
Ii este frica de intuneric ?
Cum are pielea ?
Ce ati mai obervat deosebit la el ? Oirce detaliu este important...
0
07-08-2009, ora 20:07
dany_b
Nu este medic/terapeut
dany_b
Chiar am facut experimentul cu lumina, ca sa zic asa, dar asta pt mine, pt a vedea cum reactioneaza, pt a-i testa reflexele. Nu ii este frica de intuneric, iar la lumina, chiar si puternica nu reactioneaza altfel decat normal. Daca il duc dintr-o camera mai intunecata intr-una cu lumina puternica face la inceput ochii putin mai mici si atat.Se acomodeaza repede. Si invers, daca sting lumina, face ochii mari. Dimineata cand se trezeste si trag draperiile sa intre lumina, chiar inecepe sa zambeasca ca si cum imi zice buna dimineata.Iar daca este nevoie sa doarma in timpul zilei sub nici o forma nu e nevoie sa sting lumina sau sa trag draperiile. In nici una din situatii nu plange.
Pielea lui este f curata.Asa a avut-o de cand s-a nascut. Nu are nici o iritatie sau ceva de genul asta.
Poate nu imi dau seama, dar nu am observat nimic deosebit la el. II place sa vorbesti cu el, sa ii canti, sa ii prezinti tot felul de jucarii de toate marimile si culorile si care fac zgomote diferite.El rade, gangureste, sta maxim un sfert de ora singur si isi face de lucru cu mainile.
Nu stiu daca este normal si corect, dar de cele mai multe ori sunt nevoita sa il adorm atunci cand trebuie sa manance, numai pt a manca si el ceva. Numai ca in ultimul timp ( ieri si azi) nu mai merge nici asta, pt ca atunci cand simte biberonul se trezeste.Motiv pt care incerc sa ii fac un progam in asa fel incat la ora la care ar trebui sa manance, sa doarma.Simt ca innebunesc numai cand ma gandesc cu ce o trai de pe o zi pe alta.Sa ii ajunga pur si simplu putinul ala.Mentionez ca ieri si azi a batut recordul: mai mult de 60 ml nu a mancat la nici o masa.( in cazul in care a mancat, pt ca a mancat si dupa 6 ore 40 ml)
0
07-08-2009, ora 20:21
dany_b
Nu este medic/terapeut
dany_b
Am uitat sa spun ca ziua nu prea doarme. Maxim o jumatate de ora la 2 ore.
Se poate sa imi explici mai multe despre intoxicatia cu bor, te rog?
Multumesc anticipat, dar si pt ce mi-ai raspuns pana acum.
0
07-08-2009, ora 23:14
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Buna dany,

Nu-ti face griji caci copilul tau o sa fie vindecat.
Aftele de la gura se muta unerori de la esofag sau chiar la stomac si cauzeza instinctiv refuzul laptelui.
Nu stiu daca este cazul la copilul tau, dar asta se intampla.
In afara de cele 4 simptome nu se gasesc altele care se potrivesc la intoxicatia cu bor la copilul tau. Poate fi sau poate nu fi. De incercat se poate incerca oricum, caci daca nu este cel potrivit nu dauneaza, mai ales ca bor avem toti in corp si nu trebuie sa fie.
In general insa sunt mai multi factori care se suprapun.
In orice caz copilul este destul de sanatos si normal in afara de problema cu alimentatia.
Dar este greu totusi sa remarci multe lucruri fara experienta.
Probabil ca aftele au conicis cu perioada cand nu a mai vrut sa suga san.
Daca s.-au mutat la stomac ar trebui sa aibe ceva probleme cu digestia, imbalonare, diaree, etc. Are ?
Ai mai putea sa-l alaptezi de la san din nou ? Ar fi mai bine decat Nan 1.
Ai fost tratata cu antiseptic la nastere, ai folosit pudre la copil sau la tine in timpul sarcinii ?

-
Exista o metoda simpla dar eficienta de vindecare si care mai ales la copii functioneaza f. eficient indiferent de boala si numele ei: apa insorita.
Pui la soare - numai cand bate, bineinteles - un castron de sticla de culoare albastra sau violeta sau daca nu gasesti unul negru. De preferat ar fi insa violet. Poti vopsi si un castron de sticla pe dinafara daca nu gasesti unul violet, ceea ce nu este usor. Pana reuseti sa gasesti ceva potrivit poti folosi ce gasesti.
Pui apa plata sau de la robinet in ea si o lasi la soare 30-50 minute cand soarele este mai sus de 45 de grade fata de orizont (cam intre orele 10-17). Cel mai bine la amiaza. Dupa ce ai insorit asa apa
o pui intr-o sticla (de perferat violeta). Soarele trebuie sa bata direct pe apa in castron.
Din apa asta ii dai regulat la copil cate o lingurita, un biberon sau cate bea el, de mai multe ori pe zi, mai des, mai bine si o folosesti si la ceaiuri, mancare etc. Fotonii solari captati in apa in acest mod vindeca si corpul va arunca otrava afara. De preferat o lingurita de lemn sau de plastic sau in cazul tau biberon.
Se poate face o apa insorita catre dimineata si una mai dupa amiaza si atunci apa contine mai multi fotoni in ea caci se pierd cu timpul.
Daca nu vrea sa bea deloc apa ajunge sa-i umezesti des gura. Cu cat kmai des faci asta si cu cat mai proaspat a fost insorita apa cu atat mai eficient tratamentul, corpul se vindeca cu acesti fotoni caci soarele este cel care da viata la tot si fotonii astia sunt esentiali.
Iti spun din experienta ca functioneaza, chiar daca ti se pare prea simplist, incearca si o sa te convingi.
Genialitatea consta intotdeauna in simplicitate absoluta.
0
08-08-2009, ora 09:28
dany_b
Nu este medic/terapeut
dany_b
Azi de dimineata m-am chinuit sa ii dau sa manance ca de obicei si pt prima data a vomat.Nu stiu exact daca a fost din cauza ca l-am fortat.A vomat imediat dupa ce i-am scos biberonul din gura.Ieri nu prea a mai mancat.Daca pana acum manca macar putinul ala, ieri nu a mai mancat nici atat.Sunt din ce in ce mai ingrijorata.
Nu il mai pot hrani la san pt ca medicul mi-a dat medicamente pt oprirea unei eventuale lactatii pe care bineinteles le-am luat.
Afte nu a avut in gurita, nici macar limba nu era alba, cat timp l-am alaptat.Nu refuza sa manance, dar pur si simplu urla de foame, pt ca incepuse sa suga din jumatate in jumatate de ora.Nu am vrut sa trec la alimentatia artificiala, dar m-am gandit ca ar fi bine ca el sa nu sufere de foame.Am incercat sa merg in paralel cu cele doua, dar nu mai lua biberonul pt ca astepta sa fie tot san, si urla pur si simplu cu el in gura.Am trecut prin momente groaznice atunci vazand cum se chinuie.Mi-am dorit si mi-a facut placere sa alaptez la san.
Am fost tratata antiseptic dupa nastere.Nu am folosit nici un fel de pudre la copil sau la mine.
Am uitat sa spun ca se pare ca au aparut din nou aftele in gurita.Nu sunt proeminente dar sunt.
0
08-08-2009, ora 11:33
dany_b
Nu este medic/terapeut
dany_b
Nu stiu daca are probleme cu digestia.Diaree nu are.Chiar face normal, o data pe zi.INsa la el nu s-au terminat inca colicii.Cel putin asta cred ca e atunci cand isi strange picioarele la piept, plange si se aude ca se chinuie sa traga partulete.Am folosit tot ce exista in farmacii pt a ameliora acesti colici.
0
08-08-2009, ora 15:32
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Danny, antisepticele dupa nastere, aftele trecute si actuale cat si colicile, voma actuala cat si restul simptomeler arata clar o intoxicatie cu bor si in astfel de cazuri remediul este dupa cum am mai spus Borax CH30 sau CH200 care se gaseste la farmacie homeopata sau care se poate comanda la una daca nu il au in stoc

Dilutia 200 este mai puternica, dar cea de 30 este deajuns la bebelusi, oricare functioneaza, prima dilutaie se da mult mai rar.
1 globula direct in gura sau diluata in apa, apa din care se da o lingurita vindeca in general astfel de cazuri in mod rapid. Se asteapta mai intai efectul ei si daca au aparut schimbari - pot sa fie si negative la inceput dupa care apare vindecarea - se repeta de cateva ori la intervale de cateva zile pana la cateva saptamani, pana la disparitia totala a simptomelor. Poate sa fie necesare 1, 3, 5 sau mai multe globule pana la vindecare, depinde de organism si de cantitatea de toxine.

Faptul ca i-ai dat medicamente alopate, de care nu ai pomenit inca pana acum au facut simptomele neclare si au agravat situatia. Eu nu i-as mai da asbolut nimic alopat pana nu s-a vindecat de asta (si nici dupa aceea).
0
08-08-2009, ora 23:21
dany_b
Nu este medic/terapeut
dany_b
Am inceput deja cu apa insorita si o sa caut si Borax CH30 sau CH200.Vreau sa spun ca nu folosesc prea mult medicamente alopate pt mine decat in anumite cazuri, deoarece nu sunt adepta lor.De exemplu, singurele care isi fac efectul la mine in cazul gripelor sau racelilor sunt homeopatele.
Iar in cazul copilului in afara de solutia preparata la farmacie pt afte, am mai folosit diferite siropuri din plante pt colici.

Iti multumesc pt sfaturile si indrumarile pe care mi le-ai dat pana acum.Imi doresc din tot sufletul sa fie toata lumea sanatoasa.
0
09-08-2009, ora 04:36
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Ok, atunci este bine ca nu i-ai dat nimic alopat, reiesise altfel pt. mine din cele spuse mai inainte.
Iti urez succes si sunt sigur ca va aparea curand. Iti tin pumnii ! Daca nu imi scri un mesaj aici.
Spune-ne si rezultatul aici.
0
09-08-2009, ora 11:26
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Danny:
cumpara in plus si Silicea CH30, Calcium phosphoricum CH15, Calcium carbonicum CH30 si Pulsatilla CH30.
Aceste remedii trebuie aproape la orice copil in mod regulat si ajuta la f. multe boli de copii, la dentie, colici, etc iar de primele trei ai nevoie neaparat pt. a regula mai repede ceea ce s-ar dereglat in urma la problemele aparute.
0
11-08-2009, ora 16:22
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Danny: ai facut ceva ?
0
11-08-2009, ora 16:35
dany_b
Nu este medic/terapeut
dany_b
Se vede clar o ameliorare, deoarece a inceput sa manance.Apa insorita o folosim la tot. A fost cam greu de gasit castronul si sticla violet dar s-a rezolvat. Am vopsit unele pe dinafara.De abia astazi am reusit sa fac comanda la o farmacie de medicamentele homeopate de care mi-ai zis.De abia astept sa incep administrarea lor ( bineinteles a celor care trebuie). Am fost uimita cand am citit despre fiecare.
Cand spun ca mananca ma refer ca acum mananca 100 ml din 4 in 4 ore.Dar nu au trecut inca definitiv aftele. Astept sa incep si cu Borax.
Iti multumim sincer. Te anunt cand apare vreo modificare.
0
12-08-2009, ora 15:10
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Buna Dany,

ma bucru ca te-a ajutat ce ti-am spus.

Remediile homeopate contin numai informatie si se pot fabrica si asa de oricine:

Se scrie pe o hartie alba numele remediului si dilutia respectiva, in cazul tau "Borax veneta C200"
Se pune intr-un pahar de sticla transparent si cu peretii subtiri apa plata si se lipeste hartia de pahar cu scrisul catre pahar, sau de pune paharul peste hartie, sau se pune hartia in apa.
Paharul se pune intr-un sertar sau dulap la intuneric timp de ca. 2-3 ore sau chiar mai mult. timp.

Se da o lingurita din aceasta apa care in prealabil a fost scuturata de 4-5 ori prin lovirea ferma a paharului de ceva elastic (podul palmei, carte, etc). De fiecare data cand se da din ea se scutura paharul in acest mod.

In cazul tau se da o lingurita de 3-5 ori pe zi pana apare ameliorare clara si copilul devine normal.
Incearca asa pana iti vine remediul de la farmacie, functioneaza in cele mai multe cazuri.

Succes
0
16-08-2009, ora 15:58
dany_b
Nu este medic/terapeut
dany_b
Buna,
Am cumparat tot ce mi-ai zis.Ieri i-am dat prima globula de Borax CH 30.Acum asteptam.Parca asa ai zis.Numai ca se pare ca azi din nou nu vrea sa mai manance.Sunt putin confuza ca nu gasesc cum sa le dau si pe celelalte (pe acel site). Probabil imi scapa ceva. De abia astept sa ii dau si din celelalte, deoarece am vazut pt ce sunt bune si sincer am ramas surprinsa. Numai ca nu stiu cum sa procedez. Te anunt cand apar modificari.
Multumesc.
0
16-08-2009, ora 22:22
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Ok, anunta-ma. Scrie-mi mesaj privat aici.
0
17-08-2009, ora 10:43
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Calc phosp de 2 ori pe zi, cateva zile la rand dupa care se rareste, Silicea la fiecare 3-4 zile cate o globula si Calcium carb la fiecare 5-6 zile cate o globula timp de 3-4 luni.
Sa le dai decalate, nu in aceeasi zi.
Diluezi o granula in ceva apa, bati paharul cu apa de o carte sau de podul falmei ferm de 4-5 ori ca sa se amestece informatia in moleculele de apa (merge numai prin zguduire !) si ii dai cu biberonul o gurita din apa aceea.
Paharul il speli dupa aceea bine cu apa fierbinte ca sa nu ramana informatia remediului in el.
Spune-mi ce s-a intamplat dupa Borax si nu repeta remediul pana nu imi speui efectul
0
17-08-2009, ora 13:02
dany_b
Nu este medic/terapeut
dany_b
Exact cum ai spus, au aparut schimbari negative.Cel putin eu asta inteleg prin faptul ca au reaparut aftele in gurita.Comportamentul lui este acelasi cu cel de pana acum. Cu mancatul sta la fel.Daca nu as insista nu ar manca deloc.Ce fac repet remediul?
0
17-08-2009, ora 13:14
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Da, repetati acum de 3-4 ori pe zi remediul daca au reaparut aftele dupa el, este semn ca remediul este potrivit si a functionat si este normal sa apara o schimbare care pare negativa la inceput.
Dati-mi adresa de email mai bine si informati-ma mai departe ce se intampla.
Continuati si cu apa insorita...
0
17-08-2009, ora 13:19
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Aftele din gura nu inseamna neaparat efect negativ, s-ar putea ca ele au fost mai inainte in stomac sau esofag, remediul poate le-a vindecat si leaa trimis catre inafara si acum dand mai departe remediul se vor elimina de tot cat si cauza lor.

Corpul se vindeca intotdeauna din interior catre exterior si de sus catre jos.

Nu va faceti grija de alimentatie, copilul face instinctiv ceea ce este cel mai sanatos pt. el, daca nu mananca inseamna ca inca nu ii face bine.
Cand apare vindecarea va manca de la sine normal si cu pofta.
0
17-08-2009, ora 15:00
dany_b
Nu este medic/terapeut
dany_b
Imi doresc din toata inima sa se vindece mai repede pt ca se vede ca sufera deoarece nu poate manca.

Multumesc.
0
21-08-2009, ora 09:07
marga28
Nu este medic/terapeut
marga28
buna am nun copilas de 6 luni mananca orice ii dau dar avem probleme cu somnul nu vrea sa doarma noaptea adoarme la9 doarme o ora si dupa aia nu mai vrea sa adoarma pana la 1 noaptea dupa care adoarme dar se trezeste iarasi dupa 2 ore poate sa-mi dea cineva un sfat
Adaugă un comentariu / răspuns
41 comentarii 12 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Top 10 alimente importante în meniul copilului mic
  • Evaluarea sugarului de unsprezece luni
  • Cum acționează bicarbonatul de sodiu asupra arsurilor gastrice?
  • Medicamentele antiacide asociate cu risc crescut de deces
  • Efectele adverse ale medicației anti-acide la sugari
  • Medicamentele împotriva acidității gastrice pot favoriza apariția bolilor hepatice
  • Alimente care pot provoca reflux și probleme digestive
  • Refluxul gastric în timpul somnului - cauze, tratament și recomandări
  • Tratament pentru reflux gastroesofagian - medicamente și remedii
  •