Bazofile marite

12-10-2009
adriancirstian
Nu este medic/terapeut
adriancirstian
Buna ziua! Ma numesc Cirstian Adrian si am si eu nevoie de niste explicatii. Mi-am facut analizele si ma sperie niste rezultate:
- latimea distributiei eritrocitelor 11, 1
- bazofile 1, 7
- monocite 11
- volum trombocitar mediu 6, 6
Am varsta de 34 ani. As vrea sa stiu ce reprezinta aceste analize.Precizez ca celelalte analize s-au incadrat in limitele normale.
Multumesc frumos!
2 comentarii
0
31-10-2009, ora 22:25
Dr. Frumuzache Iris
Medicina de laborator, Galati
Dr. Frumuzache Iris
Nu aveti de ce sa va faceti griji.
Latimea distributiei eritrocitelor putin mai mica nu are semnificatie patologica, arata faptul ca eritrocitele dvs. au o marime uniforma; probleme ar fi fost daca aceasta era crescuta...
Bazofilele si monocitele crescute numai in valoare procentuala nu indica nici ele o problema deosebita, probabil ca valorile absolute sunt in limite normale. Monocitele cresc in diverse infectii virale sau infectii subacute, bazofilele in afectiuni alergice, digestive, boli cronice etc. Cu toate acestea la dvs nu se poate spune ca aveti bazofilie sau monocitoza daca numarul absolut al acestora este normal.
Volumul trombocitar mediu nu ne incurca atat timp cat aveti un numar normal de trombocite cu functia mentinuta (nu aveti probleme de coagulare sau tromboza, nu va invinetiti la traumatisme minore...).
Numai bine!
0
11-03-2011, ora 14:15
darius-ion
Nu este medic/terapeut
darius-ion
buna ziua!!!!

Va rog frumos sa-mi interpretati pe cat e posibil rezultatul analizelor...luni ma intalnesc cu medicul de familie, dar nu vreau sa fiu prea stresat..macar sa stiu la ce sa ma astept:(am 35 de ani) O sa va scriu doar valorile care sunt hasurate(nu se incadreaza in limitele normale).:
- bazofile-1, 20
- eozinofile- 0, 10

-SUMAR URINA: sange-prezent
leucocite-prezent

Sediment urina: celule epiteliale numeroase, leucocite numeroase, oxalat de calciu frecvent, hematii frecvente

Daca ma puteti ajuta, va multumesc mult,
Va rog sa-mi scrieti ce presupun aceste rezultate.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.