Bataturi la nivelul degetelor de la picioare

02-03-2010
annka
Nu este medic/terapeut
annka
Buna ziua!Mi-au aparut la nivelul degetelor de la picioare, mai exact intre degete, niste bataturi dureroase, din aceasta cauza, incaltamintea ma incomodeaza iar degetul mic m-i s-a deformat, arata f.urat si a aparut si pe acesta o batatura f.mare dureroasa :( Nu stiu ce sa mai fac, medicul mi-a spus sa nu ma alarmez, si mi-a recomandat o crema naturista care atenueaza durerea, si care face acele bataturi dintre degete sa se usuce si sa cada, asa a fost, dar dupa o sapt.au reaparut iar durerea a revenit, cu toate ca in acest timp foloseam acea crema...eu nu stiu ce sa mai fac, sper din suflet sa ma ajutati cu un raspuns! Va multumesc si va doresc sanatate maxima! La revedere.
6 comentarii
0
05-03-2010, ora 10:50
vio85
Nu este medic/terapeut
vio85
buna ziua;am probleme cu picioarele doar iarna, adica daca este mai frig(dar nu neaparat sa stau in frig mult timp) dupa o perioada imi apar pe partea inferioara a degetelor (mai ales in varf) si la calcaie niste basicute adinc sub piele insotite de mancarimi doar cand vin de la rece la cald pana ma incalzesc.Mancarimile sunt groaznice iar dupa ce trece una apare alta langa acel loc;cand se vindeca o basicuta mi se desprinde pielea de parca s-ar lua capacul de pe ea.Va rog sa-mi raspundeti domnule doctor, pentru ca de vreo 8 ani am aceste probleme iarna
0
05-03-2010, ora 15:12
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru annka:
Incercati sa ajungeti si la un dermatolog!
0
05-03-2010, ora 15:16
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru vio85:
Este posibil sa faceti o urticarie "a frigore" sau sa aveti tulburari circulatorii periferice.
Este necesar sa va adresati unei clinici dermatologice pentru investigatii.
0
06-03-2010, ora 13:15
vio85
Nu este medic/terapeut
vio85
multumesc pentru raspuns si voi incerca sa tin cont de sfatul pe care mi l-ati dat
0
16-03-2019, ora 18:11
Prysea89
Nu este medic/terapeut
Prysea89
Buna ziua de vro luna mia esit o batatura intre degetu mare si cel mijlociu mia fost recomandat clavusin sa dau pe ele dar nimic si din ce in ce sau marit daca stiti vrun remediu as vrea sal iau in considerare multumesc anticipat
0
17-03-2019, ora 20:37
Dr. Dumitru Florin
Dermatovenerologie, Bucuresti
Dr. Dumitru Florin
Buna ziua!
Pentru bataturi sunt mai multe variante de tratamente locale keratolitice ( cu rol de a dizolva stratul de de piele ingrosat ).
Clavusinul poate fi o optiune dar alte variante pot fi kolodium forte sau duofilm ( mai sunt insa si alte produse cu actiune asemantoare).
Oricare ar fi insa crema perioada de aplicare poate fi lunga; de multe ori nu sunt suficiente doar cateva zile.
Odata la cateva zile incercati debridarea( curatarea) usoara a zonei, dupa ce stati cu piciorul in apa calda mai mult timp; incercati insa sa nu lezati zona, sa nu apara hemoragie.
In cazul in care un tratament local urmat consecvent nu are rezultate atunci se pot face si metode invazive de eliminare: interventie chirurgicala, cauterizare, laser.
Ar fi bine sa mergeti la un consult dermatologic.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce apar bătăturile?
  •