Batatura, piele moarta, rana deschisa

09-09-2015
smiley4ik
Nu este medic/terapeut
smiley4ik
Buna seara tuturor. Am un necaz pe capul meu :( De prin februarie mi-a aparut o batatura exact sub degetul 2 si 3 de la picior, pe aceasta pernuta a piciorului cind mergi pe tocuri. Un pic ma durea, si-i faceam baite, o rodeam cu buretele, parca se facea mai mica, dar tot nu scapam de ea. Peste un timp, mai exact luna august curent, am observat ca inauntru se inegreste :( Am taiat cu foarfeca prin jur, s-a facut mai mica batatura, dar oricum a ramas. Sambata am fost la o clinica, si mi-a ars cu azot aceasta negreata. In decurs de 5 zile (de sambata pina azi) locul afectat s-a implut cu un fel de lichid si-mi era incomod sa merg. Nustiu de ce am hotarit ca e o idee buna sa sparg aceasta buba si sa o tai :( Am spart-o, am scurs-o, si am incercat s-o desprind, dar ea e lipita de carne. Am pus pielea la loc si am bandajat piciorul :( Acum intrebarea, pielea se va prinde inapoi? Mi-e frica :( Va multumesc anticipat pentru raspunsuri si sfaturi.
1 comentarii
0
09-09-2015, ora 22:24
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Este vorba, evident, de o hiper-keratoza de protectie (de aparare), ca urmare a unei metatarsalgii de tip static.
Prin urmare, este lipsit de logica sa indepartati batatura, care reprezinta doar un mijloc de aparare al organismului.
Trebuie doar decelata si tratata cauza metatarsalgiei.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Vergeturile
  • Foliculita în urma epilării
  • De ce apar bătăturile?
  • Funcţia de „barieră” a pielii - cum o susținem?
  • Uleiul de măsline sau floarea-soarelui poate afecta sistemul de apărare al pielii la bebeluși
  • „Pielea electronică” pentru monitorizarea sănătății
  • Microbiomul pielii rămâne stabil în timp, în ciuda unor variații externe
  • Pielea inteligentă care reduce ridurile și cearcănele
  •