Batai ciudate

11-01-2016
nonameboy
Nu este medic/terapeut
nonameboy
Buna ziua,
Va scriu aici pentru ca nu mai stiu unde sa intreb. De ceva vreme simt simt niste batai ciudate, care presupun ca pleaca de la inima si le simt din gat pana-n stomac. Am fost la medic, am facut EKG, am facut si ecografie la inima, nimic, declarat sanatos clinic din acest punct de vedere. Totusi aceasta senzatie continua sa apara. Mentionez ca uneori am mai avut atacuri de panica, dar aceste batai apar pur si simplu, de exemplu astazi le-am avut toata ziua.
Sa fie oare pe fond nervos?
10 comentarii
0
11-01-2016, ora 13:29
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Inima e situata pe centru cu varful indreptat spre stanga. Dam cautare Google inima si citim ce scrie pe Wikipedia.
Daca bataile sunt in stanga pot fi niste dureri musculare constand in somatizari de anxietate.
Faceti test de anxietate pe net cu titlu informativ si vedeti ce va iese.
0
11-01-2016, ora 13:39
nonameboy
Nu este medic/terapeut
nonameboy
Nu ma doare nimic, este ca zvacnire asa si apoi simt o virbratie care ajunge pana in gat asa, nu stiu exact sa explic, se simte ca o emotie. Imi dau seama ca nu e nimic grav, pentru ca acesta senzatie nu imi da senzatii ca mi-ar fi rau, dar sunt foarte incomode si parca ca astazi nu au fost niciodata, apareau asa rar si o data pe zi, insa astazi sa incapataneaza sa fie asa de azi dimineata.
0
11-01-2016, ora 13:49
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Somatizari de anxietate. Faceti Test Anxietate gratuit pe net si reveniti cu rezultat.
0
11-01-2016, ora 14:49
nonameboy
Nu este medic/terapeut
nonameboy
Da, ciudat oricum pentru ca am trecut peste momentele alea naxioase si cu atacuri de panica, mereu am stat ingrijorat ca-s bolnav la inima sau ca am ceva la inima, desi niciodata la vreun test nu mi s-a gasit ceva.
0
11-01-2016, ora 15:43
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Acest tip de ganduri sunt tot specifice anxietatii. Nu stiu daca naturistele au puteri pe somatizari si pe acest tip de ganduri. Dar daca va deranjeaza cu adevarat, puteti face un consult la psihiatru care o sa va prescrie tratament medicamentos.

Daca as fi la varsta dv si m-as hotari sa fac tratament, as incerca intai toate naturistele care exista pe piata, nu m-as umple de chimicale.

As incepe cu un tratament de 3 luni cu Gemoderivatul de muguri de tei argintiu care e cel mai inofensiv. Se gaseste la plafar. E intre 10 si 18 lei, depinde la ce firma il gasiti.
0
11-01-2016, ora 15:51
nonameboy
Nu este medic/terapeut
nonameboy
Sincer, nu vreau sa fac nici un tratament, vreau sa ma asigur ca aceste batai nu au nici o treaba cu inima si o sa stau linistit si le voi ignora. Sunt prea tanar pentru a incepe sa iau pastile.
0
11-01-2016, ora 16:12
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Cu anxietatea, nu cu inima. Intra pe Wikipedia sa vezi pe desen unde e situata inima.
Deja ti-ai facut analizele de inima si ai fost declarat sanatos clinic.
0
11-01-2016, ora 16:34
nonameboy
Nu este medic/terapeut
nonameboy
Si eu ma gandesc la fel, problemele la inima nu cred ca se manifesta asa sau daca aveam, doamne fereste, ceva pana acum imi gaseau.
Pe de alta parte nu inteleg nici cum se poate manifesta anxietatea la nivel fizic, dandu-mi aceste impulsuri.
0
11-01-2016, ora 16:40
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Corpul uman e intesat de o retea mare de neuroni ca niste fire lungi.
Legaturile dintre neuroni se fac cu ajutorul neurotransmitatorilor.
Daca creierul si neuronii insasi nu secreta suficienti neurotransmitatori, ca in cazul anxietatii, atunci neuronii sau nervii se constrictioneaza, dau dureri, nod in gat, senzatii de arsura in diferite locuri ale corpului.
Citeste mai multe in articolele de pe net despre Anxietate.
0
11-01-2016, ora 16:50
nonameboy
Nu este medic/terapeut
nonameboy
Am citit destule, dar nu inteleg de ce tocmai acum cand ma simt bine si fizic si psihic, imi trecusera toate gandurile rele ca am ceva. Astazi brusc. Poate fi si de la oboseala, cine stie.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Senzație de greutate și durere în picioare? Din anul 1997 suntem în România și tratăm varice fără operație și fără internare. La Varicoline, beneficiați de servicii medicale la cele mai înalte standarde, efectuate de profesioniști cu o rată de succes între 93-97%! Detalii aici