Basicute tip acnee pe fata cu virus varicella-zoster

28-06-2009
Mihaelamexi7
Nu este medic/terapeut
Mihaelamexi7
Buna ziua am 40 de ani si sufar de un tip specific de basici pe fata: acum trei ani in urma decesului sotului am facut zona zoster pe dreapta intercostal. La cateva luni dupa acest eveniment am facut zona zoster langa ochiul drept apoi peste un an au inceput sa-mi apara pe fata cate 4-6 basici izolate continand lichid de tipul celui din leziunile herpetice. Aceste basici imi ies pe langa ochi pe tample pe maxilar pe obraji si pe buze. Leziunile ma mananca si sunt foarte neplacute in momentul cand le zgandar supureaza un lichid lipicios transparent. Am folosit isoprinosine aciclovir crema si Lysine dar ele continua sa imi apara. Doctorii generalisti din Anglia unde locuiesc au aruncat doar o privire si mi-au spus ca este vorba despre acnee recomandandu-mi un gel: Duac care nu prea are efect dupa o luna de tratament. Eu cred ca este vorba despre o reactivare a virusului varicella sau o mutatie a lui pentru ca acneea nu ar contine acest lichid lipicios si nu ar da mancarime. Basicute izolate imi apar si pe umeri. Unele dintre ele formeaza puroi apoi sapa in carne precum leziunile de la zona zoster si lasa cicatrici adanci. Ma poate ajuta cineva cu un sfat pentru intarirea imunitatii si un tratament pentru stoparea aparitiei acestor leziuni va rog foarte mult Cu multumiri Mihaela
1 comentarii
0
28-06-2009, ora 20:30
iuliutz
Nu este medic/terapeut
iuliutz
Puteti lua o proba din lichid pentru a fi analizata in laborator. Pana atunci incercati o cura de detoxifiere cu argila. Pe fata puteti aplica o masca de argila zilnic deoarece curata foarte bine tenul o spun din propria experienta
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.