Basicute rosii in gat in sarcina

26-03-2010
mikaela28
Nu este medic/terapeut
mikaela28
Buna ziua. Va rog, as dori si eu o un sfat. Mi-au iesit in gat niste basicute rosii ( la inceput era numai una) care in scurt timp produc puroi. Am mancat inghetata cu cateva zile in urma si ceva condimentat. Dupa inghetata m-a durut gatul si erau amigdalele rosii, poate putin umflate.Apoi a aparut o basicuta rosie mica langa omusor, aproape de cerul gurii, s-a marit cat bobul de mazare si a facut puroi in varf. Am simtit gatul din ce in ce mai sensibil, iritat, am luat strepsils, propolis c, trachisept, ceai cu miere si lamaie, gargara cu apa sarata. Dar..nimic.Temperatura nu am facut deloc, 36, 6 cred ca e normala. In schimb transpir mult in zona gatului si a capului. Transpiratia nu am luat-o in seama, eu fiind insarcinata in 7 luni am mai avut calduri si degeaba. Am mers dupa 3 zile la orl, mi-a zis sa iau pastile de supt, ca basicutele au manta de puroi, ca e de natura virala si daca fac temperatura sa iau ampicilina, ca e permisa in sarcina. N-am facut temperatura, dar nici bine nu imi este. Acum am vazut si alte basicute mici cu puroi, pe marginea amigdalei si spre cerul gurii.Amigdalele nu sunt foarte inflamate, altfel m-ar deranja cand inghit- dar nu ma deranjeaza.Simt mai mult o iritatie pe faringe-laringe probabil sunt si acolo astfel de basicute. Mi-e teama sa nu fie totusi altceva. Pastile de supt nu mai pot sa iau, ca a inceput sa ma usture limba, vad papilele gustative mai pronuntate inspre gat si cateva ma ustura. Oare ce-o fi si ce sa fac eu? Mi-e teama si pt bebelus, sa nu-i transmit ceva.
9 comentarii
0
27-03-2010, ora 20:36
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
daca tot tii asa frica.. ai face bine sa ai grija ce consumi !
acel bebelus creste si se dizvolta din produsele care le consumi ! de ce ar trebui sa mananci Condimentat???
si RECE???
decat gargara si pastile de supt cu propolis NU ai ce sa faci
apa plata, mancare strict moale calda si dietetica
NImic fructe citrice, muraturi, otet si bauturi acidulate!!!!
0
29-03-2010, ora 16:24
mikaela28
Nu este medic/terapeut
mikaela28
Multumesc, dle. doctor.
Am ajuns la concluzia ca ma dor de fapt basicutele rosii care apar pe amigdale si faringe, am observat ca si sangereaza. Gatul e rosu si ma ustura, e ca o arsura care merge spre ureche, dar nu permanent, sunt episoade. Intai au iesit basicute rosii care faceau un varf cu puroi, cred. Apoi au iesit alte basicute pe cerul gurii, care peste noapte s-au transformat in pete cu suprafata alba. Oare ce ar putea fi? N-am avut niciodata asa ceva. Pe maini..ma spal toata ziua, consum numai produse ambalate...de-asta nu inteleg. Nici nu prea ies afara din casa, sunt in medical si mi-a recomandat medicul repaos.
Nu mananc condimentat de fel, nici nu beau altceva decat apa plata. Dar...iesisem in oras cu sotul, sarbatoream cei 30 ani ai mei si am zis sa mancam ceva la un restaurant. Cat despre inghetata, am tot mancat pe parcursul sarcinii, poftesc la inghetata.
Va multumesc inca o data. Sper sa scap de basicute, a trecut o saptamana deja.
0
29-03-2010, ora 17:46
belintan
Nu este medic/terapeut
belintan
pt.domnul doctor F.Valeriu VA rog foarte mult sa-mi raspundeti la o intrebare.Scleroza in placi se vede la tomograf sau la EEG ? Mentionez ca eu le-am facut pe amandoua pt. problema mea cu senzatia de presiune in cap si nu mi-a iesit nimic in neregula.Dar din ce am citit prin carti simptomele mele se aseamana cu cele din aceasta boala.tomografia am facut-o fara substanta de contrast din alte motive.Va rog daca se poate sa-mi dati un sfat Va multumesc
0
30-03-2010, ora 11:17
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
scleroza in palci se vede numai pe RMN. !
puteti sa.mi scrieti simptomele..pe adresa mea de hotmail.
0
01-04-2010, ora 16:20
mikaela28
Nu este medic/terapeut
mikaela28
Pentru dl. doctor F. Valeriu.
Am fost in spital la urgente si mi s-a spus ca am herpangina, pe langa basicutele din gat care sangerau, au aparut niste pete albicioase. Petele acelea mi le-a ars cu o substanta, oxid de argint cred, topit pe flacara. Mi-a recomandat apa de gura ossidenta si gargara cu musetel. Am facut totusi exudat faringian, iar rezultatul a fost: absent Streptococcus pyogenes grup A, absent Staphylococcus aureus, absent candida albicans. Si nu stiu ce sa inteleg din rezultat, nu am nimic (???) sau s-a verificat proba doar pt candida, stafilococul si streptococul respectiv si poate fi altceva. Sau ce alta analiza ar trebui sa fac, sa aflu ce am?Deja ma simt mai bine, au ramas cateva papile gustative mai inflamate si mai apare o usoara iritatie pe buza. Imi afecteaza cumva sarcina?
0
01-04-2010, ora 21:22
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
herpangina este proocata de un virus.. care nu ese la exudat.
este foarte contagios.
continuati tratamentul si peste cateva zile incepeti un tratament cu echinaceea pentru imunitate
0
02-04-2010, ora 15:48
mikaela28
Nu este medic/terapeut
mikaela28
Multumesc frumos, dl. doctor.
Se poate sa treaca herpangina si sa nu pateasca nimic bebelusul? Astazi m-am trezit iarasi cu usturimi in gat si transpiratii, iritatie pe buze. Am crezut ca-mi trece si totusi...Ar trebui tratament cu antibiotic? Medicul ginecolog mi-a recomandat augmentin daca e nevoie de antibiotic, nu se pricepe la afectiuni orl si tratamente.
0
02-04-2010, ora 19:03
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
in orice infectie cu Virus ( herpes, viroze, gripa s.a ) NU ajuta antibioticul !
un antibiotic se administreaza numai daca este o infectie bacteriana.. si la un organizm slabit trebue administrat cu antimicotic.. ca sa nu faceti o candidoza.
0
08-05-2010, ora 13:15
mikaela28
Nu este medic/terapeut
mikaela28
Multumesc frumos, cu chiu cu vai a trecut. Nu am luat antibiotic, asa cum m-ati sfatuit. Bebelusul e mai activ ca oricand, semn ca e bine.Peste cateva zile merg la ginecolog si o sa vad atunci la ecograf ce si cum. In 1-2 saptamani o sa nasc, sper sa fie totul bine. Doamne-ajuta!
Multa sanatate si putere de munca!
Si multumesc inca o data.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Ingrijire in timpul sarcinii
  • Ingrijirea pielii in timpul sarcinii - contraindicatii
  • Ingrijire in timpul si dupa sarcina - recomandari
  • Menstruația peste sarcină
  • Vaccinarea în timpul sarcinii
  • Sarcina după 35 de ani
  • Poziții de somn în sarcină
  • Sarcina și toxoplasmoza
  • Sarcina și răceala
  •