Basicute in gura

17-02-2011
abcynthia
Nu este medic/terapeut
abcynthia
Buna ziua,
Am observat ca de fiecare data cand mananc lactate nepasteurizate (de genul branza din piata, lapte de vaca nefiert, branza de vaci etc - deci nu din supermarket) imi apar in gura niste basicute, pe interiorul obrajilor, nu foarte dureroase, care dispare de la sine dupa cateva zile. Ce fel de afectiune o fi aceasta si cum se poate trata? este vorba de o alergie? Pentru ca eu de obicei nu agreez alimentele din supermarket si nici lactatele in mod deosebit dar cand se intampla sa mananc le prefer naturale dar am acest mic necaz care a inceput sa ma cam ingrijoreze. Multumesc anticipat.
2 comentarii
0
17-02-2011, ora 19:06
abcynthia
Nu este medic/terapeut
abcynthia
dispar* scuze
0
17-02-2011, ora 21:49
Dr. Boia Iulia Cristiana
Pediatrie, Bucureşti
Dr. Boia Iulia Cristiana
e posibil sa fie afte- niste apa de gura citrulin ar putea să te ajute în acest sens- în momentul când apar leziunile, iar corsodyl sau apă de gură cu clorhexidină folosită pe termen lung ar putea să vă ajute să nu mai apară- e posibil să fie un fel de reacţie la aceste alimente nepasteurizate, chiar un fel de infecţie virală (nu se ştie clar etiologia stomatitei aftoase dar este posibil să fie virală)- puteţi consulta un dermatolog sau chiar un dentist să vă explice mai multe
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul