Basici pe picioare persoana diabetica

09-03-2010
Rameena
Nu este medic/terapeut
Rameena
Buna ziua!
Bunica mea in varsta de 80 de ani sufera de diabet de cativa ani.Glicemia nu este foarte mare, undeva putin peste valoarea normala, chiar putin sub limita superioara cateodata!Nu face insulina, ia doar Amaryl.
De ceva vreme se confrunta cu urmatoarea afectiune:picioarele sunt foarte umflate, iar pe pulpe pielea are un aspect lucios si face un fel de basici, care dupa un anumit timp se exfoliaza ca dupa bronzat!Problema mai grava este ca de 3 zile, dintr-un loc unde fusese o basica, curge continuu un lichid care pare a fii limfa.O sa ajungem la medic poimaine insa pana atunci va rog frumos spuneti-mi si mie despre ce poate fi vorba?Va multumesc!
4 comentarii
0
12-03-2010, ora 11:14
DobreM
Nu este medic/terapeut
DobreM
Si eu as vrea sa aflu raspunsul la intrebarea ta. Oricum, cred ca vei ajunge la medic inaintea mea. Imi poti spune ce ti-a zis medicul ?
0
14-03-2010, ora 21:37
Rameena
Nu este medic/terapeut
Rameena
Pai mi-a zis cam asa : bunica are si insuficienta cardiaca, sindrom pseudobulbar etc iar circulatia arteriala este proasta de asemenea si picioarele se umfla atat din cauza inimii cat si din cauza ca retine apa(desi ia 2 feluri de diuretice).Iar diabetul accentueaza problema...deoarece se stie ca in diabet ranile trec foarte greu(odata i-a trecut o zgarietura destul de profunda la picior in vreo 7 luni).Numai ca de data asta, nu s-a lovit, pur si simplu din piele a inceput sa "izvorasca "limfa !"!!!Si cam slabe sanse sa se vindece!!!!

Tie ce ti-a spus doctorul?Problema ta e asemanatoare sau identica?
0
15-03-2010, ora 16:56
DobreM
Nu este medic/terapeut
DobreM
Si in cazul tatalui meu sunt mai multe boli, nu doar diabetul. Raspunsul a fost si la noi ca retentia de lichide cauzeaza aparitia basicilor, dar tatal meu nu lua niciun diuretic si i-a dat acum o reteta cu medicamente pt asta. Sa speram ca va trece.
Multumesc pentru raspuns. Multa sanatate !
0
17-03-2010, ora 21:03
Rameena
Nu este medic/terapeut
Rameena
Multumesc si eu pentru raspuns!
Te rog sa ma tii si pe mine la curent daca s-a ameliorat situatia(s-au desumflat picioarele, dupa administrarea diureticelor).Bunica ia 2 feluri, Spironolactona si Furosemid, care am inteles ca ar fi cel mai puternic diuretic!!!
Numai bine!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.