Balonari si aerofagie puternice

19-03-2010
maura68
Nu este medic/terapeut
maura68
Buna!
as vrea sa ma lamureasca cineva cam ce as putea sa am sau daca au legatura aceste simptome.A cum cel mai mult ma deranjeaza acesta senzatie de piatra in stomac, indiferent ce mananc(si pot sa spun ca mananc mai mult mancaruri usoare, legume multe fierte mai putin gras carne foatre putina si mai mult paste)si am ragaieli foarte puternice chiar si dimineata devreme cand nici macar nu am mancat, orice miscare fac imi iese aer cu o viteza uneori dupa ce mananc si la cateva ore imi arunca si bucati din ce am mancat, uneori imi revine in gura si lichid (mai mult iute sau acru decat amar)Greturi nu am dar ma iau din cand in cand dureri in partea stanga dar care se calmeaza dupa ce las aerul sa iasa afara.Dar sa nu uit ca si ma balonez foatrte tare, spre seara sunt ca un balon si gaze nu prea elimin.Mai nou si nu stiu daca au legatura cand merg mai mult ma doare si in partea dreapta sub coaste si simt cateodata ca si cum ar fi umflat ficatul(poate mi se pare)dar daca ma odihnesc un pic imi trece.
Am mai fost la doctor mi-am facut cu ceva ani in urma si examen cu bariu, am facut tratament ca mi-a zis ca ar fi mucoasa stomacului inflamata, ca vede ceva si in partea dreapta dar nu m-a lamurit ce( am pus-o pe seama ca am cazut odata in baie si m-am lovit exact in acea zona )De atunci am mai luat cateodata tratamente ptr gastrita (famotidina redigest dicarbocalm ) mai recent omez dar nici o imbunatatire ba mai rau.
Ce as putea sa fac mai ales ca un examen mai devreme de o luna si ceva nu pot sa fac ?Si inca ceva adorm foatre tarziu si ma trezesc si obosita.
2 comentarii
0
21-03-2010, ora 19:58
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Motilium [ 1 cp x3/zi] si Helicid [ 1 cps/zi ] de la farmacie. si cand poti, cat de repede dupa Paste sa mergi neaparat la gastroenterolog.o noua ecografie, o endoscopie si / sau un tranzit baritat ar ajuta la un diagnostic cat mai precis.
0
09-04-2010, ora 17:01
nadir
Nu este medic/terapeut
nadir
Simptomele descrise de tine cred cu siguranta ca fac parte din tabloul unei hernii hiatale destul de severe, dar mai bine fa un control.Hernia hiatala ete operabila dar nerecomandata.Exista tehnici avansate care sunt bine tolerate.Nici eu nu pot sa dorm, adorm foarte tarziu si ma trzesc obosit.Tratamentul care l-am urmat nu a dat rezultate asa ca eu am renuntat, ca m-am cam saturat in cei patru ani de cand incerc fel si fel de indicatii.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • E normal să mă balonez atât de tare indiferent ce și cât mănânc?
  • Balonare imediat după masă - cauze și tratament
  • Topul alimentelor care provoacă balonare
  • Balonarea: alimente de evitat și ce să adaugi în dieta ta
  • Noi metode de a preveni balonarea în cazul dietelor bogate în fibre
  • Balonări supărătoare? Lista alimentelor indicate și contraindicate
  • Ce poate ascunde balonarea - afecțiuni cu balonare frecventă
  •