Balonare abdominala partea stanga

03-01-2010
englezu23
Nu este medic/terapeut
englezu23
Buna ziua. De 2 zile ma simt balonat pe partea stanga a abdomenului. la atingere zona de sub ultima coasta pana spre buric se prezinta mai tare, balonata probabil... Ma simt plin... Am scaun mic o data la 2 zile. Mentionez ca cu 2 saptamani in urma am avut o iritare a intestinului in locul unde am avut apendicele ca urmare a consumului de cola, s-a tratat repede, in cateva zile. Acum a aparut aceasta problema. Azi dimineata am baut un ceai desunatoare si am luat un Dulcolax. Am avut un scaun mic dar tot sunt balonat. Nu mai mananc nimic azi. Ce ceaiuri imi recomandati si ce pastile sa iau sa-mi revin.
2 comentarii
0
04-01-2010, ora 13:42
Dr. Markus Sorin
Medicina interna, Sighetu-Marmatiei
Dr. Markus Sorin
Daca e vorba de un colon iritabil se recomanda un regim fara alimente iritante-condimente, ape minerale, muraturi, ceapa, usturoi si fara alimentele ce baloneaza-varza, fasole, mazare, cartof.
Ca tratament- pana la efectuarea colonoscopiei- recomand un asa numit pro-kinetic- de exemplu SPASMOMEN 3 x 1 tb/zi
0
14-01-2010, ora 15:41
CristinaAS
Nu este medic/terapeut
CristinaAS
Buna,

Si eu ma confrunt cu aceleasi problema de ceva timp. Singurul medicament care imi face bine este Nospa.Imediat iau o pastila si dupa cateva min imi revin Incerca sa eviti bauturile carbogazoase si mancarurile grele care baloneaza ( fasole, mazare ). Iti recomand ceaiul verde si sa consumi 2l de apa pe zi ( sfatul medicului pt mine dar o recomand si celorlalti ) :).

Mult succes !
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.