Ma simt balonata mereu

27-09-2015
Ioa nna
Nu este medic/terapeut
Ioa nna
buna, am 29 de ani si de o vreme încoace ma simt mereu balonatea, burta o simt ca si cum ar fi umflata.categoric nu este vorba de vreo sarcina, as vrea sa stiu care ar fi cauza acestui simptom ??
2 comentarii
0
28-09-2015, ora 02:43
greta2014
Nu este medic/terapeut
greta2014
Scriu din propria-mi experinta, chinuindu-ma ani de zile cu imbalonari care imi dadeau ziua peste cap, plecam dimineata de acasa perfect normala si seara era umflata precum un cimpoi, cu un abdomen marit si dureri abdominale binenteles.
Am experimentat pe propria-mi piele, dupa ce am citit o gramada de studii si comentarii naturiste si am constatat pe propria-mi piele ca felul in care mancam ne da peste cap organismul.
In primul rand am scos din alimentatie, alimentele care produc imbalonare: cartofii, varza, conopida, mazarea, sucurile acidulate., reintroducandu-le luni bune, mai tarziu, cand deja imi reglasem stomacul.
Am introdus probiotice de 2 ori pe zi inghitind cate un pahar de kefir dimineata (pe stomacul gol) si seara (inainte de culcare), am evitat sa mai mananc fructe inainte sau imediat dupa masa, fructele fiind recomandate a se manca cu 2 ore inainte de masa sau la 2 ore dupa masa, ca sa nu fermenteze in burtica fiid amestecate cu mancarea.
Extrem de important este sa bei 1.5 -2 litrii de apa/zi.
Eu am deja 2-3 ani de cand mi-am reglat stomacul si ma simt din nou normala si sanatoasa.
Daca crezi ca te ajuta, incearca si ceea ce ti-am scris si poate vei avea si tu rezultate bune. Sanatate maxima!
0
30-09-2015, ora 10:00
Ioa nna
Nu este medic/terapeut
Ioa nna
Mulţumesc frumos, exact aceleaşi simptome le am si eu de multe ori seara ma uiir la burtica asa umflata imi e de nu-i adevarat. O sa încerc sa imi schimb Alimentaţia
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: