Balonare, arsuri, somnolenta, dureri in zona ovarelor

20-02-2012
vixen
Nu este medic/terapeut
vixen
Probabil ca simptomele mele nu sunt cauze ale aceiasi afectiuni. In primul rand scuip puroi, am lu-at Eritromicina, acum scuip foarte putin, cam de 2-3 ori pe zi, dar inainte sa iau Eritromicina tuseam si scupam pana vomitam (nu aveam amigdalele sau ganglionii imflamate, sau alte dureri in gat), Dimineata aproape ca scap pe mine, cand tusesc, stranut, sau ma ridic in picioare ma doare in zona ovarelor, uneori simt durerea si in jos pe picior, dupa masa de seara sunt foarte balonata, am arsuri si in gat simt ca un foc( de 2 zile am renuntat la bauturi acidulate, si arsurile nu au mai fost asa puternice), imi e sila de mancaruri cu grasime( intr-o zi am mancat numai iaurt si branza si mi-a fost mult mai bine).
5 comentarii
0
20-02-2012, ora 09:36
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Da, ai facut bine sa tii putina dieta. Probabil ca ai o bila lenesa. Ia si o lingura de ulei de masline extravirgin, inainte de masa de pranz. Dar nu cand pleci pe undeva :))) ca poate trebuie sa mergi urgent la toaleta.
Uleiul de masline ajuta la fluidificarea bilei, face bine si la stomac. Mananca salate cu ulei de masline.

Acum, pentru partea cu ovarele si ca te scapi pe tine, ar trebui sa faci niste analize.
- secretie vaginala cu antibiograma
- urocultura cu antibiograma.
O infectie vaginala sau/si urinara iti poate da astfel de manifestari.
Asteapta sa treaca 10 zile de la ultima pastila de antibiotic luata (ca sa nu iasa rezultatul fals negativ) si mergi sa faci analizele.
Pentru analiza de secretie vaginala - nu te speli in vagin, nu ai contact sexual cu 72 de ore inainte de recoltare si sa treaca 10 zile cel putin de la ultimul antibiotic, in caz ca ai luat, ca sa nu iasa rezultatul fals negativ.

Pentru faptul ca ai mucozitati, poti face un exudat nazal si faringian cu antibiograma.
Mucozitatile pot proveni din nas, de la o infectie, dar sa se scurga prin faringe si de aceea sa le simti in gat.
Tot de la o infectie in nas poti face complicatii la bromhii si la plamani.
Inainte de exudate, nu te speli in gura, nu mananci si nu bei nici macar apa, deasemenea trebuie sa treaca cel putin 10 zile de la ultima pastila de antibiotic luata, in caz ca ai luat. - Toate astea - ca sa nu iasa rezultatul fals negativ.
Exudatele se fac dimineata. Mergi la laborator cum te trezesti.
Iti poti lua o sticluta cu apa si o banana si poti manca dupa recoltare.

Nu manca lactate sau suc de grepfruit in timpul tratamentului cu antibiotice ca le scade sau chiar anuleaza efectul.
0
20-02-2012, ora 10:06
vixen
Nu este medic/terapeut
vixen
Multumesc foarte mult, m-ati linistit un pic, mi-sa mai spus ca as putea avea gastrita (dar de persoane care nu au cunostinte medicale), nu am specificat ca sunt constipata aproape zi de zi, indiferent de ce as manca.
0
20-02-2012, ora 10:29
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Daca iei uleiul de masline si se mai fluidifica bila, se imbunatateste si tranzitul intestinal.
Uleiul va face si sa...alunece mai bine.
Nu mai bea bauturi acidulate, nu manca gras un timp si vezi daca dispar problemele la stomac.
Daca nu, poti face o analiza de detectare - antigen Helicobacter Pylori din fecale. Asta ca sa nu te stresezi cu endoscopia.
In general, gastrita este provocata de helicobacter.
Nu bea nici cafea, un timp, fara ceapa, usturoi sai prajeli.
Vezi ce dieta este indicata in - bila groasa.
Sa te culci dupa cel putin 3-4 ore de la masa de seara, ca sa nu iti mai vina inapoi mancarea si sa irite esofagul.
Calculezi si tu, in functie de cand obisnuiesti sa mergi la culcare.
Vezi cum te simti, iar daca simtomele persista, vorbeste cu medicul gastroenterolog.
Fa-ti analizele la urina si secretia vaginala cu antibiograma.
In antibiograma iti va scrie la ce antibiotice sunt sensibile bacteriile gasite, in caz ca se gaseste ceva, ca sa stii cu ce sa te tratezi.
0
20-02-2012, ora 11:11
vixen
Nu este medic/terapeut
vixen
multumesc.
0
24-02-2012, ora 11:47
vixen
Nu este medic/terapeut
vixen
Cauza acestor simptome poate fi si o sarcina ectopica? Anticonceptionalele pe baza de progesteron (Cerazette) pot duce la o sarcina ectopica?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.