Balanita candidozica - ce tratament alternativ imi recomandati?

19-03-2009
gheorghe_geamantan
Nu este medic/terapeut
gheorghe_geamantan
Buna...am fost diagnosticat cu balanita candidozica si mi s a recomandat un tratament cu lomexin crema.am respectat tratamentul timp de o luna cu o aplicare inainte de culcare dupa ce am facut dush si nu a avut efect.capul penisului imi este in continuare rosu...ce tratament alternativ imi recomandatzi.apropo boala nu cred ca am luat o prin contact sexual fiindca am folosit protectzie...se poate sa apara din cauza antibioticelor?
5 comentarii
0
20-03-2009, ora 14:20
nikii6
Nu este medic/terapeut
nikii6
Da, se poate sa apara si de la antibiotice desi la barbati se manifesta mai rar.Se mai poate lua si prin folosirea unor obiecte personale ale unei persoane care are deja(ex.prosopul)o toaleta etc.Incearca 5 zile cu Nizoral crema daca vrei
0
21-03-2009, ora 13:00
gheorghe_geamantan
Nu este medic/terapeut
gheorghe_geamantan
am intzeles ca in cazul infectiilor candidozice apar mancarimi sau usturimi.dar la mine nu s a manifestat asa.doar s a inrosit capul penisului.se poate sa nu fie o boala si sa fie de la papulele perlate pe care le am cam de la 14 ani?
0
22-03-2009, ora 08:47
nikii6
Nu este medic/terapeut
nikii6
Asta nu stiu dar avand in vedere ca la barbati candidoza se manifesta mai greu ar fi bine sa luati in calcul si aceasta varianta mai ales ca asta a spus medicul.
0
05-05-2009, ora 04:21
multiplex
Nu este medic/terapeut
multiplex
Buna ziua.Indraznesc cu o intrebare, poate voi afla un raspuns cat mai exact.Am avut acum doua saptamani o relatie sexuala neprotejata cu o fosta prietena.La o saptamana dupa asta mi-au aparut pe pielea de sub gland cateva bubite mici rosii cat varful unui ac iar glandul era putin iritat si aveam o senzatie de usoara usturime.Mentionez ca nu am mai avut asa ceva niciodata.Dupa o igiena stricta, bubitele au disparut la vreo 1 saptamana precum si mare parte din iritatie.Am fost totusi la un dermatolog care mi-a explicat ca nu este o boala venerica ci doar un herpes penian in remisiune si mi-a recomandat o crema dupa o formula pe care mi-a specificat-o pe o reteta.As dori sa aflu si parerea dumneavoastra.Am uitat insa sa intreb daca se adevereste ca am asa ceva, voi scapa vreodata de acest herpes si daca in viitor voi mai putea avea relatii sexuale neprotejate fara sa imi expun partenera la vreun risc.Va multumesc.
0
22-05-2009, ora 11:10
ovidiu25
Nu este medic/terapeut
ovidiu25
salut...am si eu nevoie de un raspuns.
in uram cu aproape 2 luni am avut contavt sexual anal neprotejat iar in uraca acestuia am m-am ales cu o uretrita.am luat tratament cu antibiotic timp de 5 zile si m-am vindecat.problema mea a aprut acum circa 3 saptamani cand am observat ca sub capul penisului cateva pct albe f mici, o umezeala constanta si un miros destul de patrunzator.desi f-ac 2-3 dusuri pe zi aceste pct repar impeuna cu mirosul.am inteles ca poate fi vb de o infectie cu balanita candidozica.problema este ca acum 1 an de zile am avut contact sexual cu o fata care era diagnosticata cu o forma de candida dar in urma contactelor sexuala dintre noi nu am avut niciun simptom.este posibil ca sa se fi declansat si la mine dupa atata timp sau poate fi vb despre altceva??
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.