Balanita care tot reapare | Forumul Medical ROmedic

Balanita care tot reapare

22-09-2005
luciano79
Nu este medic/terapeut
luciano79
Buna.As vrea daca se poate sa primesc un sfat competent.De vreo un an si jumatate am cateva probleme la care nu le pot da de capat.Prima problema este aceea Balanita pt. care am urmat de 3 ori tratamente, ultimul acum 2 saptamani.Am schimbat lenjeria intima, mentin igiena la nivel maxim, sex protejat, si totusi reapare.Simptomele acestea sunt dublate si de o inflamare a prostatei cu senzatii de usturime la urinare.Am citit ca se poate sa fie Adenom de prostata pe baza bacteriologica.Nu mai stiu ce sa fac...nu mai stiu la care medic sa merg..am fost si la urolog iar ultima data si la dermatolog...acum oare unde ar trebui sa ajung?Plus ca toate astea au multe repercursiuni la nivel psihic (stres etc.). Va multumesc
36 comentarii 12 ÃŽnainte ›
0
25-09-2005, ora 00:00
Dr.Anca Zbranca
Nu este medic/terapeut
Dr.Anca Zbranca
Stimate domnule,
Adenomul de prostata este un diagnostic care n-arenici o legatura cu bacteriile deci examenul bacteriologic nu e necesar si nu va ajuta.
Balanita e o infectie sau iritatie locala si poate fi data de microbi, ciupercute sau de traume mici mecanice.daca la examenul micologic au gasit filamente miceliene (ciupercute)e bine sa va spalati cu IODOSEPT sau BETADINE sapun lichid zilnic, zece zile si sa aplicati CLOTRIMAZOL crema. Daca sunt bacterii trebuie facuta o antibiograma.
Poate trebuie consultata si partenera dumnevoastra.
Din pacate insa termenul de "balanita "este adeseori folosit gresit pentru leziuni mai importante..
Trebuie sa consultati un dermatolog, (nu stiu in ce zona a tarii locuiti ca sa va pot indruma spre cineva cu competenta ).
Cu considertaie, profesor doctor Anca Zbranca
0
05-10-2005, ora 00:00
corbu_stf
Nu este medic/terapeut
corbu_stf
Buna ziua.Din pacate si eu am aceeasi problema ca luciano79.am facut si eu tratamente cu unguente si cu solutii dar acestea duceau doar la o ameliorare.Eu am balanita cadidozica de vreo 7 ani si a devenit un stres imens.Acum urmez un tratament pe baza de pastile.Se numesc Mycosyst(fluconazol).Doctorii mi-au spus ca, cu acest tratament ar trebui sa imi treaca si ti-as recomanda sa te duci sa consulti un dermatolog pe aceasta tema.Si am obs si eu ca in urma unui tratament cu un unguent efectele pot fi devastatoare.As avea si eu intrebare:dupa atata timp boala a devenit cronica?deoarece tratamentul consta intr-o doza unica de fluconazol de 150mg si eu trebuie sa iau timp de 6 saptamani cate una pe saptamana si in urmatoare 4 luni cate una pe luna.Si alta intrebare:daca nici cu aceste pastile nu imi trec nu exista alt tratament pe baza de injectii sau un tratament care are un procentaj de vindecare foarte ridicat?
Va multumesc anticipat!
0
13-10-2005, ora 00:00
corbu_stf
Nu este medic/terapeut
corbu_stf
Draga Luciano, am luat si eu 2 saptamani pastilele magice si nu m-a trecut.si faptul ca nu iti mai apar siptomeleasta nu inseamna ca ai scapat de ea.du-te si fa-ti analizele la orice laborator si dc ti se confirma ca nu mai ai boala inseamna ca ai scapat.in legatura cu prietena mea si ea a facut un tratament cu ovule si nu i-a trecut.prietenei tale i-a trecut cu fluconazol sau da-mi si mie tratamentul pe care l-a facut.eu sunt foarte stresat pt ca vad ca nu imi trece de nici o culoare si am decis sa ma duc la spital in bucuresti pt a-mi da un tratament care sa ma ajute.si mie imi dispar basicile dar am surpriza sa constat ca dupa o luna doua apar iar si tre sa o iau de la capat.vreau un tratament belea care sa ma scape de acesta chestie.tu ai m-ai facut si alte tratamente in afara de aceste pastile?normal cu ele trebuia sa-mi treaca si din cate am vazut pt prietena mea e de ajuns o pastila ca sa ii treaca.dc e o sa ma internez in spital da vreau cand ies sa n-o mai am.poate poate
0
17-10-2005, ora 00:00
badr hary
Nu este medic/terapeut
badr hary
salut baieti, tocmai am intrat si eu pe acest site si incerc sa obtin o explicatie pt termenul de balanita dar nu reusesc.sa va spun mai exact ce am:pe pielea penisului mi se formeaza o secretie alba la cca 12-16 ore de la spalare, care prin atingere vine jos(ca si cand ar fi bronzat)si provoaca mancarimi.poate stiti voi despre ce ar putea fi vorba daca tot ati fost pe la doctori.urmez si eu tratament dar obtin doar o ameliorare a bolii, nici decum o vindecare.daca stiti ceva despre ce as putea avea, adaugati un comentariu pe site.va multumesc
0
18-10-2005, ora 00:00
luciano79
Nu este medic/terapeut
luciano79
Salut.Referitor la balanita...nu stiu ce sa zic am facut tratamentul prescris, am schimbat lenjeria, ma feresc de materiale supraelastice si care pot provoca iritatii.momentan nu mai am simptome, si sper sa nu mai apara...Cred ca e foarte importanta viata sexuala...partenera trebuie sa faca si ea tratament si ca sa evitati 'plimbarea 'de la unul la altul a bolii trebuie "muncit" numai cu prezervativ...Este o chestie tare pacatoasa, poate fi luata de la femei, fara ca ele sa stie ca au asa ceva.Repet momentan nu mai am simptome..ptr. corbu_stf, trebuie sa insisti la doctorul la care mergi...nu stiu in ce oras stai...eu stau in Cluj si aici se presupune a fi printre cei mai buni din tara...cu toate astea am avut mult timp probleme de care repet SPER ca am scapat. va salut.
0
18-10-2005, ora 00:00
luciano79
Nu este medic/terapeut
luciano79
Badr hary..sa stii ca asta e una din fazele bolii...e o secretie care apare in cazul balanitei...nu sunt medic..doar ca am avut aceleasi simptome la un moment dat..consulta un medic urolog sau dermatolog..sau chiar 2...Salut.
0
18-10-2005, ora 00:00
luciano79
Nu este medic/terapeut
luciano79
Multumesc D-nei doctor Anca Zbranca pt. sfatul dansei si ma bucur ca exista site-ul acesta ca ne putem "uni" fortele in lupta cu diverse probleme, mai ales ca dansa ne poate da un sfat pertinent si avizat.
0
20-10-2005, ora 00:00
corbu_stf
Nu este medic/terapeut
corbu_stf
mie nu mi-a dat niciunul din pacate.frate eu fac 2 tratamente in acelasi timp si inca nu mi-a trecut.asta e.eu nu mai fac sex asa ca nu pot sa o plimb.si totusi
0
15-03-2008, ora 00:00
marius_max
Nu este medic/terapeut
marius_max
buna baietzi... am si eu o intrebare???am 18 ani si acum cateva zile am avut un contact sexual cu prietena mea...Toate bune si frumoase amandoi virgini neam hotarat sa facem sex...dupa vreo 5 min de penetrare...am avut emotii si a "murit" am ajuns acasa...am facut dus...si am tras de pielea de pe penis si a iesit ca un guler sub glandul penisului...este umflat tare arata urat ma mananca ma inteapa dar cand urinez nu simt nimik...cear putea fii??? mie teama sa nu fie balanita...un rs urgent va rog...multumesc...
0
14-07-2008, ora 00:00
razvan553
Nu este medic/terapeut
razvan553
Salut! Din pacate, am si eu aceeasi problema, de aproximativ un an; am fost la cativa medici, dar urmand tratament cu Pimafucort, Flucovim, Canesten, Nizoral si Clotrimazol, problema nu s-a rezolvat. Mentionez ca sunt virgin, deci din cate stiu nu se poate pune problema vreunei boli venerice, problema ar putea fi igiena exagerata in zona genitala (de cand am problema aceasta nu mai pun atata accent, dar nu am vazut nici o modificare. La mine simptomele sunt: roseata glandului si preputului si "uscaciunea", de asemenea "descuamarea", care de fapt e eliminarea depozitelor de candida de pe penis. Totusi, am inteles ca pentru depistarea ciupercii si pentru fixarea unui tratament eficient este nevoie de analiza culturii, ceea ce intentionez sa fac in urmatoarea perioada. Am o intrebare pentru doamna doctor: am auzit ca o solutie definitiva si sigura la aceasta problema ar fi circumcizia, ce parere aveti? Sunt constient de riscuri, dar sincer sa fiu, mi le-as asuma numai pentru a scapa odata de aceasta boala care in ultimul timp e o sursa de stres semnificativa. Multumesc mult.
0
05-05-2009, ora 22:04
levy320d
Nu este medic/terapeut
levy320d
Salutare!!!
va rog sa ma ajutati cu un sfat!
am fost diagnostikat cu balanita de 4 medici aceasta problema o am de acum 2 ani
dar din cauza ca iritatiile apareau si dispareau de la sine am pus totul pe seama excesului de sex...am urmat diverse tratamente cu zeci de creme si pastile si pot sa zik ca raspund doar la tratamentele cu creme pe baza de cortizon(travocort.pimafucort etc)asta doar pentru perioada in care le folosesc apoi problemele reapar.am ajuns in austria si am zis sa incerc si la medicii de aici dar aceeiasi problema, mi au dat creme pe baza de cortizon si totul a fost bine atata timp cat le am folosit apoi am luato de la capat ba mai mult am observat ca problemele au inceput sa reapara chiar si in timpul tratamentului.la inceput da semne ca e ok apoi o ia razna. daca exista cineva care a fost tratat definitiv de un doctor si nu doar pentru moment va rog sa ma ajutati cu numele doctorului si clinika unde l pot gasii!!
am facut toate analizele la sange si secretie si au fost ok !!le am repetat de 3 ori si nu e nimik in neregula.nu pot sa cred ca doctorii nu au gasit un tratament la asa ceva ca doamne fereste nu e cancer nu e sida sau mai stiu eu ce boli, sau poate ca nu vor sa ti dea tratamentul corect, se multumesc sa ti zambeasca in fata sa ti ia banii si sa te trimita la nu stiu ce spital pentru analize, de obicei akolo unde au ei blat!!!!!!!
rusineeeeee!!!!!!!macelarii au mai mult respect pentru animale care le sacrifica decat unii doctori
0
17-05-2009, ora 18:30
daniellli
Nu este medic/terapeut
daniellli
salut, prietene! daca ai fost si in austria si nici acolo nu sant doc compententi atunci chiar ca nu prea mai avem sanse.eu iti recomand sa mergi la doc CAIUS SOLOVAN din timisoara (are cabinet in zona iosefin)poate tie iti da tratament, mie nu a vrut sa-mi dea.mie mi-a dat doar apa cu bicarbonat si am fost la el de 10 ori cred.eu am problema de 4 ani si am fost la vreo 15 doc.si degeaba.am luat si am facut de toate, creme, medicamente, lame, analize etc.pe lama nu iasa nimic domnule doc SOLOVAN !!!!!!eu vreau sa incerc la unguri;SZEGED(SEGHET)daca reusesti ceva haide sa ne ajutam reciproc.ceau ORICUM RUSINEEEEEEEEEEEEEEEEEEEE DOC DIN ROMANIA SI MAI CEVA PENTRU DOC CAIUS SOLOVAN; MUREAM DACA IMI DADEATI TRATAMENTUL DUMNEAVOASTRA????????????EU CRED CA NU.
0
17-05-2009, ora 19:03
levy320d
Nu este medic/terapeut
levy320d
mi as dorii sa ne putem ajuta reciproc dar nu stiu in ce masura o sa reusim.
tocmai am terminat alt tratament dat de acelasi doctor din viena si nimik.tot travocort mi a prescris si tot aceleasi rezultate..adica 0. teoria succesului se pare ca e acceiasi peste tot...un zambet larg si calduros, multa amabilitate pana iti iau banul apoi ura si la gara. sincer daniellli acum tind sa o cred pe o doamna doctor din bucuresti care mi a zis ca singura solutie ar fii circumcizia.pot sa spun ca m am documentat pe net despre circumcizie si apare ca o masura pentru boli cum ar fii balanita (daca balanita ar fii cu adevarat o boala ca cine draq mai stie).asta e, astept sa ma intorc in tara la bravii nostrii macelari (scuze doctori vroiam sa zik) pentru ca se pare ca peste tot sunt la fel fara nici o diferenta.
inka ceva
am observat ca pe acest forum intra tot felu de asa zisi doctori care dau ei sfaturi, dar nici unul concret.se pare ca si acest domeniu este pe maini bune ca si multe altele de fapt.o sa ne ducem la balaceanca cu voi.
cu multa ura in suflet dragi doctori va doresc sa suferiti si sa aveti parte de aceleasi tratamente pe care le aveti fata de noi oamenii simplii care va stau in fata cabinetelor ore in sir ca sa aveti voi de cine sa va bate ti jok.
0
29-05-2009, ora 12:16
daniellli
Nu este medic/terapeut
daniellli
salut, levy! eu as vrea macar sa intre si doc pe acest forum sa citeasca si sa vada ca nu este o gluma tot ce vb aici.chiar avem o problema domnilor doctori!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
0
05-11-2009, ora 16:25
lamu
Nu este medic/terapeut
lamu
Problema e cam asa: daca e cineva atat de hmm...ma rog, incat sa se trateze singur, sa o faca cu cap:
1. Se merge la un laborator de analize-oricare, sunt cu zecile in cartiere
2.Se face o recoltare si o cultura
3. In functie de rezultat se cere un test antibiotic pentru a vedea la ce anume reactioneaza cultura (ciuperca etc)
4. Se ia antibioticul (medicamentul) respectiv pe specificul culturii.
Totul costa maxim 150 RON inclusiv tratamentul!
Daca mergeti la un dermatolog iar acesta nu urmeaza pasii de mai sus, renuntati la el si nu luati tratamentul, e un medic prost!
Fratilor, asta e tratamentul, nicidecum altul! La unul trece cu doxaciclina, la altul cu albastru de metil, la altul pur si simplu cu sapun antibacterian.

Nu va jucati cu cucul, nu cereti ajutor pe net ca ramaneti impotenti, nu-i o joaca. Tratament =colectare-cutura-analiza-medicament.
Nu luati medicamente aiurea, fiecare tratament esuat inseamna ca bacteria/fungusul s-a mai imunizat la ceva
0
05-11-2009, ora 16:33
lamu
Nu este medic/terapeut
lamu
Aici nu-i vorba de o masina sa-i pui diagnostic pe calculator. Fiecare om reactioneaza diferit si are imunitate/rezistanta diferita.Candidoza poate suferi o seama se mutatii de la om la om, cateodata difera tratamentul masculin de cel feminin in cadrul aceluias cuplu.
Nici un doctor din lume nu a sa va zica : balanita=medicamentul X. Mergeti la un laborator macar !
0
05-10-2010, ora 14:31
Danny eu
Nu este medic/terapeut
Danny eu
salut! eu am fost la dermatolog si mia prescris TRIDERM eu vad o ameliorare semnificativa dupa o sapt tinand cont k si pe prospect scrie k tratamentul dureaza vreo 3 sapt!!
0
01-12-2010, ora 11:20
Bicicleta
Nu este medic/terapeut
Bicicleta
Vad ca foarte multa lume are problema asta, inclusiv eu, si mie la fel ca si voua mi-au fost prescrise toate cremele si pastilele din farmacii, si vreau sa spun ca nu doar de un docotr, de 1 urolog si de 5 dermatologi, chiar unu din ei m-a trimis la psiholog ca doar n-am nimic dupa parerea lui. Cum scria si cineva mai sus, analizele sunt foarte, bune, sange, etc. Am citit pe un forum de cineva care a mers in Szeged pt un asemnea tratamant si se pare ca a functionat, zicea ca e o abordare diferita acolo a problmei si ca da rezultate, din pacate persoana respectiva nu raspunde ca i-am scris, oricum va postez acuma ceea ce a scris:

".am fost la o clinica din Szeged, rezultatele s-or vazut din urmatoarea zi.
acum is saptamana 3 de tratament, am luat un antibiotic timp de 10 zile si un unguent preparat in farmacie la unguri cu care ma ung dupa dus. in timpul dusului ma dau cu o alta crema, nu am voie cu sapun si sex doar cu prezervativ. rezultatele sunt f bune, nu mai am usturimi, etc...a ramas o zona rosie unde am avut rana, dar dispare de la o zi la alta. in momentul in care am ajuns la doctor, m-o dat cu o solutie rosie, un fel de pansament, care a persistat vreo 2 saptamanai, dar mi-o facut f bine. parerea mea e ca nu are rost sa va ma rugati de doctorii romani pe care ii doare la salata de noi si nu studiaza problema si sa mergeti la clinica asta. doctorita de-acolo (Dna Ildiko Szecsei) mi-o zis ca are cam 10 cazuri pe an, si la toate o avut succes tratamentul. am vazut la ei o alta abordare a situatiei decat la noi, am facut inclusiv ultrasunete la prostata sa vada dc e ok, i-am aratat vrafu meu de retete, rezultate de analize, etc. ar fi mai ok sa va faceti analizele la unguri, eu le-am facut in TM dar nu prea am incredere in ce zic astia ai nostri. acuma despre clinica, se Mediteam, 6722 Szeged, Petofi S. sgt. 39, -*. in caz ca nu stiti ungureste sau vreti sa fiti siguri ca va faceti programarea bine, cum ii si cazul meu, am apelat la Miklos Nagy, un asistent ungur ce vb romaneste si se ocupa de programari la mai multe clinici din Szeged (+36.303.330.391). intra in cabinet cu tine si cunoaste si termenii medicali, fiind din domeniu. omu asta ia 5 euro pentru programare si 25 de euro sa va plimbe pe la clinici, farmacii, sa traduca, etc. mie mi s-o parut ca m-o ajutat si nu i-am dat banii degeaba...nefiind asigurat, am mai dat vreo 250 de ron la clinica cu tot cu teste si o ora de consultatie. acuma puteti sa faceti cum vreti, dar sa stiti ca e o alta experienta la unguri, se ocupa altfel de tine. cu limba ii mai greu, dar daca stiti ungureste sau mergi cu Nagy va descurcati. va salut pe toti colegii suferinzi si tratati aiurea de medicii ghipsari si miserupisti de la noi."
cine mai are ceva informatii despre treaba asta sa ne zica si noua ca sunt binevenite
0
01-12-2010, ora 17:24
annemary_26
Nu este medic/terapeut
annemary_26
EU SPUN ASA : cand e vorba de o secretie se merge la un laborator sau la un medic sa va faca recoltarea apoi se cere o ANTIBIOGRAMA care are rolul sa specifice la ce antibiotice este sensibil acel germen. si asa se da antibioticul de electie si o termini din prima, dar noi romanii suferim de rusine in fata medicilor si chiar si in fata asistentilor si nu spunem ce vrem si uite asa ei fac experimente pe noi si li se umple buzunaru.offf!!! Dca tu iei un antibiotic si nu este sensibil acel crocobaur la el, el e atat de inteligent si devine mai puternic si mai greu de distrus. AVETI GRIJA!!!
0
02-12-2010, ora 01:49
Bicicleta
Nu este medic/terapeut
Bicicleta
Annemary crede-ma ca nu e vorba de rusine, cel putin la mine, am fost la trei laboratoare, mi s-au facut analize, de la sange pana la recoltarea de probe si numai eu stiu ce neplacere este cand ti se recolteaza astfel de probe. Mi s-a gasit candida albicanis, era cu mult peste valorile normale, am facut si antifungigrama de unde mi-a iesit ca e sensibila la Ketoconazol, Amphotericina B si mai unul care nu-l tin minte, si chestia ciudata e, ca am aratat la toti doctorii hartiile, si nimeni nu a vrut sa-mi prescrie Nizoral care contine Ketoconazol, si le ziceam de crema asta dar toti mi-au prescris altceva, de la Travocort, Travogen, Pimafucin, Pimafucort, Advantan crema si unguent, Bepanthen pana la ce mai vrei tu, pastile Flucoric, dupa aia mai o pastila cu "D-ceva", spalaturi cu bicarbonat, spalaturi cu ceai de pelin, spalaturi cu ceai de galbenele, spalaturi cu ceai de coada soricelului, inslusiv baute toate ceaiurile astea neindulcite, schimbata toata dieta, fara dulciuri, fara cafea, fara alcool, fara tutun; inclusiv 10 vaccinuri in toama 2010 cu IBC-10 care este un imunostimulator cu candidina. Si pe langa toate astea am mai urmat si un tratament de la un doctor Homeopat pt stimularea sistemului imunitar si cu pastilute de candidina, lycopodium si thuya occidentalis. Deci pot sa zic ca am cam epuziat multe din solutiile existente pt tratare si ca nu e vorba de rusine, ca sincer, mi-am cam aratat-o la multa lume, femei, barbati, practicanti, laboranti, etc. Chiar ma gandesc foarte mult la circumcizie sau acuma cum a aparut noua discutie despre tratamentul din Szeged dar repet, cel care l-a postat nu raspunde sa ne dea mai multe informatii despre tratament, dar oricum nu cred ca e nevoie avand acolo numarul de telefon, adresa si numele clincii. PS: tratamentele care le-am mentionat, au fost luate pe rand cu tot felul de scheme de tratament, nu toate de-o data, si niciodata fara indicatiile doctorilor respectivi. Eu deja trag cu aceasta balanita candidozica de un an si jumatate. Sa vad dupa sarbatori.
0
02-12-2010, ora 01:57
Bicicleta
Nu este medic/terapeut
Bicicleta
am uitat sa precizez, ca pana la urma mi s-a prescris si Nizoral crema dar se pare ca acum fara rezultat, am mai luat si nizoral sampon care-l folosesc cand ma spal, si mi se pare ca sunt zile cand e muuuuult mai bine si dupa aia parca dintr-o data se agaveaza dupa aia iar se calmeaza si tot asa
0
02-12-2010, ora 09:34
annemary_26
Nu este medic/terapeut
annemary_26
Sicer imi pare rau prin ce treci.are un impact mare asupra psihicului. Nizoralul e apa de ploaie, la cursurile de dermatologie profu ne.a zis ca cel mai bun e o pasta SELENIUM 2%. -*. Eu am folosit acea pasta cand am facut o matreata atat de urata pe baza de stress ca 2 ani m.am chinuit pe la medici si niciun rezultat si vorba aia sunt fata si am si par lung si se vedea tare aiurea. Mi la recomandat o femeie intr.o piata de la rusi si sincer la inceput nu am avut incredere pt ca o groaza de bani am dat pe alte prostii si degeaba. DA.MI UN PIC DIAGNOSTICUL COMPLET SA MA INTERESEZ.DACA VREI.

(*modificat de admin)
0
03-12-2010, ora 02:22
Bicicleta
Nu este medic/terapeut
Bicicleta
Multumesc frumos pentru raspunsuri !! Sigur ca vreau, cine n-ar vrea sa se scape de asta, si ca impact psihic, nu e asa de mare, tot timpul am gandit pozitiv si o sa gandesc pe viitor pozitiv, ca pana la urma exista un leac, tot timpul am incercat ceva si daca n-a functionat, am gasit altceva cu care sa continui, treaba trista e ca pana acuma am incercam cam multe si vad ca nu s-a rezolvat de tot, oricum e muuult mai bine ca la inceput de cand s-a instalat candida.
Diagnosticul este Balanita candidozica si in urma antifungigramei a iesit ca e sensibila la Amphotericine, ketoconazole, Miconazole si rezistenta la Clortrimazole, Nystatin si Econazole. Oricum problema e, ca cei de la laboratorul unde mi s-a facut antifungigrama, mi-au spus ca nu au microcomprimate valabile, sunt expirate, dar totusi si asa expirata la cele trei a raspuns ciuperca. De fapt.a raspuns.laborantul mi-a zis ca a ingradit o portiune de ciuperca in mediul Sabourand cu microcomprimatele respective si ca ea nu a reusit sa se extinda peste primele trei, peste urmatarele trei s-a extins fara probleme. Cam asta e diagnosticul, in rest nu mi s-a mai zis nimic. Si acest diagnostic mi-a fost pus de un medic urolog, ca dermatologii la care am fost mi-au zis ca n-am nimic, urologul m-a trimis la laboratorul unde mi s-a recoltat.
0
03-12-2010, ora 10:14
annemary_26
Nu este medic/terapeut
annemary_26
Multumesc pt incredere. Am sa.mi dau interesul sa capat un raspuns cat mai repede posibil. Ai grija de tine.
0
10-05-2011, ora 17:44
didibibi
Nu este medic/terapeut
didibibi
se pare ca am balanita cadidozica, caci asa scrie pe reteta la diagnostic iar la tratament pimafucin crema de 2 ori pe zi si cicalfate crema o data, vdrl si tpha negativ, in continuare cele doua bubite dintr o parte si cele doua de pe cealalata parte a capului penisului de langa axa de simetrie(:D) sunt tot acolo dupa 5 zile de tratament, e normal? se vindeca mai greu, tratamentul nu este eficient? atibioticul e bun daca il folosesc? recomandati alt tratament, e ceva ce nu stiu si ar trebui sa stiu?multumesc anticipat!
0
12-02-2012, ora 01:22
Azrayiel
Nu este medic/terapeut
Azrayiel
Buna ziua!

Am 20 de ani, si trec prin aceleasi probleme ca si domnii de mai sus...
acum cateva zile, mai exact pe data de 7 feb am facut sex, neprotejat cu o partenera care mai mult ca sigur avea candidoza
(acea "pasta" alba am observat'o abia dupa ce era prea tarziu, si domnisoara a fost atat de draguta incat sa nu-mi spuna ca are, desi stia !)
pe data de 9 constat ca mi-au aparut puncte rosii pe penis, ce sa mai spun, disperasem, am cautat cauza, apoi am fugit la farmacie, am luat Biazol (aveau doar biazol si travogen) si de joi seara, pana astazi (sambata seara - deja duminica dimineta) urmez tratamentul, de 3 ori pe zi dau cu Biazol, inainte sa dau cu crema spal bine penisul cu apa.
Folosesc destul de multa crema...
Problema este ca acele pete continua sa se extinda ! Nu simt mancarime, nu simt durere, nu simt nimic, dar de la puncte deja au ajuns pete in ciuda faptului ca ma chinui sa tin zona uscata si crema pare a-mi fi inutila!


Ce sa fac? Inebunesc, si partea cea mai proasta este ca nu imi permit sa testez toate medicamentele din farmacie si sa ma duc si la doctor... sta foarte foarte prost cu banii, asa ca, v-as ruga daca imi puteti spune unde gresesc, si daca stiti cumva un medicament mai puternic, care da rezultate, daca continua sa creasca o sa inebunesc de tot.

Cu toata stima!
0
13-02-2012, ora 21:02
Bicicleta
Nu este medic/terapeut
Bicicleta
Revin in atentia acestei probleme, din fericire pentru mine, am reusit sa scap de aceasta balanita candidozica cu tratament homeopat. Altcumva nu i-am dat deloc de capat, nici cu creme nici cu pastile cu nimic n-am reusit sa scap de ea, doar cu un tratament homeopat pe patru luni. Intarirea sistemului imunitar si pastilute homeopate prescrise de doctor. Sper sa va ajute acest raspus.
0
14-02-2012, ora 15:38
Azrayiel
Nu este medic/terapeut
Azrayiel
...Si cum asta costa o mica avere, nu castiga ai mei intr'o luna cat cheltui in 1-2zile pe la clinici si farmacii... o sa ma ling pe bot o vreme, avand in vedere ca la mine a aparut imediat (la 1 zi-2) cum am avut contact sexual neprotejat cu cineva care avea candidoza, sper sa nu fie asa rezistenta desi sunt 5 zile de cand ma tratez cu Biazol si ieri am luat si o pastila de Diflucan,
(25 lei o pastila, doamne, si eu le-am cerut fluconazol sau flucovim (10lei) iar apoi aud un comentariu istet "Da'i Diflucan!" )
Sper ca astea sa-si faca efectul eventual, cred ca o sa mai iau o pastila de flucovim sau fluconazol peste 7 zile, si o sa continui sa folosesc crema biazol, desi pana acum s-a extins fara mila.
0
14-02-2012, ora 16:11
Bicicleta
Nu este medic/terapeut
Bicicleta
parerea mea este ca trebuie totusi sa faci cumva sa ajungi sa te consulte un doctor specialist, eventual sa-ti ia niste probe de acolo, sa duca la laborator unde sa vada exact ceea ce e si la ce raspunde, o antifungigrama, ca asa daca iei tratamente dupa ureche este foarte posibil sa faci mai rau, din cate am citit eu mai demult, stiu ca e posibil ca sa intaresti candida de la tratament neadecvat, eu am incercat toate cremele si pastilele posibilie si nu am reusit, am avut si eu o explozie cum zici tu asa in care mi s-a extins, dar cu rabddare multa, regim alimentar care sa slabeasca ciuperca, fara dulciuri si cu tratament homeopat, am reusit sa scap de ea. tratamentul propriuzis e ieftin, am dat cam 50 de lei pe tot ce am avut nevoie, consultul a fost 80 de lei. sanatate!
0
29-02-2012, ora 21:31
andromed
Nu este medic/terapeut
andromed
Salut! Bicicleta, te rog spune-ne si noua la ce medic ai fost sau, daca poti, ce tratament ai urmat. Si eu am fost diagnosticat cu balanita candidozica dar, de mai bine de 2 ani, nu am reusit sa scap de aceasta problema.
Adaugă un comentariu / răspuns
36 comentarii 12 ÃŽnainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Simptome frecvente în cancerul de prostată - când mergem la medic?
  • Beneficiile practicării yoga pentru sănătatea prostatei
  •