Baietelul meu face pisu pe el la gradi

25-02-2015
lauras81
Nu este medic/terapeut
lauras81
Am un baietel de 2 ani si 8 luni pe care, din motive lesne de inteles, a trebuit sa-l inscriu la gradi mai devreme, la grupa anteprescolara. Cand l-am dus prima data, abia ne familiarizasem cu olita, si incepuse sa ceara la toaleta. Mi-a racit de cateva ori, l-am mai tinut pe-acasa o saptamana, doua, dupa care l-am dus iar la gradi. Problema e ca acasa imi cere sa-l duc la toaleta sau sa-l pun pe olita sau, uneori, isi da singur panatalonii jos si se aseaza iar la gradi imi face pe el aproape zilnic si uneori de 2-3 ori pe zi. Cand il tin acasa se pototleste si cum il duc iar, incepe din nou distractia. E un dezastru. Nu mai pot. Azi, ingrijitoarea mi-a tinut o predica de jumatate de ora cum ca ar trebui sa-i pun scutec, ca nu-i vina dansei ca eu nu l-am invatat sa se abtina si nu poate sta toata ziua sa-l schimbe. Ma tem ca daca revin la pampers ii fac mai rau si n-o sa se mai termine niciodata pentru ca, da, copiii cu pampers nu sunt dusi deloc la toaleta in incinta gradinitei. Ce ma fac?
3 comentarii
0
25-02-2015, ora 21:37
Dr. Baciu Damian
Pediatrie, Brasov
Dr. Baciu Damian
Singurul lucru firesc si corect este de facut si la gradinita ceea ce se face acasa:folosirea olitei cand este nevoie.Este personalul ingrijitor doritor si dispus sa faca ceea ce ar trebui sa faca?
0
26-02-2015, ora 10:27
lauras81
Nu este medic/terapeut
lauras81
Nu. Nu este voie cu olita. Copiii sunt dusi la toaleta in grup si, uneori, la nevoie, daca cer din timp. Toaleta mi se pare cam departe pentru o grupa cu copii atat de mici. Am cerut sa vorbesc cu psihologul gradinitei. Mi-au sarit doamnele in sus: "Cum sa-l duci la psiholog atat de mic?". Insa eu nu ma gandisem nici o clipa ca cel mic ar avea vreo problema. Nu mi-am mai batut gura. Ce sa le mai cer?
0
26-02-2015, ora 21:30
Dr. Baciu Damian
Pediatrie, Brasov
Dr. Baciu Damian
Psihologul...o foarte bune idee, necesara si obligatorie...pentru personalul gradinitei !!! Trebuie sa stiti ca mai este mult pana departe!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Probleme cu mersul la toaleta la prescolari
  •