Baietel de 9 luni foarte agitat si speriat

05-02-2010
ALINA-KARINA
Nu este medic/terapeut
ALINA-KARINA
Buna ziua numele meu este Alina si sunt mamica a doi copii, o fetita de 8 ani si un baietel de 9 luni.Cu fetita nu am avut niciodata probleme de comportament, a fost un copil linistit, cuminte, ascultator exact cum este si acum insa baietelul este foarte foarte rau, nu reusim sa ii facem pe plac deloc, plange cand vede necunoscutii, nu pot iesi niciodata cu el la cumparaturi pt ca se pune pe plans si nu reusesc sa il calmez in niciun fel.Noaptea doarme numai la san, iar daca scapa sanul din gurita cauta si se foieste pana ce gaseste sanul si incepe sa traga.Nu mai stiu ce sa fac, va rog sa ma ajutati, ziua lafel este agitat plange, plange si urla iar noi nu stim ce are.Cateodata din cauza plansului isi tine respiratia iar eu trebuie sa suflu peste el sa isi revina pt ca se invineteste.Ce ma sfatuiti sa fac, unde trebuie sa merg?Am inceput sa ma cert eu cu sotul si sotul cu mine, nu stim care pe care sa dam vina pentru ceea ce ni se intampla.Am ajuns sa nu mai iesim la piata s-au la cumparaturi si chiar sa nu mai vina nimeni la noi in casa pt ca baiatul meu plange si este foarte speriat.Ce ma sfatuiti sa fac?Nu i-am dat niciodata sedativ dar de data aceasta chiar ca a ajuns la capatul puterilor mele si sunt hotarata sa ii administrez fenobarbital daca nu se mai linisteste. Va rog din suflet sa imi dati un sfat s-au sa imi spuneti un remediu.Credeti ca sirpul CALMA BABY este bun pt varsta lui? Astept cu nerabdare rasp.d-vs.Va multumesc!
4 comentarii
0
05-02-2010, ora 15:00
Tweety 23
Nu este medic/terapeut
Tweety 23
Ceau, Alina- Karina
Ai incercat sa mergi cu el la Pediatru, sau. poate este deocheat, incearca sa aduci si un preot sa sfinteasca casa si pe copil, poate ti-a facut cineva farmece, de un copil se prinde imediat, in astfel de cazuri trbuie sa ai credinta in Dumnezeu , ...E foarte bine daca ai putea dumineca sa mergi cu el la biserica si sa ii de-a preotul Sf. Impartasanie il mai linisteste. Mult Noroc.
0
05-02-2010, ora 15:33
doinaa
Nu este medic/terapeut
doinaa
buna ziua,
episoade asemanatoare am patit si eu cu baietelul meu cam pe la aceeasi varsta. Ar putea sa nu se mai sature cu laptele de la san? Ai incercat sa-i dai un supliment de lapte pt varsta lui? Cat despre somn cu sanul in gurita nici nu se pune problema! Nu e indicat! Stiu ca multe mamici nu ar fi de acord cu asta dar in cazul meu a functionat : suzeta... si obligatoriu trebuie invatat sa doarma singur in patutul lui. Cu scaunul cum se prezinta? e posibil sa fie constipat si din aceasta cauza sa planga sau poate de la dintisori. TREBUIE SA AFLI CAUZA SI APOI SA TRATEZI ! Plansul incontinuu arata clar ca ceva il deranjeaza si de aceea nu-i convine nimic. SI FOARTE IMPORTANT : NU SEDATIVELOR !!! Mai presus de orice este el, baietelul tau, stiu ca este epuizant, am trecut si eu prin asta, dar sedativele ii fac rau si oricum sunt pt moment. Mergi la medicul pediatru si asta cat mai repede pt a afla cauza. Izolarea nu este un remediu. Succes!
0
05-02-2010, ora 16:00
ALINA-KARINA
Nu este medic/terapeut
ALINA-KARINA
Va multumesc mult pt raspuns, nu ma asteptam sa imi raspunda cineva atat de repede.Cu scaunul nu are probl., iese singut doar cateodata ajutat de mine cu un supozitor cu glicerina dar asta foarte rar, la pediatru am fost si la controlat la gat, urechii chiar si la O.R.L. am ajuns crezand ca este vorba de o otita dar sa dovedit a nu fi vorba de nimic ceea ce depinde de medic O.R.L. Medicul copilului a zis ca este rasfatat pt ca i s-au facut toate voile de mic, noi nu credem ca este vorba doar de rasfat pt ca cel putin ar dormi dar el doarme doar circa 30-60 min. ziua iar noaptea daca nu ar fi sanul nu cred ca ar dormi doua ore legate.Suntem epuizati toti din casa adica eu, soacra si sotul meu iar cateodata si fetita mea care saraca se mira si ea ce sa ai faca cand il vede ca plange din orice.Inainte ii placeau copii radea cand se afla in preajma lor dar de la un timp am observat ca indiferent ce persoana se apropie de el fie copil sau adult el urla si se catara in brate la noi. Eu nu cred ca nu exista chiar nici un remediu pentru asa ceva.Cu siguranta stiu ca si sedarivul face extraordinar de rau dar pana la urma nu am ce face pt ca suntem extenuati atat noi cat si el iar oboseala acumulata in timp sigur isi va spune cuvantul mai tarziu in ceea ce priveste sanatatea lui mentala. Va rog din suflet cei care ne puteti ajuta cu un sfat astept rasp d-vs.
0
16-02-2010, ora 14:23
Infofun2005
Nu este medic/terapeut
Infofun2005
Buna ziua, eu va inteleg al meu baietel a plans noapte de noapte pana la un an, nu aveam probleme ziua. Sfatul meu este incercati Homeopatia, are mare efect asupra copiilor cu astfel de probleme, frici si altele. Eu dupa peste 3 ani de tratat baiatul de tot felul de boli din sfera ORL am ajuns la Homeopat, nu mai vroiam sa-i dau antibiotioce sau alte medicamente de sinteza, ii distrugeam stomacul si ficatul. Credeti-ma are efect! Daca doriti sa va dau detalii sau sa va ajut cu ceva, astept un mesaj privat.
Multa sanatate!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: