Baietel de 3 ani sforaie cand doarme

15-10-2012
iulianavanga
Nu este medic/terapeut
iulianavanga
Buna ziua,
Baietelu meu de 3 ani sforaie cand doarme, indiferent de pozitia pe care o are.Toata noaptea stau si il intorc de pe o parte pe alta.Nu se odihneste si nici eu pentru ca in anumite momente am impresia ca se sufoca.
Am fost la medicul orl in luna mai si mi-a spus ca are amigdalele mari, nasul liber, si mi-a recomandat continuarea tratamentului cu aerius si sa-i dau si nazomer dimineata si seara.
am continuat tratamentu in jur de o luna, apoi a facut rosu in gat, l-am dus la pediatru, i-a dat zynat si aerosoli cu dexa si ser efedrinat, au incetat sforaielile, am fost cu el la mare, iar cand ne-am intors, i-a curs nasul timp de cateva zile, i-am facut aerosoli cu dexa si ser efedrinat.Cand a venit toamna am inceput sa sforaim, si parca este tot mai rau.
Am mers iarasi la orl-ist si avem asa: hipertrofia amigdalelor palatine, nimic acut orl.
Tratament cu tonsilotren si nazomer.
Dar el sforaie f tare, iar eu nu stiu ce sa ma fac.
Spuneti-mi unde sa mai merg sau ce sa-i pun in nasuc.Am uitat sa va spun ca nu-i curge nimic din nas si nici nu se aude sa-i colcaie ceva acolo.
1 comentarii
0
15-10-2012, ora 17:33
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
pe forum gasiti sute de sfaturi cum se administreaza colargolul in nas..si alte tratamente locale( aromoterapie, inhalatii, aerosoli)
daca nu ajuta aceste tratamente.. o sa mergeti in clinica ORL.. specializata pe copiii si va recomand sa scoateti polipii dar si sa micsorati amigdalele in volum( tonzilotomie )
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Remedii pentru sforăit - soluții acasă și tratamente posibile
  • Persoanele care sforăie au un risc crescut de apnee în somn și sunt mai puțin active
  • Apneea obstructivă în somn, un important factor de risc pentru cancer, indică un studiu
  • Sforăitul ar putea fi un indicator mai puternic de AVC decât obezitatea
  •