Bacteria Enterococcus Faecalis

15-03-2015
suflet trist10
Nu este medic/terapeut
suflet trist10
Buna ziua,

Prietenul meu a fost depistat cu Bacteria Enterococcus Faecalis.
De azi a început tratamentul Ciprofloxacina, recomandat de doctorul urolog, timp de 6 săptămâni.
S-a vindecat cineva pe aici de aceasta bacterie? Dacă da, va rog frumos sa îmi scrieţi tratamentul.
Totodată, am rugămintea sa îmi spuneţi dacă aceasta bacterie poate cauza decesul respectivei persoane?

Multumesc anticipat!
2 comentarii
0
16-03-2015, ora 21:14
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
alegerea antibioticului se faca cu ajutorul antibiogramei. nu cunoastem antibiograma si starea pacientului deci nu putem spune daca antibioticul ales este cel potrivit sau nu. din moment ce a fost ales ciprofloxacina probabil infectia nu este una foarte agresiva.
in orice infectie poate sa moara pacientul, depinde de starea generala, parametrii de infectie etc.
0
04-03-2019, ora 21:57
Timitim
Nu este medic/terapeut
Timitim
Buna, de 5 ani ma confrunt cu aceasta bacterie pe care mi-a fost gasita in sperma, atunci cand am facut spermocultura pentru ca ne doream bebe si nu reuseam... Ultimul rezulltat a fost uimitor pentru ca prezenta bacteriei a disparut. Pentru ca si eu am cautat de multa vreme pe net sa vad cum au reusit altii sa scape de ea, m-am gandit ca este bine sa va zic cum am scapat eu, si poate o veti face si voi. Am fost si la urolog care mi-a dat tratament pe 14 zile cu ciprofloxacin si nu a ajutat deloc, la boli infectioase, mi s-a recomandat sa iau 14 zile ampicilina, si nici asta nu a ajutat, prezenta bacteriei era de fiecare data cand faceam testul, am cautat pe net si m-am ingrozit cand am citit ca aceasta bacterie dispare foarte greu prin tratamente cu antibiotice de lunga durata, insa nimeni nu a spus daca a scapat de ea... Norocul si sansa mea este ca locuiesc la sat si am pus in gradina coacaze si afine, bio nestropite... Am facut urmatorul tratament, in perioada in care aceste fructe s-au copt, in decursul a 30 de zile am papat 1 kg de coacaze rosii si un kg de afine, acestea sunt pline de vitamina C, plus 3 luni de apa cu lamaie( suc) luata dimineata pe stomacul gol.Lamaia a fost, mare mica cum am gasit-o in supermarket.. Si cam asta este tot, fara antibiotice, la mine a functionat, poate e bun si pentru voi, va doresc sanatate din plin!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.