Babes-Papanicolau

11-11-2008
ilinca2008
Nu este medic/terapeut
ilinca2008
Buna ziua,

apreciez in mod deosebit promptitudinea celor care ofera raspunsuri.

As avea o ultima rugaminte si anume o interpretare a rezultatelor la testul Papanicolau. Medicul la care am fost a spus ca nu mai sunt necesare nici tratamente si nici repetarea testului. Cu toate acestea, pe buletinul de analize medicale scrie clar "A se repeta dupa tratament".

"Frotiu satisfacator pentru evaluare cu celule endocervicale prezente si negativ pentru leziuni intraepiteliale sau maligne.
Frecvente celule superficiale cianofile si orangeofile.
Rare celule endocervicale.
Polimorfonucleare neutrofile foarte frecvente.
- Repeta dupa tratament-"

M-ar ajuta foarte mult sfatul dumneavoastra.

Multumesc pentru suport
4 comentarii
0
11-11-2008, ora 16:53
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Laboratorul nu avea de unde sa stie pentru ce te-ai prezentat la ginecolog.Rezultatul analizei fiind un Papanicolau de tip II, inflamator, cu frecvente polimorfonucleare, celule care arata o inflamatie, laboratorul a banuit ca vei face tratament pentru vreo infectie si au recomandat revenirea dupa terminarea terapiei.Dar medicul, vazand ca totusi este un frotiu bun, ce nu arata nimic suspect, si probabil constatand ca tu nu ai probleme serioase genitale, nu a considerat necesar acordarea unui tratament, si nici revenirea pentru o noua analiza.Totusi eu iti recomand repetarea anuala a testului Papanicolau.Numai bine!
0
11-11-2008, ora 17:10
ilinca2008
Nu este medic/terapeut
ilinca2008
Multumesc mult pentru raspunsuri.

Toate cele bune!
0
28-04-2010, ora 17:47
alexstefan
Nu este medic/terapeut
alexstefan
Buna ziua.

Am facut si eu un examen citologic Babes - Papanicolaou si as dori si eu o interpretare ca nu inteleg mai nimic din el:

Istoric si dg. clinic - COL DISCRET LEZIONAT PERIORIFICIAL

Satisfacator pentru evaluare - ESTE DIFATA CASUTA DIN DREPTUL EI

Calitatea frotiului - CELULE DIN ZONA DE JONCTIUNE PREZENTE

Fondul frotiului - INFLAMATOR ; CU MUCUS ; CELULE INFLAMATORII ; HEMATII

Celule epiteliale normale: CELULE SUPERFICIALE ; CELULE INTERMEDIARE ; CELULELE PARABAZALE ; CELELULE BAZALE ; CELULE ENDOCERVICALE ; CELULE METAPLAZICE

I.Negativ pentru leziuni intraepiteliala sau maligna - NU ESTE BIFATA CASUTA DIN DREPTUL EI
Flora: COCO-BACILI ; COCI
Modificari celulare benigne(este bifata casuta din dreptul ei): REACTIVE

II. Celule epiteliale anormale(este bifata casuta din dreptul ei)
Celule scumoase atipice: ASCUS

Comentarii: MODIFICARI CITALOGICE NEINCADRABILE SI MODIFICARI REACTIV INFLAMATORII IN CELULE EPITELIALE SCUMOASE

Concluzii, recomandarii: EVALUAREA CALCOSCOPICA DUPA TRATAMENTUL INFECTIEI BACTERIENE.

Doctorita mi-a spus ca nu sunt probleme ca am niste celule mai multe decat altele, fara alte explicatii si mi-a dat urmatorul tratament:
1. Cervugid
2. Azitrox
3. Celebrex.

Vă multumesc anticipat.
0
30-04-2010, ora 00:28
Lacrimaa
Nu este medic/terapeut
Lacrimaa
Buna seara.VA ROG FRUMOS MA POATE AJUTA CINEVA CU INTERPRETAREA ACESTUI REZULTAT PAPANICOLAU?

SISTEM BETHESDA 2001/FROTIU CONVENTIONAL:

Satisfacator pentru evaluare DA celule endocervicale DA

I.Negativ pentru o leziune intraepiteliala sau maligna? DA
Organisme:
Trichomonas vaginalis NU, Candida NU, Cocobacili NU, Gardnerella NU, Actinomicete NU, Virus herpes simplex NU, Altele Flora microbiana POLIMORFA
Alte modificari nonneoplazice: Modificari celulare reactive asociate cu: inflamatia DA, DIU NU, Iradiere/chimioterapie NU, Celule glandulare post histerectomie NU, Atrofie NU
II.Altele:
Celule endometriale la femei peste 40 ani? NU
III.Anomalii ale celulelor epiteliale? NU
Cel. scuamoase:
- Celule Scuamoase Atipice de Semnificatie Nedeterminata - ASC-US NU
- Celule Scuamoase Atipice care nu pot exclude o leziune intraepiteliala de grad înalt - ASC-H NU
- Leziune Intraepiteliala Scuamoasa de Grad Scazut - LGSIL NU - cu atipii HPV NU
- Leziune Intraepiteliala Scuamoasa de Grad Înalt - HGSIL NU- cu suspiciune de invazie NU
- Carcinom cu celule scuamoase NU
Cel. glandulare:
- Cel. Glandulare Atipice(AGC) endocervicale NU, endometriale NU, glandulare fara alta specificatie(AGCNOS) NU
- Cel. Glandulare Atipice în favoarea unei neoplazii - endocervicale NU, glandulare NU
- Adenocarcinomul endocervical in situ (AIS) NU
- Adenocarcinomul endocervical NU, endometrial NU, extrauterin NU, fara alta specificatie NU.

IV.Alte neoplasme NU
V.Recomandari:.
O noua prelevare DA, De urmarit evolutia:citologica NU, colposcopica NU, biopsie urgenta NU, examen bacteriologic NU.

Descriere citologica: MODERAT fond inflamator acut. Alterari celulare de natura inflamatorie.
Flora microbiana POLIMORFA

Concluzie: Frotiu de tip inflamator.
N.L.: Se recomanda repetarea dupa tratament ANTIINFLAMATOR
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Testul Papanicolau
  • Am făcut testul Papanicolau. Ce înseamnă rezultatul?
  • Testul Babeș Papanicolau ar putea ajuta la depistarea mai multor tipuri de cancere ginecologice
  • Cum se depistează cancerul de col uterin?
  • Rezultat Papanicolau anormal - ce urmează?
  • Ce înseamnă celule endocervicale prezente (explicații)
  •