Buric urat mirositor

11-01-2009
boncz mihaela
Nu este medic/terapeut
boncz mihaela
buna ziua am o fetita de 5 ani, iar aseara am observat ca ii mirosea buricul, m-am uitat nu are rana nu supureaza, nu imi spune ca ar dureao, atata ca miroase urat si va rog sa im spuneti ce sa cumpar de la farmacie cu ce sa o dau local ? va multumesc
9 comentarii
0
12-01-2009, ora 20:28
Dr. Frumuzache Iris
Medicina de laborator, Galati
Dr. Frumuzache Iris
Ar putea fi o problema de conformatie a buricului, daca acesta prezinta o cuta spre interior (nu are aspect de scobitura), acolo raman apa si sapunul din timpul baitei, eventual transpiratie, fara posibilitate de uscare, ajungand ca dupa un timp sa degaje acel miros. Daca aceasta este situatia, nu reprezinta o problema medicala. Nu o dati cu nimic pana nu cereti parerea pediatrului, mai ales ca nu prezinta nici un fel de manifestare locala. In acest caz probabil ca esentiala ar fi uscarea zonei respective dupa baie (desi nu e indicata traumatizarea ombilicului...).
Numai bine!
0
19-01-2010, ora 19:13
mariannu
Nu este medic/terapeut
mariannu
buna ziua, eu am o aceeasi problema numai ca am 17 ani si de la o vreme, cam o luna imi curge un lichid urat mirositor...ma spal zilnic cu apa si sapun sterg locul da nimic tot se umezeste si curge...si miroase urat tare...nustiu ce poate fi mam cam speriat.ce poate fi?mutumesc mult
0
22-10-2010, ora 15:13
ionpopa
Nu este medic/terapeut
ionpopa
Buna Ziua cam aceeasi problema o am si eu numa ca la mine pe langa lichidul urat mirositor in partea stanga a buricului am o mica umflatura iar cand fac treaba mica ma inteapa insuportabil si atunci cand fac acea umflatura intra inauntru buricului iar dupa ce am terminat la interval de 2 minute acea umflatura iese inapoi da chiar si daca nu fac traba mica daca apas pe umflatura aceea sau in juru buricului ma inteapa din cate am inteles eu nu ar fii hernie ombilicala ca asta ar insemna sa iasa buricul afara dar nu imi pot da seama ce ar putea fii am 18 ani si chestia asta cu buricul mi-se intampla de anul trecut ce este cel mai ciudat ca chestia asta imi apare doar la inceputu ierni si pe parcursul ei primavara si vara inclusiv toaman nu patesc nimik e totul normal va rog din suflet sa ma ajutati si pe mine cu un sfat chiar sunt speriat ca nu gasesc un raspuns Va Multumesc !!!
0
03-11-2010, ora 22:38
andrei2010
Nu este medic/terapeut
andrei2010
salutare... si eu am fost la medic cu acelasi problema, adica am burucul spre interior, o cuta spre interior... fac baie in fiecare zi, si chiar de 2ori pe zi, am foarte mare grija la igiena mea... nu am scurgeri sau ceva acolo, totul e ok, doar ca miroase urat... chiar dupa ce fac baie... medicul mi a spus de fiecare dupa baie sa ma sterg in buric cu apa oxigenata cu vata facut fitil... si apoi sa mi dau cu alchool iodat. aveti grija ca alchoolil iodat pateaza hainele... am facut asta o perioada si a disparut mirosul... dar daca nu fac in fiecare zi dupa baie... iar incepe sa miroase...
0
19-11-2014, ora 22:13
MarryOne
Nu este medic/terapeut
MarryOne
Buna Tuturor! Am 22 de ani si m-am confruntat cu acesta problema de la virsta de 14 ani. Am prelucrat buricul, dupa cum v-au spus si voua, cu peroxid si betadina etc... nu m-a ajutat cu nimic astea. Reapareau eliminarile urit misrositoare din nou la ceva timp. Am fost operta de hernie (au dat gres). intr-un final, am fost operata a treia oara si mi-au pus diagnosticul de @chist oracus strangulat@. In pelicula (renghen) pe care mi-au facut-o dupa ce mi-au introdus un ser fluorescent, s-a proieminat un canal in buric care la capat avea o bula cu lichid. In asta consta problema. Ea trebuie eliminata si plus la asta are legatura cu unul din intestine (de unde si mirosu urit). Au trecut 4 ani de atunci si e totul bine.
Acum am o fetita de 5 luni cu aceeasi problema.astazi am observat.. miine merg la chirurg p/u copii. are buricasul in afara. mi-e frica pentru ea.
0
26-11-2014, ora 21:35
Alin D
Nu este medic/terapeut
Alin D
http://www.dailymotion.com/video/xpwbam_doctor-oz-daca-iti-miroase-buricul_lifestyle
0
23-01-2015, ora 14:31
bbncorina
Nu este medic/terapeut
bbncorina
Salut.Am avut aceeasi problema in urma cu 10-15 ani.am fost la un dermatolog batran si mi-a spus ca dupa ce fac baie, sa iau un betisor de urechi si sa sterg usor acolo.Dupa asta, am luat un alt betisor de urechi pe care am pus unguent cu antibiotic BANEOCIN si m-am uns cu el in buric.Am facut treaba asta de vreo 5-6 ori si nu am mai avut problema asta.Va ungeti numai dupa baie.Sper ca va ajuta raspunsul meu.Spor la treaba!
0
28-01-2015, ora 23:30
MarryOne
Nu este medic/terapeut
MarryOne
Salut tuturor! Noi am revenit de la medicul chirurg acum 2 luni. El ne -a recomandat sa prelucram buricasul cu 1 Peroxid, 2. verde de briliant, 3. Xeroform (praf galben). REzultatul a fost atins dupa 2 - 3 prelucrari, dar a spus sa urmarim daca acest miros revine pentru a exclude chistul oracusului. Au trecut 2 luni si 2 saptamini de atunci, si acest miros si eliminari au reaparut. Oare consta problema doar in posibilele acumulari in buricash? La fel intrebarea apare... cind am fost operata a 2 oara la buric pentru ca aceste eliminari continuau, in perioada de reabilitare cind rana abia se prindea, si in conditiile de pansament zilnic cu dezinfectant, betadina si multe altele- eliminarile respective si mirosul persista. Atunci, cred ca nu doar problema consta in igiena uzuala... din pacate poate fi ceva mai grav, de ce ma tem cel mai mult (
0
28-01-2015, ora 23:30
MarryOne
Nu este medic/terapeut
MarryOne
Dupa eliminarea chistului nu mai am problema respectiva, dar medicul chirurg pentru copii vede altfel lucrurile. Ma tem pentru micuta mea. Va rogs scrieti din experientele d- voastra..
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.