BUBE ROSII CARE-MI PROVOACA MANCARIMI TERIBILE

16-09-2011
brandusabt
Nu este medic/terapeut
brandusabt
Hello,

De vreo 2 sapt am aceasta problem, mi-au aparut in zona incheieturilor (la maini, la genunchi, in zona joint-urilor la picioare, inclusiv pe degete in zona falangelor, la coate) aceste bube mari si rosii, care seamana cu o piscatura de paianjen (rosie si mare) dispar dupa o vreme singure si reapar la interval de 2-3 zile intr-o alta zona sau chiar in acelasi loc. Problema e ca aceste bube imi provoaca mancarimi teribile.
Mi s-a sugerat ca ar putea sa-mi apara din cauza mancarii, am analizat ce mananc insa nu mananc aceiasi mancare in fiecare zi.
Am luat zyrtec insa nu a functionat, de asemenea claritin.
Stiu ca usor ar fi sa ma duc la un doctor insa sunt in USA si aici e mai complicat cu medicii.
As aprecia daca mi-ati putea spune ce as putea sa fac.

Multumiri anticipate
BB
3 comentarii
0
18-09-2011, ora 09:42
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Apelaza la la Walgreens sau CVS pharmacy online si cumpara Prednisolone efervescent, Locacorten -Vioform ointment si din nou Zyrtec daca nu poti merge la medic si nu ai reteta..Dupa ce le cumperi imi scrii..Poate fi o reactie alergica de contact la detergenti de curatenie, sapun, cosmetice, metale [ bratari ], manusi [ cauciuc ], colorantii din imbracaminte sau datorita anumitor materiale textile, ciorapi..sau poate ca chiar ai anumite insecte in jur, gradina cu multa verdeata..nu tine noptea geamul deschis..Tine si putin regim...fara ciocolata, cacao, margarina, nuci, alune.Si fara sare cat timp vei lua Prednisolon.
0
29-12-2012, ora 20:54
Ale Maria
Nu este medic/terapeut
Ale Maria
Buna seara.. La fel mi se intampla si mie de vreo 2 ani de zile.. am tot fost la medicul de familie si ma trimis la dermato mi-am facut tot felul de analize toate mi-au iestit ok. apoi am mai facut analize pentru glanda si alea au iesit bune. si ultima data am fost la medicul de familie si mi-a dat un tratament niste pastilute mici se numesc PREDNISON tratamentul este de 2 luni am luat si dup 4 zile mi-a trecut si am continuat tratamentul si akum mai am trei zile de luat si termin dar mi-au aparut iar si de data asta e mai rau k nu numai la incheieturi ci si pe picioare in sus.. ma mananca groaznic nu stiu ce sa mai fac. la caldura ma mananca f tare. si la frig mi-e bine. nu am nici un fel de calmant.imi tin mainile in apa rece.
0
05-08-2013, ora 02:06
laviii
Nu este medic/terapeut
laviii
te poti da cu alcool mentolat, si eu am aceeasi problema
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.