BTS

11-01-2008
Nada
Nu este medic/terapeut
Nada
Cine poate sa-mi deie un raspuns concret?
mi s-a facut o investigatie medicala generala, la solicitarea mea, la o clinica privata.Am ramas shokata de rezultatele de care nici ei nu erau sigure, dar care au fost repetate si rezultatul a fost mai negativ decit primul!rezultatele analizei a fost MRS 2+, (cred ca stiti ce inseamna asta)
Am consultat toate sursele, dictionarele, am aflat simptoamele acestei boli, dar care nu sunt prezente la mine!
nu am avut un act sexual de mai mutl de 4 luni, iar in trecut a fost protejat!
care e adevarul?medicii nu au stiut cum sa explice aceasta.Poate sa fie asa?80%sa fiu sanatoasa iar 20%bonava?e ceva absurd, nu?
va rog mult, daca sunteti competenti in acest domeniu raspunde-ti!
traiesc acum o perioada de nelineste!
2 comentarii
0
11-01-2008, ora 00:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
primul pas care trebue sa.l faci e sa mergi la un alt laborator sa repeti analiza dupa care sa mergi la un dermatovenerolog.
Daca ceva a influentat rezultatul analizei si nu ai semne a bolii.o sa.ti spuna sa mai astepti.
In caz ca se confirma ca ai sifilis..faci tratament cu penicilina, clasic cum se recomanda...altfel risti mult!
0
13-01-2008, ora 00:00
corina_stoicoi
Nu este medic/terapeut
corina_stoicoi
Sunt inca studenta si chiar foarte multe nu stiu sa-ti spun.Iti pot spune doar ca diagnosticul de laborator al sifilisului se face prin: ULTRAMICROSCOPIA, TESTE SEROLOGICE STANDARD(TESTE NETREPONEMICE, DE FLOCULARE SAU FIXARE A COMPLEMENTULUI); poate ca nu-ti suna deloc cunoscut, dar ce cunosti cu siguranta este PENICILINA si aceasta este tratamentul sifilisului pe care eu te-as indruma sa-l faci cat mai repede posibil. Penicilina G cristalina este foarte buna, dar are dezavantajul ca se elimina foarte repede, fapt ce impune o administrare la interval de 3-4 ore pt a se putea mentine o penicilinemie eficienta; iar Benzatin-penicilina (MOLDAMIN) este o penicilina depozit si asigura o penicilinemie indelungata. Consulta cat mai repede un dermatovenerolog si urmeaza tratamentul sub supraveghere.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.