BRONSITA ACUTA

19-03-2012
mariele
Nu este medic/terapeut
mariele
Baiatul meu de 4 ani a avut miercuria trecuta febra 37, 8 iar joi 37 si pina in seara s-a normalizat, abia vineri a inceput sa curga nasul abundent febra nu mai avea, de simata a inceput si a tusi si iarasi s-a ridicat febra pina la 38, 2, duminica febra s-a mentinut 37, 2 si luni nu mai are febra. De miercuri am inceput sa-i fac ingaliatie cu solutie fiziologica+rotocan, duminica am inceput sa-i dau si ACC pentru tuse.
Astazi, luni nu mai are febra am fost la medic si ne-a zis ca e bronsita acuta, ne-a prescris antibiotic, dar tare nu as vrea sa i-l dau, deoarece a primit foarte multe deja.
Medicamentele prescrise sint:
Zinat-125 mg de 2 ori pe zi
Ventolin-2, 5 ml de 2 ori pe zi
ACC-100 mg de 3 ori pe zi
Spuneti-mi va rog la general vorbind poate bronsita acuta sa fie tratata fara antibiotice, sau mai bine sa nu risc ca sa nu faca pneumonie, sau sinusita(deoarece a avut anul trecut in noiembrie sinusita si cu otita).
1 comentarii
0
31-03-2012, ora 11:40
Evangeline
Nu este medic/terapeut
Evangeline
Buna. Eu am astm bronsic si de fiecare data cand raceam putin dadeam in bronsita. Eu mai luam un sirop Salbutamol cand nu mai puteam sa respir, iar in cateva minute ma simteam bine. Ventolin din cate stiu eu are tot substanta activa din salbutamol. celelalte nu stiu ce sunt.
Ai putea sa ii dai tratamentul prescris de doctor macar sa se faca bine acum, iar dupa sa ii faceti mai multe analize sa vedeti daca are si astm sau alergii si sa faca tratament pt ele. Pt. ca eu am astm bronsic pe baza alergiei, si de cand am inceput sa iau tratament pt alergie nu am mai avut probleme cu bronsita.
Stiu ca fiecare individ e diferit dar nu strica cateva analize ca sa va asigurati ca nu o sa se mai imbolnaveasca asa grav.
Sanatate! Doamne ajuta!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.