BRGE gastroduodenita si H pylori

09-08-2015
Alex Prisecariu
Nu este medic/terapeut
Alex Prisecariu
Buna ziua.In urma cu 7 - 8 luni a început sa ma doară in gât am mers la medic iniţial mi sa spus ca e o iritaţie. După un timp iar am mers la medic si am trimis sa fac endoscopie pe care am făcut mi sa găsit H pylori pt care am luoat tratament. Toate acestea le-am făcut in Danemarca. Apoi am venit in ţara in urma cu 2 luni am mers la ORL si mi-a spus ca totul e Ok. Am fost si la gastro unde mi-a făcut o ecografie abdominala, si mi-a spus ca am gastroduodenita si brge.mi sa prescris un tratament pe 3 luni dimineaţa zencopm si seara oroperydis.
Întrebarea mea este daca avem brge nu trebuia sa se vadă si la endoscopie ??
Apoi am început sa iau pastile dar tot ma ustura in gât si tot am arsuri in piet si foarte multe eructaţii. Credeţi-mă nu stiu ce sa mai fac. Poate ma ajutaţi cu note răspunsuri va rog !
3 comentarii
0
10-08-2015, ora 22:57
lachriss
lachriss
Buna seara. Gastroduodenita si refluxul gastroesofagian nu se vad la ecografie. Insa simptomatologia dv este compatibila cu BRGE. Domperidona (oroperydis) trebuie luata de 3 ori/zi, cu 1/2 ora inainte de masa. Este foarte important si regimul igienodietetic (mese mici si dese, cina cu cel putin 2 - 3 ore inainte de culcare, dormit cu capul mai sus, renuntare la fumat, consum redus de alcool, evitarea grasimilor etc)
0
24-08-2015, ora 14:42
Alex Prisecariu
Nu este medic/terapeut
Alex Prisecariu
Mulţumesc mult pentru răspuns.
Si revin cu o alta întrebare daca ma mai puteţi ajuta
Totuşi dilema mea este in felul următor daca avem brege si gastroduodenita nu trebuia sa se vadă la endoscopie ?? Mie la endoscopie mi-a spus ca am doar Helicobacter. Precizez ca endoscopia am făcut-o in Danemarca.
Cand am venit in România am fost iar la medic unde am făcut acel ecograf, si pe baza simptomelor spuse de mine mi sa pus diagnosticul de brge si gastroduodenita, eu atunci am întrebat-o pe doamna doctor. Daca aveam brege nu trebuia sa se vadă la endoscopie? si ea mi-a răspuns ca la endoscopie se vede numai daca e rana. Este adevărat ??
In fine de 3 saptamâni iau tratamentul
-dimineaţa zencopm. 40 mg
-sera oroperydis 10 mg Prea mult îmbunătăţiri nu prea sunt.
Acum nu stiu ce sa fac sa mai continui tratamentul sa nu-l mai continui ? Nu mai stiu ce sa mai fac, de cand cu acele usturimi in gât viaţa mea sa schimbat si nu găsesc cale de rezolvare de câteva luni bune ma chinui.Mai ajutaţi-mă cu nişte sfaturi va rog
0
25-08-2015, ora 17:52
lachriss
lachriss
Da, intr-adevar, la EDS nu se vede refluxul in sine, ci doar leziunile induse de acesta. Probabil cand ati facut endoscopia nu aveati gastroduodenita, sau nu o aveti nici acum (acesta este doar un diagnostic presupus de d-na dr, deoarece, asa cum am mentionat, gastroduodenita nu se vede la ecografie). Ca si tratament v-am spus ca domperidona trebuie luata de 3 ori/zi, cu 1/2 ora inainte de masa. Eventual incercati sa inlocuiti inhibitorul de pompa de protoni (Zencopm) cu Nizatidina (Axid)150 mg - 1 cpr x 2 ori/zi, dimineata si seara. Este important sa retineti ca simptomele refluxului GE pot persista toata viata, cu episoade de acutizare, alternand cu perioade asimptomatice.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Proctoline
HEMOROIZI? FISURI ANALE? Tratament fără operație și fără internare!
Clinicile Proctoline sunt centre medicale specializate în tratarea eficientă a hemoroizilor și a fisurilor anale. Ne găsiți în 14 orase din țară! Detalii aici