BPOC

17-09-2007
popescu ana
Nu este medic/terapeut
popescu ana
Rog informatii legate de oxigenoterapie si modalitatea de a achizitiona, pentru acasa, a unui tub de oxigen de dimensiuni reduse, pentru tratament.
Multumesc.
5 comentarii
0
08-06-2010, ora 18:03
nistor_constantin
Nu este medic/terapeut
nistor_constantin
sindrom post:_tb bpoc cu acutizari repetate cpc compensat disfunctie ventilatorie obstructiva severa
am pauza de respiratie mai dese noaptea si ziua obosesc la orice miscare am tuse seaca la inceput
urmat de tuse productiva atit ziua cit si noaptea dureri in piept ce pot face.
astept un raspuns.
0
28-12-2012, ora 18:26
ispasescu
Nu este medic/terapeut
ispasescu
Pentru situatiile cand nu aveti acces la sursa permanenta de oxigen, de exemplu cand plecati de acasa, puteti folosi oxigen comprimat sub forma de inhalator portabil. Cautati in acest site, in oferte. E mic, usor, ieftin si salvator in unele situatii. Multa sanatate !
0
21-11-2014, ora 20:17
Daniel_214
Nu este medic/terapeut
Daniel_214
Am VEMS-ul 63, 7%, nu tusesc, nu expectorez, nu transpir, urc 3 etaje cu rucsac in spate cu 5-6 kg, nu obosesc, va intreb am BPOC si daca da, e grav? Am TA 12cu8, nu am diabet, am 48 ani.
0
21-11-2014, ora 20:44
Daniel_214
Nu este medic/terapeut
Daniel_214
Vreau sa va intreb daca am gresit cand am luat dupa externare ventolin 2 pufuri unul dimineata si altul seara si Frenolyn 2 pufuri, intrucat Doamna Doctor pe scrisoarea medicala scrisese Symbicort si Eurespal sa le iau acasa.La Galati mi-a spus ca am o bronsita veche netratata.Spirograma : CVF:60-70%;VEMS:60-69%;IT:0, 81;FEF25-75:58%VP. VSH1022mm, GPT:41, 9UL, GOT:33, 5UILglicemie155-67mgdL, colesterolemie 213mg/dLuree sg 25mg/dL.Dupa aceste analize e grav?Mentionez ca datele sunt cu 1 luna inainte de intrebarea de mai sus.
0
05-03-2015, ora 10:37
Daniel_214
Nu este medic/terapeut
Daniel_214
Buna ziua!Vreau sa va spun ca ma doare pieptul de multi ani de prin 2001, am fost la medic, am facut in 2013 testul de efort la inima si nu am avut nimic. Nu ma doare incontinuu, am momente cand nu ma doare deloc. Durerile apar mai ales dimineata pe la ora 4-5 cateodata cedeaza la midocalm si tador dar pentru scurt timp caci iar apar durerile. Cel mai tare ma deranjeaza ca atunci cand apar dureri in piept nu pot sa respir bine, mai iau cate un miofilin dar nici atunci nu-mi trece, adica sa am o respiratie normala. am luat si ventolin si tot degeaba. Cateodata mi se pune un nod in gat si gata parca ma inec usor si respir greu.Am fost la urgente si a spus ca nu am nimica mi-a dat un remotiv si gata du-te acasa !Va rog frumos colaborat cu analizele de mai sus s-ar putea sa-mi spuneti macar informativ ce am ? Imi vine sa respir repede si nu se regleaza respiartia pana ce nu oftez de 2-3 ori, atuncea se regleaza respiratia. Va rog un raspuns daca e posibil !
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.