imi crapa pielea de pe maini si am si o mancarime

05-12-2006
RAD CARMEN
Nu este medic/terapeut
RAD CARMEN
imi crapa degetele am o senzatie de mincarime la fel si genunchii am o piele fff. uscata rog urgent un raspuns
4 comentarii
0
28-02-2010, ora 22:52
nicoleanasta
Nu este medic/terapeut
nicoleanasta
Nu sunt in masura sa dau un raspuns sau un sfat. Incerc si eu sa inteleg o boala de piele a surorii mele plecata in SUA, fara asigurare si careia i-a aparut o boala de piele.Am o fotografie cu eruptia cutanata din zona peiptului si a gatului. Sunt pete rosii precum cosurile, manifesta mancarime, formeaza crusta, iar dupa vindecare locul ramane rosu ca o ciuperca.Cum pot posta fotografia si cum pot afla un raspuns medical.
0
03-06-2010, ora 08:22
lucylinda
Nu este medic/terapeut
lucylinda
Va rog sa ma ajutati cu un sfat. medical. De cateva luni mi-au aparut la subrat pete maronii cu crusta care ma mananca si ma ustura si uneori se descuameaza. La fel in spatele genunchiului am de 8 luni o pata rosiatica-maro cu crusta care nu dispare, desi am folosit unguent de galbenele. Cred ca am si o dermatita seboreica, pielea capului este foarte uscata, cu pete rosii care se descuameaza. Am folosit aproape toate sampoanele existente pe piata ( Vichy care mi-a mers cel mai bine o perioada de timp, Ducray, Nizoral, solutie asorian, etc ). Orice tratament am folosit este bun de moment, dupa care problemele reapar. Cred ca problema mea trebuire rezolvata si intern. Va multumesc in speranta ca o sa primesc un raspuns medical.
0
04-07-2010, ora 21:49
minune2003
Nu este medic/terapeut
minune2003
Mult stimate domnule Dr Dorin Mihalache. sufar de 17 ani de o boala de piele unii spun ca ar fi o dishidroza palmoplantara altii ii spun neurodermita; mai ales vara ma scarpin pana la carne uneori imi sant atat de umflate degetele de la picioara din cauza aceasta ca nici nu pot sa mai incalt sandalele, noaptea plang de cele mai multe ori din cauza mancarimilor
, exista un remediu pt boala aceasta in afara de unguente pe baza de cortizon; poate ar fi mai buna o dieta, ce parere aveti de posturile ortodoxe am auzit ca multe boli se pot ameliora sau chiar vindeca; cu mult respect, minune2003
0
04-07-2010, ora 22:25
Rica Venturiano
Nu este medic/terapeut
Rica Venturiano
Stimata doamna/domnisoara,

Pentru sanatatea dvs si a pielii caz particular este esential consumul de alimente pentru care esti adaptat, referinta este dieta paleo. Desigur, putem zice mult mai putina carne si cautarea unor surse de proteina de calitate, "mai curata".

Concret:

-zilnic un omega 3 distilat molecular + vit E 100 UI-zi

-grasimi esentiale asigurate in proportia corecta (omega 6 si 3)

-surse naturale de vitamine A, E, C, micronutrienti cum sunt zincul

-eliminare alergeni si substante care streseaza si permeabilizieaza bariera mucoasei intestinale
Ma refer la gluten, cazeina. Adica alimente cum sunt painea, cerealele in general, lactatele in special cele nefermentate, soia.

-un probiotic care sa sustina flora prietenoasa a intestinului, cateva mld de microorganisme /zi intermitent

-eliminare prajeli, margarina, carne rosie

- respectarea principiilor raportului acido-bazic (carnea, proteina, scad ph-ul sangelui, trebuie consumate cu moderatie. In schimb cele alcalinizante cum sunt verdeturile ofera o rezerva de alcalinitate si trebuie incluse in meniul zilnic pentru a asigura un echilibru intre acid si bazic.

-utilizarea grasimilor din seminte crude si combinarea lor inteligenta

-prezenta antioxidantilor (seleniu, zinc + ce am mentionat deja)

Toate acestea sunt reguli esentiale pt o viata sanatoasa si ofera avantaje imense, prevenind diferite maladii in conditiile expunerii genelor la anumite conditii particulare, fiecare organism reactionand diferit.
Insa cel mai important lucru este ce se intampla la nivel de intestin: eliminare alergeni, prevenirea permeabilizarii si a disbiozei, aceste dereglari putand lua diverse forme de manifestare cum sunt bolile de piele ca psoriazsiul, acneea etc.

Daca exista interes se poate detalia fiecare paragraf.
Retineti, nu sunt doctor, doar pasionat de nutritie.

Sanatate!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Imbatranirea pielii
  • Vergeturile
  • Foliculita în urma epilării
  • Funcţia de „barieră” a pielii - cum o susținem?
  • Uleiul de măsline sau floarea-soarelui poate afecta sistemul de apărare al pielii la bebeluși
  • „Pielea electronică” pentru monitorizarea sănătății
  • Microbiomul pielii rămâne stabil în timp, în ciuda unor variații externe
  • Pielea inteligentă care reduce ridurile și cearcănele
  • Potențial tratament pentru mâncărimea cronică
  •