de 4 ani am fost diagnosticata cu o tromboflebita profunda

04-03-2008
COSTELPOP1978
Nu este medic/terapeut
COSTELPOP1978
de 4 ani am fost diagnosticata cu o tromboflebita profunda.ca tratament am luat sintrom si trombostop dar de un an mi sa intrerupt trombostopul si sindromul si am ramas doar cu detralex cate 2/zi pe care il iau tot de 4 ani.ca unguient folosesc veincare.ma simt bine dar atunci cind stau prea mult in picioare imi arde gamba piciorului.ce ma sfatuiti?se poate opera?ce exercitii trebuie sa fac?trmbii se pot dizolva prin tratament? de 1 an ma confrunt cu o durere la mina stinga la antebrat imediat linga incheietura miinii parca ar fi ceva crescut sub piele.si e foarte dureros durerrea uneori ducinduse pina la ummar si acolo unde e unflat uneori se inroseste.am consultat mai multi medici din piatra neamt si nimeni nu imi da nici un diagnostic.ce ma sfatuiti sa fac?va rog sa ma ajutati.multumesc.
2 comentarii
0
05-03-2008, ora 00:00
marinaalina
Identitate neconfirmată
marinaalina
Vein care e o crema f buna pentru sindromul postromboflebitic al firmei calivita.l-amincercat si eu.problema cu paresteziile din talpa va persista atita timp cit circulatia piciorului respectiv nu mai e intraga sau mai bine spus reteaua colaterala vasului obstruat nu se dezvolta suficient.operatiile au efect limitat ca si tratamentul depind de aceeasi dezvoltare a circulatiei colaterale.durerea ce o descrieti la antebrat poate fi de la coloana asa ca mergeti la o Rx de coloana, daca nici acolo nu se vede nimic inseamna ca e o problema strict a articulatiei local, si se trateaza cu Soya lecitin sau Shark Aid tot de la aceeasi firma.
0
14-04-2008, ora 00:00
balacipaul
Nu este medic/terapeut
balacipaul
Tromboflebita profunda.



Am 40 de ani, din 10.2007 sunt diagnosticata cu troboflebita profunda la membrul inferior stang.
(Vena iliaca stanga, vena femurala stanga, tromb cu ocluzie completa a vasului).

Am urmat tratament cu sintrom pana in prezent pentru a evita aparitia altor tombi, TESTE INR din 2 in 2 sapt. niciodata nu am avut mai mult de 2, 5.. maxim este 3, medicii mi-au spus ca este bun INR-ul... Ideea este ca in urma ultimei internari la spitalul militar din craiova...am primit un raspuns care mi-a taiat toate sperantele:
Nu se poate face nimic pentru asa ceva, si cu cat a trecut mai mult timp de la producerea acestor afectiuni..practic sansele de vindecare sunt inexistente...
O SA RAMAN ASA PTR TOTDEAUNA... sper totusi ca D-zeu o sa ma ajute ca de altfel si pe voi, tin sa va spun ca pe langa aceasta boala nenorocita mai am si o
mielita acuta (inflamatie a maduvii spinarii), pe care nu o pot trata din cauza tromboflebitei. Daca cineva ma poate ajuta cu ceva anume... astept raspuns!! Sa va ajute dumnezeu. ATENA!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: