BLASTOCYSTIS HOMINIS

19-10-2010
iustina_florica
Nu este medic/terapeut
iustina_florica
BUNA, as dori sa-mi spuna si mie cineva daca in urma analizelor de lab. la ex coproparazitologic a fost gasit cu BLASTOCYSTIS HOMINIS, si daca da, ce inseamna si ce trat se impune. Va rog mult sa-mi scrieti. Pana atunci sanatate multa.
4 comentarii
0
24-10-2010, ora 13:57
Dr. Frumuzache Iris
Medicina de laborator, Galati
Dr. Frumuzache Iris
Blastocystis hominis, considerat comensal al tractului gastro-intestinal, multa vreme nici nu se declara pe buletinul de analiza. Mai nou s-a convenit sa fie declarat daca este gasit in cantitate mai mare, 5/camp, pentru ca medicul curant sa recomande tratament NUMAI in caz de tulburari gastro-intestinale sau de natura alergica. In caz contrar, nu necesita tratament.
Numai bine!
0
31-01-2011, ora 21:00
maryo33
Nu este medic/terapeut
maryo33
SUNT TARE SPERIAT

avind niste simtome digestive am facut niste analize medicale si au iesit urmatoarele valori
leucocite 8, 6 = de referinta 4-6
eritocite 5, 04 = de referinta 4, 2-5
limfocite 38 = de referinta 25-30
granulocite 55, 7 = de referinta 62-71
vsh 1H 4 = de referinta 0-3

restul analizelor hematologice si biochimie sunt in limite normale

va multumesc
0
12-03-2012, ora 11:51
ama amalia
Nu este medic/terapeut
ama amalia
buna ziua...doamna doctor sunteti un adevarat iris :)...acum in legatura cu prb legate de acest parazit care vad ca supara din ce in ce mai multa lume: am o sora in varsta de 13 ani si se tot plangea ca simte ca o ciupe ceva in stomac si mereu zice ca se baloneaza si are senzatia de rau si ii vine sa vomite.i-am facut analize coproparazitologice in ideea ca ar avea giardia sau helicobacter pylori, dar au mai iesit si chisti de blastocystis (pe buletin de analize scrie rari). in concluzie as dori sa stiu cum s-a putut infecta cu asa ceva sau de unde ar putea lua infectia cu acest parazit.eu am o obsesie pt curatenie in genere pt toaleta si clantele usilor, zilnic le sterg cu solutie de cloramina b pana si intrerupatoarele becurilor le sterg...si totusi s-a infectat.mi-e mila de ea ca vad ca sufera ingrozitor si acum inteleg de ce este mai irascibila si suparacioasa si cu o stare de somnolenta tot timpul, citind ce au scris ceilalti pe forum.astazi am aflat de aceste analize si pana mergem la medicul de familie cand avem programare, am intrat din curiozitate pe net sa aflu de acest parazit.mentionez ca eu de cate ori am facut analize coproparazitologice niciodata nu mi-au iesit pozitive cu ceva dar din precautie pt ea am luat si eu tratamente.sunt curioasa ce ne spune medicul de familie in legatura cu acest parazit.pana revin cu noi amanunte, multumesc ca existati si ca ajutati atatia oameni care au aceasta prb.
0
04-10-2012, ora 15:17
Claudia Pisica
Nu este medic/terapeut
Claudia Pisica
ama amalia, medicul de famile o sa va spuna, mai mult ca sigur, ca nu stie de acest parazit precum si multi alti medici..
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.