BCG pt instilatii vezicale

16-09-2009
cle
Nu este medic/terapeut
cle
Buna seara !
Va rog frums, daca ma puteti ajuta si pe mine cu o informatie ?
Fratele meu a fost diagnosticat cu carcinom urotelial si i-au fost recomandate instilatii vezicale cu BCG de 75 mg.
As vrea sa stiu daca vaccinul BCG este acelasi cu cel folosit pt instilatii ?
Noi am gasit un BCG dar este de 2mg iar solventul de 3 ml.
Multumesc anticipat !
3 comentarii
0
17-09-2009, ora 18:05
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Nu este acelasi. Acel BCG gasit de tine este forma liofilizata destinata inocularii intradermice pentru bebelusi.Tu ai nevoie de preparatul german BCG Medac pentru uz intravezical format dintr-un flacon pulbere , o punga cu 50 ml solvent si un adaptor, destinat numai clinicilor de urologie. Costa cam 850 RON. Tu tasteaza pe google " BCG Medac " si gasesti acolo indicatii de unde poti achizitiona aceste fiole [ se face comanda in Bulgaria- Sofia si ti-l trimite prin curier special ].Numai bine!
0
28-05-2011, ora 10:18
cinemaghost
Nu este medic/terapeut
cinemaghost
Buna ziua,

As dori sa va intreb unde se mai pot face instilatiile cu BCG in Bucuresti, in afara de spitalul Sfantul Ioan.

Va multumesc.
0
18-03-2013, ora 22:39
laulau
Nu este medic/terapeut
laulau
Buna ziua. Am fost diagnosticata cu ajutorul cistoscopului cu infectie bacteriana cronica. Mi s a propus instilatii vezicale cu mai multe solutii printre care si nitrat de argint. Eu am o parte a vezicii sanatoasa si doar o parte afectata. Imi pot aceste soluii afecta ireversibil peretii vezicii? Au efecte secundare?

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.