Cum evolueaza boala Addison?

21-09-2006
stelalumi
Nu este medic/terapeut
stelalumi
As vrea sa stiu cum evolueaza aceasta boala sub tratament, am 31 de ani si am fost diagnosticata cu Addison in urma cu doi ani, iau 5-10 mg de Prednison zilnic dar oboseala excesiva tot nu dispare, exista remedii naturiste pentru glandele suprarenale ? in cazul meu se pare ca s-au atrofiat. Daca poate cineva sa imi raspunda mii de multumiri.
5 comentarii
0
28-01-2007, ora 00:00
nelucristian
Nu este medic/terapeut
nelucristian
Este ajutator uleiul de dovleac obtinut prin presare la rece: 1-2 lingurite pe zi, in perioada rece, iar vara se ia 1/2 lingurita pe zi
0
29-01-2007, ora 00:00
stelalumi
Nu este medic/terapeut
stelalumi
Va multumesc din suflet pentru raspuns, sper sa mearga.
0
26-11-2009, ora 13:50
Cornelia Radu
Nu este medic/terapeut
Cornelia Radu
Mama mea are anti TPO 348, face tratament cu eutyrox pentru hipotiroidie, este in permanenta obosita si oboseste si mai tare la fiecare mic efort - abia se deplaseaza pe distante mici - 20 - 50 m din cauza aceasta. Are si un tremur al mainii drepte si a fost diagnosticata cu Parkinson. Ar putea fi boala Addison sau nu? Ar trebui sa mearga tot la endocrinologie, nu? Stie cineva ce analize ar trebui sa mai faca pentru diagnosticare?
Multumesc mult anticipat!!
0
25-01-2011, ora 12:57
hahabubu
Nu este medic/terapeut
hahabubu
pt stelalumi
sint o pacienta care iau tratament pt boala ADDISON de 40 de ani - vorbesc de tratamentul de substitutie. el nu trebuie intrerupt absolut de loc
cred ca ar trebui sa-ti faci si dozarile de calciu pt starile de rau =specifice bolii, care le ai
Medicul endocrinolog curant ar trebui sa-ti dea sa faci TOT setul de analize posibile pt aceasta boala, iar tratamentul sa ti-l prescrie medicul de familie
mentionez ca tratamentul este GRATUIT, pt ca intra in categoria bolilor grave
As dori sa-mi scrii pe privat sa-ti dau mai multe detalii
In speranta ca-mi vei scrie -*
Iti doresc sanatate si dzeu sa te aiba in paza ! Diana -


(*modificat de administrator)
0
17-07-2011, ora 12:52
renzzo
Nu este medic/terapeut
renzzo
hahabubu cat de mult este afectata calitatea vietii ??
ce nu ai voie sa faci ?
la ce trebuie sa ma astept?

Multumesc!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Alte subiecte care v-ar putea interesa:

Mai multe informații despre: Boala Addison