Azitrox 500 - cum se ia?

16-04-2008
Marin82
Nu este medic/terapeut
Marin82
Medicul mi-a dat sa iau azitrox 500, 3 zile pe saptamana, timp de 2 sapt consecutiv, o pastila pe zi.
Intrebarea mea este: iau 3 pastile pe saptamana in fiecare zi consecutiv (3 zile) sau fac pauza de o zi intre ele?
Domnule doctor, va rog sa imi explicati daca puteti.
11 comentarii
0
16-04-2008, ora 00:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Azitroxul se ea 1 pe zi...3 zile consecutiv..fara pauza intre ele!
Cu o ora inainte de masa...sau 2 ore dupa masa!
0
17-04-2008, ora 00:00
Marin82
Nu este medic/terapeut
Marin82
Multumesc pt raspuns, deci iau 3 zile consecutiv. Eu am primit 2 sapt (6 comprimate). Deci iau cele 3 in prima saptamana si apoi fac pauza 4 zile pana le iau si pe celelalte 3comprimate?
0
17-04-2008, ora 00:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da. Nu ati specificat pentru ce boala faceti tratament...si ce medicatie mai aveti inafara antibioticului?
0
17-04-2008, ora 00:00
Marin82
Nu este medic/terapeut
Marin82
Am fost la deramto-venerolog pt ca am de 2-3 luni uretra(mucoasa) mai iesita in afara putin si uneori (rar) am o scurgere f f mica incolora. Doctorul s-a uitat cu lupa in uretra si a spus ca nu e ceva grav, nu vede nimic infectat. Mi-a dat azitroxul si mi-a mai dat crema Triderm deoarece imi apar anumite iritatii rosii pe penis (eczeme?) care dispar singure in 2-3 zile. Mi-a spus cand imi mai apar, sa ma dau cu aceasta crema 3 zile la rand dimineata si seara. Mi-a spus ca apoi o sa-mi apara tot mai rar pana nu vor mai aparea deloc.
0
04-08-2009, ora 13:26
emilik
Nu este medic/terapeut
emilik
Mi s-a prescris Azitrox pentru tratamentul acneei in combinatie cu Zinerit.3 pastile...am 19 ani credeti ca o sa aiba reacti adverse?? multumesc
0
11-01-2010, ora 19:39
ralukutzza
Nu este medic/terapeut
ralukutzza
am si eu o intrebare cam neobisnuita ce e drept:) as dori sa shtiu ce culoare au pastilele azitrox..stiu ca e ciudat dar e urgent. multumesc anticipat
0
23-11-2011, ora 04:00
yzaz
Nu este medic/terapeut
yzaz
buna seara, ma numesc yza am 30 de ani si am si eu o nelamurire in urma cu o saptamana am facut un control ginecologic si mi sa depistat rana pe uter si secretie abundenta, mi sa recomandat un examen citologic cervico vaginal la care mia iesit la clasificarea frotiului dupa sistemul papanicolau tip 3...celule epiteale pavimentoase atipice cu semnificatie nedeterminata asc-us, tricomonas vaginalis prezent, candida albicans prezenta cu spori parca asa scrie..imi cer scz dar nu prea inteleg scrisul...la polimorfonucleare numeroase hematii rare si mai scrie cv dar nu inteleg la calitatea fortiului scrie nesatisfacator cu un proces inflamator pronuntat, recomandari examen citologic la 3 luni dupa terapie cu antibiotice si mai este bifat si examen colposcopic mi sa dat antibiotic metronidazol 2 compr la12 ore vitamina e 2 capsule pe zi macmiror un comprimat intravaginal seara irigari o seara cu tantum rosa o seara cu bicarbonat si cand imi vine mestra azitrox un comprimat pe zi in perioada mestrei adica ma tine 4 zile iau 4 compr.. si din ziua a 15 -24 a ciclului duphaston 1 compr de2 ori pe zi si ibrufen pt calmarea durerii va rog din suflet ajutatima cu un raspuns mie frica sa nu fie ceva grav gen cancer sau mai stiu ce.va multumesc si astept raspuns
0
14-06-2012, ora 15:40
negruzzi
Nu este medic/terapeut
negruzzi
buna ziua!
Am fost la ginecolog cu partenera si nea prescris la amandoi azitrox 500. andministrarea fiind de 3 tablete pe zii o data pe saptamana timp de 2 saptamani. Acoolu este permis in permis in celelalte zile in care nu se ia azitroxul? Dar sexul protejat?
0
14-06-2012, ora 18:04
negruzzi
Nu este medic/terapeut
negruzzi
intrebarea este pt. ambi parteteneri. Tratamentul primit este pt. tricomonas.
0
14-06-2012, ora 18:23
negruzzi
Nu este medic/terapeut
negruzzi
Intrebarea este deoarece mergem in concediu exact in aceasta perioada.
0
19-12-2012, ora 18:20
adda27
Nu este medic/terapeut
adda27
mi-am facut azi testul Papanicolau si in urma examinarii mi s-a spus ca am o rana pe col cervicita de la ce ar fi putut sa apara dak prietenul meu actual a avut gonoree dar a tratat-o acum un an de zile de acolo sa fie sau de la a putut sa apara?si e vreo problema dak am avut contacte sexuale ? nu am stiut de cervicita doar acuma am aflat sa numai am contact sexual pana la aflarea rezultatului testului sau nu? va multumesc si astept rsp unui medic
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: