Azitrox- cate pastile?

03-06-2010
bonibon
Nu este medic/terapeut
bonibon
Stie cineva daca Azitrox se poate administra mai mult de 3 zile in cazul unei viroze - 500 mg/zi ? Dr. a recomandat 5 zile, iar alte pareri au fost ca ar fi prea mult... daca stie cineva sigur, astept raspuns cat mai repede va rog!
Merci frumos!
4 comentarii
0
04-06-2010, ora 14:05
Remicade
Nu este medic/terapeut
Remicade
Se poate daca situatia o impune, uzual se da 3 zile ptr ca se acumuleaza in organism si efectul dureaza mai mult.
0
04-06-2010, ora 21:06
bonibon
Nu este medic/terapeut
bonibon
Va multumesc pentru raspuns!
0
11-04-2013, ora 21:40
ysaa
Nu este medic/terapeut
ysaa
iau azitrox 500mg la recomandarea dermatologului pt acnee si borenar20mg pt mancarimi. Azitrox iau 1cp / 3 zile si iau de pe data de 10 martie-6 mai =20 capsule si de pe 13 mai-10iunie iau 1cp / sap= 5cp, TOTAL :25 capsule(insa derm. mi-a sp sa iau mult mai multe).Borenar am luat 1/zi, timp de 2 luni si 1 sap(desi dermat.mi-a dat sa iau 4 luni).Asa ca am renuntat la borenar dupa 2 luni si o sap si am injumatatit perioada de luat capsule si la azitrox, din 2 motive: 1-am avut stari de voma puternice, ameteli si dureri insuportabile abdominale de cand am introdus si nexium 40 mg pt protejarea stomacului, lactoflorene7(fermenti latici)cred...pt flora intestinala pt a nu face candida si reflor tot pt protejarea florei intestinale 2-m-i sa descoperit de curand in urma unor analize ca am inceput de gastrita(banuiesc ca din vina a atator medicamente).Intrebarile mele sunt : 1- este bine ca am injumatatit tratamentul cu azitrox500 si am luat o pauza si la cel cu borenar, dorind sa revin dupa alte cateva luni pt a nu-mi afecta si mai rau stomacul? 2-pot consuma produse lactate ( in special lapte si iaurt) pe timpul tratamentului cu azitrox? 3 - este adevarat sau doar un mit ca in timpul tratam. cu antibiotice nu se consuma fructe si legume acide, lapte ? Va rog din inima sa-mi raspundeti sa stiu daca am facut bine sau mi-am facut un mai mare rau prin decizia ce am luat-o vis-a-vis de durata tratamentului.Va multumesc
0
12-04-2013, ora 14:17
ysaa
Nu este medic/terapeut
ysaa
imi raspunde si mie cinevaaaaaaaaaaaa
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.