Avem un baiat in virsta de 10 ani, care a fost diagnosticat cu boala Perthes. Ajutati-ne!

03-07-2011
nicusoara80
Nu este medic/terapeut
nicusoara80
Avem un baiat in virsta de 10 ani, care a fost diagnosticat cu boala Perthes. Sintem de la Moldova si medicii mi-au spus ca aceasta virsta este cea mai periculoasa, nu stim cum sa procedam si pe cine sa ascultam. Aici ni se propune numai tratament imobilizare.ghips. Eu as vrea sa stiu mai este poate vreo solutie: operatie sau vreun aparat mai performant care sa-l ajute sa se mobilizeze. Va rog ajutati-ne cu un indemn unde sa ne adresam? Clinica medici...
4 comentarii
0
04-07-2011, ora 09:07
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
In imensa majoritate a cazurilor tratamentul este conservator, constand in imobilizare gipsata de lunga durata.
In rare cazuri se poate practica un tratament chirurgical, nu lipsit de complicatii sau de rezultate deceptionante.
Indicatia chirurgicala trebuie sa fie precisa.
Exista in Bucuresti doua clinic de ortopedie infantila, la Spitalele Grigore Alexandrescu si Marie Curie.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
04-07-2011, ora 22:47
nicusoara80
Nu este medic/terapeut
nicusoara80
Va multumim mult pentru raspuns
0
11-07-2011, ora 20:11
nicusoara80
Nu este medic/terapeut
nicusoara80
Buna ziua! Ne-am dori foarte mult parerea d-voastra! Avem rezultatele radiografiei in forma electronica. Spuneti va rog cu cine si cum am putea sa ne consultam? Va multumesc mult!
0
11-07-2011, ora 23:51
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Va pot recomanda un coleg ortoped pediatru bun, dar numai pe e-mail. Aveti toate coordonatele mele aici, pe site.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: