Autoevaluarea dependenţei de jocuri de noroc

06-04-2013
enacriss
Nu este medic/terapeut
enacriss
Fong şi Rosenthal (2008) au construit următorul chestionar de autoevaluare a dependenţei de jocuri de noroc, adaptat după chestionarul SOGS.

1. După ce aţi pierdut bani la jocuri, obişnuiţi să vă întoarceţi să recuperaţi banii pierduţi?
Da/Nu
2. Aţi pretins vreodată că aţi câştigat la jocuri când de fapt aţi pierdut?
Da/Nu
3. Aţi jucat vreodată mai mulţi bani decât aţi intenţionat?
Da/Nu
4. Aţi fost vreodată criticat din cauza jocurilor?
Da/Nu
5. V-aţi simţit vreodată vinovat din cauza jocului?
Da/Nu
6. Aţi simţit vreodată că este cazul să vă lăsaţi, dar nu puteţi?
Da/Nu
7. Aţi ascuns vreodată bilete de loto, bani pentru joc sau alte dovezi ale faptului că sunteţi jucător de soţie, copii sau alte persoane importante din viaţa dvs.?
Da/Nu
8. Aţi avut vreodată scandaluri în familie despre modul în care vă gestionaţi banii? Dacă răspundeţi cu da: au fost banii cheltuiţi la jocuri motivul principal al disputelor?
Da/Nu
9. Aţi lipsit de la serviciu sau de la şcoală datorită jocului?
Da/Nu
10. Aţi împrumutat bani pentru jocuri şi nu i-aţi mai înapoiat?
Da/Nu
11. Aţi împrumutat vreodată bani de la soţie sau parteneră pentru a vă finanţa jocurile?
Da/Nu
12. Aţi împrumutat vreodată bani de la alte rude pentru a vă finanţa jocurile?
Da/Nu
13. Aţi contractat credite de la bancă sau locul de muncă pentru a vă finanţa jocul sau a achita datoriile de la joc?
Da/Nu
14. Aţi retras vreodată bani de pe cartea de credit pentru a vă finanţa jocul?
Da/Nu
15. Aţi vândut bunuri personale sau ale familiei pentru a vă achita datoriile de la joc?
Da/Nu
16. Aţi plasat cecuri fără acoperire pentru a vă finanţa jocul sau a achita datoriile acumulate la joc?
Da/Nu
17. Simţiţi că aveţi o problemă legată de jocurile de noroc?
Da/Nu
Pentru a calcula scorul final, se acordă câte un punct pentru fiecare răspuns afirmativ, iar interpretarea rezultatelor uşor mai relativizată se face astfel: 0 = nu există probleme de dependenţă; 1- 4 = probleme uşoare de dependenţă, spre moderate; 5 sau mai mult = probleme semnificative de dependenţă.

În situaţia în care aţi constatat că aveţi o problemă legată de comportamentul dumneavoastră de joc, este necesar să aveţi următoarele informaţii (Raylu Oei, 2002):

a) dependenţa de jocuri de noroc reprezintă o tulburare cronică;

b) membrii familiei jucătorului sunt de obicei aceia care constată că acesta are o problemă, în timp ce jucătorul neagă de cele mai multe ori această realitate;

c) gradul de severitate al dependenţei de jocuri de noroc creşte pe măsura trecerii timpului;

d) dependenţa interferează cu toate celelalte aspecte ale vieţii jucătorului;

e) jocul la aparatele electronice cu câştiguri duce cel mai rapid la instalarea dependenţei;

f) nevoia imperioasă de a juca determină de obicei un nivel crescut de stres şi apariţia unor simptome de depresie şi anxietate;

g) tratamentul dependenţei de jocuri de noroc este de lungă durată şi presupune un efort constant din partea jucătorului şi a membrilor familiei sale;

h) în cursul tratamentului, vor avea loc şi perioade de recădere şi acestea nu trebuie să îl determine pe jucător să întrerupă tratamentul, deoarece fac parte din procesul de vindecare;

i) schimbarea nu survine dintr-o dată, ci în cadrul unor etape de schimbare.

După cum am subliniat şi mai devreme, consecinţele dependenţei de jocuri de noroc se manifestă în planul sănătăţii fizice, emoţionale, în planul profesional, financiar, social şi familial.

Raylu şi Oei (2010) au propus următoarele tehnici comportamentale pentru a face faţă nevoii stringente de a juca:

a) amânaţi cu o oră decizia de a juca, ştiut fiind că aceasta dispare de obicei într-o oră;

b) utilizaţi tehnici de distragere a atenţiei de la joc, cum ar fi: citiţi o revistă, ascultaţi muzică, sunaţi un prieten, ieşiţi la o plimbare, vizitaţi un prieten, vizionaţi un film;

c) completaţi o listă cu activităţi alternative care pot înlocui comportamentul de joc;

d) întocmiţi un orar al activităţilor zilnice, care să nu vă lase timp liber pentru a juca;

e) notaţi în agendă un set de declaraţii pe care le puteţi citi în caz de urgenţă, de exemplu: am renunţat deja la joc, nu mă mai întorc la vechiul comportament; lucrurile merg bine, nu vreau să le stric acum; am făcut deja primul pas, nu mă mai întorc la dependenţă; am suficiente datorii de la jocuri; am economisit deja bani prin faptul că azi n-am jucat; am plătit deja o parte din datorii, de când nu mai joc.
1 comentarii
0
19-04-2013, ora 07:55
Psiholog Cristian Andrei Nica
Psihologie, Cluj-Napoca
Psiholog Cristian Andrei Nica
Bună ziua,
Pe lângă recomandările de mai sus, adaug:
-Evaluaţi costurile şi beneficiile investiţiilor în jocuri.
-Realizaţi un jurnal pentru observarea câştigurilor şi pierderilor
-întocmiţi un plan pentru viitor prin care controlaţi dependenta.
-Realizaţi un plan de economii.
-Gândiţi-vă optimist când depuneţi eforturi pentru evitarea jocurilor de noroc.
-Păstraţi o agendă pentru înregistrarea momentelor în care aţi evitat jocurile sau pariurile cu succes.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: