Augmentin

15-07-2013
FisHoN
Nu este medic/terapeut
FisHoN
Buna ziua. Tocmai am terminat un tratament cu Metronidazol si se pare ca infectia a dat inapoi nu sa facut abces.
E vorba de acel abces perianal de care se presupune ca nu se scapa doar cu operatie insa aia e alta discutie fiecare cu parerea lui. Simteam acea durere specifica care se identifica cu abcesul perianal si imediat am luat masuri.Sezuturi in bai calde infuzii cu ceai de musetel plus unguent cu Betadina aplicat dupa defecare si spalare binenteles. E prima oara dupa multi ani cand am avut aceea durere specifica dezvoltarii abcesului insa ca si prin minune nu sa umplut acel canal cu puroi si durerea sau disconfortul acela a disparut complet.Imi cer scuze ca ma abat de la subiect insa vreau sa spun exact pt ce si cand i'au antibiotice.Acum ca am terminat tratamentul cu Metronidazol as dori sa incep un alt tratament cu Augumentin care are un spectru mult mai larg de actiune insa problema e ca are si f multe efecte secundare din cate am citit pe reteta.
Sincer sa va spun nu stiu daca sufar in acest moment de vreo boala infectioasa pt ca nu am fost la medic pt consultari dar totusi as dori sa fac si acest tratament de o saptamana cu Augumentin 875/mg cate un comprimat la 12 ore ca sa elimin orice fel de bacterie am in mine sau poate nu am cine stie.
Credeti ca daca i'au preventiv e ok sau nu? Adica inafara de acele efecte adverse ce le da orice antibiotic mai puternic ce mi se mai poate intampla? Am uitat sa precizez ca uneori ma apuca durerile de cap mai mult de tampla pe partea dreapta si ochii rosii si nasul infundat.
De cele mai multe ori insa imi trece de la o aspirina sau un nurofen dar cine stie poate ca daca fac tratamentul asta cu Augumentin scap si de problemele astea.Poate e o sinuzita pt ca simtomele coincid destul de mult cu ce am citit pe net.Durerea de cap si nas infundat e specific sinuzitei.Nu cred ca e vorba de ceva tumoara pt ca altfel nu ar disparea durerile de la analgezice asa ushoare. Stiu ce o sa ganditi asta e nebun in loc sa mearga la medic sa fac investigatii si tot felul de analize vine aici si intreaba prostii.Pai problema e in felul urmator.
La medic nu am cum sa merg pt ca nu am asigurare si bani de cabinete particulare nici asa.E lunga povestea dc am ajuns in halul asta incat sa nu am nici un medic de fam insa credeti'ma ca toate au motivele lor si nu totul depinde de mine.Am trecut prin multe insa asta e nu vreau sa ma plang vreau doar niste pareri pt ca de tratat ma tratez singur de f multi ani.Va multumesc anticipat numa bine.
1 comentarii
0
15-07-2013, ora 21:57
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Chiar daca nu esti asigurat te poti inscrie pe listele unui medic de familie cu care sa te sfatuiesti din cand in cand.Augmentinul este un produs bun, bine tolerat, si, in ciuda listei lungi de efecte adverse, acestea sunt foarte rare..il poti lua timp de o saptamana ; daca te tratezi singur de multi ani atuncii stii daca esti alergic la antibiotice sau nu...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.