Augmentin - cate zile?

21-05-2007
Loredanna6
Nu este medic/terapeut
Loredanna6
Cate zile maxim se poate administra Augmentin?
28 comentarii
0
06-08-2007, ora 00:00
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
10 zile in infectiile respiratorii rezistente.
0
08-08-2007, ora 00:00
Loredanna6
Nu este medic/terapeut
Loredanna6
Eu am luat numai 3 zile.Se poate sa imi fi facut rau?Sa fi devenit mai rezistenti microbii?
0
08-08-2007, ora 00:00
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Nu in mod obligatoriu, insa in general, cu exceptia cistitelor, o cura de antibiotic dureaza 7 zile pentru a eradica complet infectia.
0
07-07-2009, ora 12:21
mariana22
Nu este medic/terapeut
mariana22
Pastila de Augmentin de 1g suspensie orala, poate fi sparta sau taiata in bucati?
0
07-08-2009, ora 21:58
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Teoretic da, practic nu este indicat!
0
10-04-2010, ora 10:20
darylya
Nu este medic/terapeut
darylya
buna!mi au iesit niste microbi la analiza de secretie si frotiu 2 inflamtor si mi a dat niste ovule preparate cu antibiotic dar nu mi au ajutat deloc am facut si alergie cred ca mi a pus si hidrocortizon.acu ma doare foarte tare inauntru si ma ustura cand urinez si cred ca e si o infectie urinara sau ma gandesc ca daca iau augumentin se duc toti microbii si cu urinal akut ca am vz ca e bun sau urinex.ce parere aveti.peste 2 saptmani merg la iasi la dr dar pana atunci e bine sa aiu augumentin sami dispara durerile astea jos?va rog sa mi raspundeti e deranjant tare de tot multumesc
0
10-04-2010, ora 15:58
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
E posibil sa fie vorba de o infectie urinara, deci trebuie facuta un examen de urina cu antibiograma. Pana la venirea rezultatului, ar fi util de luat Ciprofloxacin 2 cp pe zi oral si de utilizat local ovule care sa contina si un antimicotic, pentru ca de obicei infectia cu Candida produce usturimi locale (ex.Polyginax, macmirror).
0
10-04-2010, ora 20:11
darylya
Nu este medic/terapeut
darylya
Buna seara!Multumesc de raspuns dar am uitat sa precizez cateva lucruri.Aam facut o analiza de secretie si un pap si la analiza mi a iesit stafilococ auriu si enterococ si era rezistent la ciprfloxacin.Eadevarat ce ziceti de obicei imi trecea cu asta dar acum nu s a mai intamplat asa.nu mai stiu ce sa cred.ma confrunt de mut cu raceala asta si am luat si macmiror si poliginax dar nu mai accepta organismul ovule mai tare ma deranjeaza.DA AM FACUT SI UN EXAMNE DE URINA DAR ACU 2 LUNI SI NU MI A IESIT NIMIK NIIC O INFECTIE DOAR CA IN ULTIMUL TIMP MA DOARE FOARTE TARE INAUNTRU SI NU STIU DE LA CE.DEOCAMDATA NU POT SA AJUNG LA IASI AM FOST LA MULTE CONTROALE GINECOLOGIECE DE M AM SATURAT EU DE MMERS AM ZIS CA REZOLV CEV DAR NIMIK NU STIU DE CE MA DOARE INAUNTRU CA INAINTE MA USTURA NUMAI PE AFARA.Culmea e ca la contact nu ma doare.nu mai stiu ce sa zic am trimitere la iasi la spitalul militar am sa merg poate acolo o sa rezolv odata problema asta ca e deranjanta rau de tot banuiesc ca odata tot v ati confrunta tsi dv cu ea.Problema e ca nu am copii si nu as vrea sa am probleme din astea ca dr astia tot mi au zis ca nu e grav dar pe mine ma deranjeaza si tot reapre.Acu am mers la farmacie ca pana luni unde sa te duci si mia dat augumentin sa aiu si urinex si vidan cu nospa sa vad daca imi mai amelioreaza ca ma daore foarte tare.na ce sa fac e weekend unde sa te duci si cand ma gandesc ca acu vreo 3 anui eram fresh.multumesc inca o data si daca mai stti ceva despre asta sunt dispusa sa acult niic nu ma asteptam sa mi raspundeti am vz ca nu s a mai scris de mult pe forum
0
10-04-2010, ora 20:14
darylya
Nu este medic/terapeut
darylya
aa inca ceva nu mi s a facut aiintibiograma trebuie sa cer?e acelasi lucru cu sumar de urina?nu stiu cum e ma gandesc ca daca nu mi au gasit niic o infectie nu mi au facut niic antibiogrmama
0
11-04-2010, ora 17:50
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Daca germenele e rezistent la Ciprofloxacin atunci trebuie repetata antibiograma, iar pana atunci de luat intr-adevar No-spa si Urinex sau Cystone plus ovule la nivel local.
0
12-04-2010, ora 15:51
darylya
Nu este medic/terapeut
darylya
multumesc de raspuns! acu iau augumentin de 1 g ca ma durea f tare si mi a mai decat din durere am intrebat la farmacie.ca am trimitere la iasi la spitalul militar poate v am mai zis ca aici cu dr astia m ma lamurithabar nu au ce e cu ei.intr adevar e o raceala paote simpla cum zic ei dar m a pus sa fac colonoscopie ca nu e de domeniu ginecologic spun ei acu nu stiu ce sa mai cred.dar culmea e ca la contact nu ma doare nu?ar trebui sa sar in suus de durere daca ar fi ceva inauntru.dar asa nu mai stiu.infectie urinara nu a iesit asa ca nu mi a mai facut antibiograma la urina ma refer doar la secretie vaginala.iau si eu acu auguemntinul cu urinex si no spa scobutil vidan ceva de calmare astetp sa mi vina ciclul si apoi merg la iasi daca imi zice sa fac o colonoscopie oi face desi stiu ca nu e asa de placut ca am facut si endoscopia si stiu cam cum sta treaba.se poate ati mai auzit ca durerea asta sa fie de undeva de la colon?sau mi a zis dr de familie ca e o durere pelvina si tre sa faca analize amanutite chiar si un rmn sa vada de unde vine.nu vreau sa ma gandesc ca e ceva grav ca ma sperii de tot mi au zis ca e o racela f veche care isis face de cap cum vrea ea am ca un fel de crize.va multumesc inca o dat si daca puteti macar sa ma lamuriti cat de cat m as bucura. sanatate.
0
12-04-2010, ora 15:53
darylya
Nu este medic/terapeut
darylya
am uitat sa precizez ca ovulele nu le mai suporta parca organismul cand mi am pus ma deranja mai rau nu stiu de ce
0
12-04-2010, ora 20:33
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
O durere pelvina poate fi de la ovare, dar poate fi si de la vezica urinara, chiar in absenta infectiei urinare. Poate fi o vezica spastica in urma mai multor episoade de infectie urinara. Putin probabil sa fie de la colon daca nu este diaree sau scaune purulente sau cu sange.
0
13-04-2010, ora 09:31
darylya
Nu este medic/terapeut
darylya
buna ziua!va multumesc din suflet pentru raspuns.azi dimniata m am dus si mi am luat recipiente sa fac un sumar de urina o urocultura si o coprocultura sa vad ce iese.ca acu am ciclu si tot ma deranjeaza deci mi am dat sema ca nu e dinanuntrudesi microbii aia de care v am zis nu stiu daca sau tratat sau nu ca nu am mai urmat tratamnetul ca ma facut alergie.nu ovarel nu ma dor si am facut si eco endo vaginala si mi a iesit bine doar o raceala pe partea ovarului stg.da asa zic si eu ca nu e asa o placere sa faci colonoscopia asta nu am niic un simptom la colon sa ma ingrijoreze nu stiu de ce mi a dat.si daca e vezica spastica cum isi da sema cineva cine ?ginecologul?sau poate si medicul de familie dupa analize si dupa ce ii spun eu ca simt.ma mir ca atunci cand mi a dat trimiterea nu mi a dat si un tratamnt care considera ea.in scimb mi a zis ca s ar putea sa fie o infectie urinara eu atunci am zis ca nu cred ca am facut analizleel acu 2 luni si nu mi a ieist.dar acu cand mi a venit ciclul trebuia sa mi treaca jena dar nu inca ma deranjeaza ma gandesc ca e de la vezica usturimea si durerea asta ca niic la contact nu ma durea.incerc sa le iau prin eliminare oricum sunt foarte bulversata nici nu mai stiu la ce medic sa mai merg parca ar fi un capat de lume raceal asta dar daca m ma dus l;a atatia si parca nu am fost multumita nu stiu ce sa mai cred.acuma haideti sa va scriu rezultatele la analiza sa mi spuneti ce parere aveti va rog
0
13-04-2010, ora 09:54
darylya
Nu este medic/terapeut
darylya
TESTUL PAPANICOLAU CELULE SCAMOASE SUPERFICIALE, INTERMEDIARE, PARABAZALE, CELULE ENDOCERVICALE, INFLAMATII MODERATE FCD2 FROTIU INFLAMATOR
INSAMANTARE ENDOCOL PREZENT ENTEROCOC ANTIBIOGRMA INSAM ENDOCOL
AMIKACIN
AMPICILIN2017
AUGUMENTIN
CEFALOTIN
CEFAZOLIN
CEFOPERAZONE
CEFOTAXIME
CEFUROXIME2218
CEPHALEXIN
CIPROFLOXACIN REZIST
CLINDAMICIN REZIST
COTRIMOXAZOLE
DOXYCYCLINE
ERYTROMICIN
GENTAMIICNA
IMIPENEM
KANAMICIN
LINEZOLID
MEROPENIM
NALIDIXICACID
NETILMICINA
NORFLOXACIN
OXACILIN
PENICILING2015
RIFAMPICIN REZ
TAZOBACTAM
TICARCILIN
TOBRAMICIN
TRIMETHORIM
VANCOMICINA REZ
ANTIBIOGRAMA PREZENT STAFILOCOC AURIU CANDIDA


AMIKACIN
AMPICILIN
AUGUMENTIN
CEFALOTIN
CEFAZOLIN
CEFOPERAZONEREZ
CEFOTAXIME
CEFUROXIME
CEPHALEXIN
CIPROFLOCACIN3021
CLINDAMICINREZ
COTRIMOXAZOLE
DOXYCYCLINE
ERYTHROMYCIN
GENTAMIICN REZ
IMIPENEM
KANMYCIN
LINEZOLID3021
MEROPENIM
NALIDIXIC ACID
NETILMICINA
NORFLOXACIN
OXACILIN1513
PENICILIN REZ
RIFAMPICIN
TAZOBACTAM
TICARCILIN
TOBRAMICIN
TRIMETHORPIM REZ
VANCOMICINA



SI ACU SA VA SCRIU CE TRATAMNT MI A DAT PENTRU MICROBII ASTIA



CEFUROXIME 1G
CIPROFLOXACINA 1G
FLUCOVIM350 MG
METRONIDAZOL 1G
VIT A F 4
VIT E
HCA F 8
PROPOLIS 0, 5G
ANESTEZINA2G
BUTIR CACAO 2G

MI A SCRIS CA AM VAGINITA MIXTA NU MAI STIU CE SA ZIC SI AM FACUT ALERGIE DE LA TRATAMT AM PUS DOAR 6 OVULE DIN 12 SI ATAT
MI O FI TRECUT MICROBII SAU CRED CA VISEZ EU CUM S AMI TREACA DACA NU MA FACUT TRATANT CUM TREBUIE
M AM DUS LA MEDICUL DE FAMILIE SI A ZIS CA NU TREBUIA SA MI PUNA CIPROFLOXACINA IN OVULE CA IS REZISTENTE
ACU PE CINE SA MAI CRED
DE LA CE ARE AM FACUT ALERGIE?
HABAR NU AM SI POATE MA LAMURTIT DVS DACA NU VA SUPARATI
IN REST MA USTRUA PE JOS DE NU MAI POT NU AMI STIU NICI CE SA AIU SI NIIC CE SA FAC
VA MULTUMESC SI ASTEPT RASPUNS CU NERABDARE
0
13-04-2010, ora 16:51
Remicade
Nu este medic/terapeut
Remicade
E foarte ciudata reteta pentru ca cefuroxim, ciprofloxacina, fluconazol, metronidazol substanta in farmacie nu exista, se iau din tablete care au foarte mult excipient care in contact cu mucoasa sensibila poate da reactii alergice, vitamina A fiole nu se mai fabrica de 3 ani, probabil au pus picaturi din solutie, HCA banuiesc hidrocortizon acetonid nu se mai fabrica de 5 ani, nu stiu ce au pus in loc de ca substanta nu prea exista, propolis iarasi ma intreb ce au pus ca nu exista decat ca solutie alcoolica. Propolisul de asemenea poate da alergii.
0
13-04-2010, ora 22:24
darylya
Nu este medic/terapeut
darylya
buna seara1intradevar am observat si eu ca nu ma simt bine dar nu stiam de la ce.de fapt am facut alergie de la ele. am sunat dr si mia zis sa intrerup ca am facut intoxicatie de la medicamente acu nu mai stiu ce sa cred cu dr astia la cine sa te mai duci ca i am luat pe toti la rand.nu mi a facut bine dar sper nici rau.de fapt mi a zis dr de familie ca e cam invechita reteta.acuma am probleme si tot ma ustura sa fie de la ovulele alea?sau poate e ceva de la vezica urinara.oricum fac un sumar de urina si o urocultura sa vad de unde vine si saptmaan ma duc la iasi sa vad ce mai iese. puteti sa mi recomandati un d r bun din iasi?oare trebuie sa iau ceva pentru alergia facuta sau las asa si nu mai aiu medicamnte? va multumesc
0
14-04-2010, ora 08:37
Remicade
Nu este medic/terapeut
Remicade
Nu mai luati nimic, faceti examenul de urina si daca e infectie bagati un antibiotic gen Nolicin sau Zinnat, majoritatea infectiilor urinare trec cu asa ceva fara sa mai faceti antibiograma. Ca si adjuvant e foarte bun Urinal sau Urisan (sint naturale) impiedica bactera sa se ataseze de mucoasa.
0
14-04-2010, ora 13:15
darylya
Nu este medic/terapeut
darylya
buna1asa am facut nu am mai luat nimik.azi dimineata am mers si am dus probe de urina pt urocultura, sumar de urina, si coprocultura pentru linistea mea personala.daca imi iese ceva merg la dr de familie dar pana astept ma ustura foarte tare jos si habar nu am ce.eu zic ca vezica zic eu acu nu stiu.m am speriat de ce mi ati spus de ovulele astea preparate sper ca daca nu le am mai pus sa nu mi fi facut rau ce stiu eu.ce ziceti?macar nu mia facut bine dar sper ca niic rau.da am luat urinex dar degeaba tot usturimea aia o simt.acu ca mi ati zis ca toate astea in contact cu mucoasa sunt sesibile nu mai stiu ce sa mai cred de dr atia.la cine sa te mai duci?tu de unde sa stii care e mai bun?te faci cobaiul lor.acu v am zis am o trimitere la dr la iasi la spitalul militar dar acu am problemem si abia pe 26 pot ajunge acolo.pana atunci nu stiu ce oi mai face.am luat si nospa si vidan si nimik tot asa ma deranjeaza.sper sa iasa ceva relevant in examinarile astea de azi si sa ma pot duce la dr de familie.dar dureaza vreo 3 zile pana is gata.mult de tot cand te doare ceva.sper ca nu e ceva inauntru ca de obicei cand imi veneau problemele imi trecea acu nu de aiai am banuit ca e de la vezica zic eu.ca niic la contact nu ma deranjeaza.nu e ciudat?nu vreau sa ma ami gandesc la asta sper sa fie bine
0
14-04-2010, ora 13:18
darylya
Nu este medic/terapeut
darylya
doaman dr ana maria slanina dv ce parere aveti?de rezultatelel analizelor mele si de tratament.va rog sa mi spuneti.va multumesc
0
14-04-2010, ora 13:20
darylya
Nu este medic/terapeut
darylya
ce analgezice mai sunt pentru dureriel astea?ca nu mai stiu
0
23-04-2010, ora 20:41
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Incercati Canesten Gyn ovule timp de 3 zile plus Arcoxia 90mg 1 cp pe zi pentru ameliorarea durerilo.
0
12-03-2011, ora 19:39
nina1992
Nu este medic/terapeut
nina1992
Buna seara..se poate lua augmentin de 875mg/125mg comprimate filmate, calciu cu D3 si panangin?le pot lua toate impreuna?
eu am 39 de ani..

VA multumesc!
0
16-08-2011, ora 06:49
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Sărut mâna!
Stimată dră/dnă Nina1992, teoretic, se pot lua împreună. Consultaţi-vă cu medicul dv. curant pentru a primi aviz.
Vă doresc toate cele bune,
Nick
_
Dumnezeu să vă binecuvânteze!
0
30-08-2011, ora 23:32
andreeu
Nu este medic/terapeut
andreeu
am nevoie de ajutor !!! va rog frumos :(( prietenul meu a luat augmentin in exces (11 pastile) trecand peste acest gest spunetimi ce poate sa ia ? ce i se poate intampla ? astept raspuns plzzzzz
0
31-08-2011, ora 00:03
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Sărut mâna!
Stimată dră/dnă Andreeu, prietenul dv. trebuie să consulte cât de rapid poate camera de gardă a unui spital de urgenţă. Mergeţi cu dânsul şi informaţi personalul medical autorizat ce şi câte pastile a luat.
Se poate intoxica şi poate muri, dacă refuză să consulte medicul, pentru nu a primi ajutor. Sunaţi SALVAREA şi mergeţi la spital! 11 pastile de Augmentin reprezintă o cantitate enormă de antibiotic. Poate să facă o reacţie anafilactoidă mortală. Vă rog mult de tot să consultaţi medicul IMEDIAT!
Prietenului dv., la spital, probabil i se va face un lavaj gastric, după care i se va administra cărbune activ, de pildă, sau altceva. Nu ştiu; cert este că i se va face ceva pentru a-i menţine funcţiile vitale în ordine şi pentru a-l scoate în afara riscului de a muri.
A vrut să se sinucidă? Dacă da, trebuie să consulte un psihiatru.
Însănătoşire grabnică.
Dumnezeu să vă binecuvânteze!
Toate cele bune,
Nick
0
07-04-2013, ora 21:14
kaleea
Nu este medic/terapeut
kaleea
Buna seara, in urma unei infectii cu ecoli rezultata din urocultura, dr mi-a prescris augmentin 1gx2/zi. Pentru ca am mai luat in trecut augmentin 1g, si am avut arsuri pe esofag si dureri in zona ficatului in timpul tratamentului, acum am luat augmentin 625 mg (pentru ca este mai slab) dar fara sa imi dau seama am luat doar de 2 x/ zi, asta timp de 2 zile. Am vazut in prospect ca este recomandat de 3 x /zi. Daca incep sa iau de 3x /zi augmentin incepand din a 3-a zi, mai are effect? si cate zile ar trebui sa continui tratamentul correct, adica de 3x/zi augmentin 625 mg. Multumesc anticipat.
0
21-04-2013, ora 18:36
burca nicoleta
Nu este medic/terapeut
burca nicoleta
buna seara la cate ore se ia augumentinul de 1g se poate lua la 6 ore va rog sa raspundeti cat mai repede
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: