Au toate o legatura sau nu?

05-12-2012
FiiTuInsuti
Nu este medic/terapeut
FiiTuInsuti
Buna ziua, am 24 de ani si pe parcurs, am avut cateva probleme de sanatate. Nu am intrat aici ca sa ma plang, ci ca sa enumar simptomele/efectele, in ideea ca cineva mi-ar putea spune care este legatura dintre ele si ce pot sa fac. Am fost la medici specializati pentru fiecare problema in parte, insa eu cred ca toate au o legatura, mai ales ca in timp mai apar altele. Multe dintre ele recidiveaza o data la ceva timp, iar eu am tratat efectele, e timpul tratez cauza. Bolile/efectele/simptomele:
- am avut pneumonie si sinuzita maxilara pe care le-am tratat, am o predispozitie catre bronsite, nas infundat mai mereu, sistem imunitar relativ scazut;
- hallux valgus;
- toate leziunile se vindeca foarte greu si tot timpul imi raman semne;
- hemoroizi si spasme intestinale, asociate cu diaree extrem de acida (probabil de la aciditatea crescuta), balonare si flatulente urat mirositoare, toate acestea recidiveaza relativ frecvent (am facut colonoscopie si mi s-a spus ca nu am alte complicatii);
- am avut herpes genital (l-am tratat la aparitie, acum 7 ani si nu a mai recidivat), iar in prezent am prostata putin inflamata, uneori dureri ale testicolelor/aparatului genital, miros urat al penisului si al zonei genitale (fara scurgeri sau alte simptome - mi s-a ras in nas cand am fost la dermato' pentru ca mi-au spus ca e normal, insa mirosul e asemanator pestelui in otet, evident nu la fel de intens dar similar), urinarea se realizeaza cu dificultate si este usor dureroasa, ejaculare intarziata/inexistenta atunci cand fac sex - oricat m-as relaxa si simti de bine, parca tot nu este de ajuns (s-a intamplat cu mai multe partenere, deci cauza este la mine), trebuie sa apelez tot la masturbare pt. ca fenomenul sa se poata produce (problema este de cativa ani, inainte totul era normal);
- am o depunere de culoare alba pe limba, care are tenta de rana pe partea dreapta a acesteia si am uneori un gust nesplacut;
- transpiratie excesiva (in special vara) si urat mirositoare (igiena nu este nicidecum precara).
Am facut analizele generale si mi s-a spus ca sunt perfect sanatos, am o constitutie atletica si mai tot timpul sunt plin de energie, insa exista perioade cand ma simt mai slabit, resimt o usoara oboseala, mai apare si cate o raceala, care dispare mai greu si recidiveaza simultan spasmele, diareea, balonarea si flatulentele urat mirositoare, hemoroizii, mirosul persistent al zonei genitale, dificultatile la urinare si o depunere de culoare alba de pe limba asociata cu un gust neplacut. Este posibil ca stilul de viata sa fie problema, insa mananc regulat si ocazional mai fac si putin sport, fumez si beau ocazional, imi place psihologia si ma automotivez ca sa trec peste micile probleme care survin, dar totusi treaba scartaie si nu stiu ce sa fac, nu sunt stresat, dar e clar ca trebuie sa ma ocup si de sanatate. Multumesc anticipat.
6 comentarii
0
06-12-2012, ora 00:15
FiiTuInsuti
Nu este medic/terapeut
FiiTuInsuti
Chiar nu stie nimeni?
0
06-12-2012, ora 01:42
Psiholog Cristian Andrei Nica
Psihologie, Cluj-Napoca
Psiholog Cristian Andrei Nica
Bună, ţinând cont că simptomele nu apar simultan, chiar s-ar putea să nu existe o legătură între ele. În schimb, sunteţi sensibil la boală şi probabil foarte anxios, iar acest lucru afectează până şi comportamentul sexual.
Desigur, un deficit imunitar ar fi o explicaţie general valabilă dar în acelaşi timp problemele pot fi mai puţin grave decât par iar atunci îngrijorarea fără suport real (diagnostic medical) nu îşi are rostul. Vă recomand o evaluare psihologică la un psiholog clinician specializat în terapie cognitivă şi comportamentală.
0
06-12-2012, ora 21:44
FiiTuInsuti
Nu este medic/terapeut
FiiTuInsuti
Multumesc pentru raspuns, dar eu cred ca am precizat foarte clar:
- bolile recidiveaza simultan!
- recunosc faptul ca eram anxios in trecut, ma stresam fara rost si apogeul a fost la fostul job, insa m-am schimbat mult, am foarte multa incredere in mine, respect fata de sine, siguranta, etc. au crescut mult (relatia cu ceilalti este alta, de ex. pot sa agat o tipa necunoscuta fara nici o problema, inclin mai degraba sa fiu putin nesimtit si oarecum pervers, decat introvertit, dar incerc sa nu exagerez), insa anumite organe care au avut de suferit atunci au capatat o oarecare sensibilitate (nu exagerez, ci spun cum e pt. ca te cam saturi cand vezi ca iar recidiveaza);
- nu stiu unde ati vazut ca exagerez, am spus ca nu sunt stresat, dar e clar ca trebuie sa ma ocup si de sanatate, spun asta tocmai pentru ca nu prea mi-a pasat!
- referitor la diagnosticul medical, cati oameni mor din cauza neglijentei medicilor, diagnosticati gresit si urmand tratamente gresite sau neurmand nici unul pt. ca li s-a spus ca sunt sanatosi? Asta datorita nepasarii medicilor, indeferent ca vorbim de lipsa de informatii, de moralitate (atunci cand nu fac toate verificarile necesare si sunt superficiali sau atunci cand, cu atat de multa usurinta, iti spun ca singura solutie este sa te operezi, cand de cele mai multe ori, nu este cazul). Tocmai de aceea alegi sa vezi mai multe pareri si sa nu mai ai atat de usor incredere.
0
08-12-2012, ora 21:38
Psiholog Cristian Andrei Nica
Psihologie, Cluj-Napoca
Psiholog Cristian Andrei Nica
În regulă, online nu vi se va oferi niciodată un diagnostic, eventual recomandări pentru un medic bun. Dacă preocupările despre sănătate persistă, adresaţi-vă preventiv unui psiholog. Acest lucru ajută oricum pentru aderenţa la trament, controlul durerii şi calitatea vieţii.
0
14-12-2012, ora 17:58
FiiTuInsuti
Nu este medic/terapeut
FiiTuInsuti
Multumesc, poate ca o sa trec si pe la psiholog, macar vad daca ma ajuta.
0
15-12-2012, ora 18:24
Psiholog Cristian Andrei Nica
Psihologie, Cluj-Napoca
Psiholog Cristian Andrei Nica
Oricand, mult succes.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Diareea acută
  • De ce apar hemoroizii?
  • Pneumonia
  • Diareea bebelușului
  • Există 7 factori care pot prezice riscul de pneumonie (studiu)
  • Vizitele regulate la dentist ar putea reduce riscul de pneumonie
  • „Vesta inteligentă” pentru diagnosticul pneumoniei
  • Indicatori clinici pentru depistarea cu acuratețe a pneumoniei (Studiu)
  • Semne clinice pentru identificarea corectă a pneumoniei
  •