Atrofie corioretiniana

29-11-2011
catalin_35
Nu este medic/terapeut
catalin_35
Buna ziua
In urma unui OCT am fost diagnosticat cu doua focare de atrofie corioretiniana la ochiul stang iar la ochiul drept decolare posterioara de vitros.Am 36 de ani acum si ma confrunt cu problemele astea de 4 ani.N am primit tratament decat pentru miodepsii dar cel mai tare ma sperie focarele de atrofie ma ales ca nu reusesc sa gasesc nici o informatie despre asta.
In speranta ca mi veti raspunde va multumesc anticipat.
3 comentarii
0
29-11-2011, ora 20:28
erty3456
Nu este medic/terapeut
erty3456
Buna seara. Ai Pseudoxantom elastic sau Sindrom Gronblad- Strandberg. Produce alterarea generalizata a tesutului elastic, focarele de atrofie corioretiniana fiind niste leziuni oculare. Nu exista un tratament eficient pentru a stopa evolutia bolii. Este o boala ereditara.
0
30-11-2011, ora 14:37
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Atrofia corioretiniana apare in afectiuni retiniene degenerative, de asemenea dupa leziuni vasculare si inflamatorii. Este in familie cineva cu afectiune retiniana???Eu recomand si o angiofluorografie, un camp vizual computerizat si un examen al simtului cromatic pentru a avea mai multe detalii referitoare la retina si functia vizuala. Iti recomand un regim alimentar cu fructe si legume proaspete zilnic si un preparat medicamentos, Difebiom cu luteina si omega3 -1 cpr pe zi. Astept sa ne spui rezultatele investigatiilor de mai sus.Numai bine
0
01-12-2011, ora 00:36
catalin_35
Nu este medic/terapeut
catalin_35
Buna seara
Va multumesc foarte mult in primul rand pentru raspuns si promptitudinea d voastra
Ca sa o iau la rand nu am pe nimeni in familie si nici nu am avut cu afectiuni retiniene
Eu sant diagnosticat si cu sindrom antifosfolipidic secundar aparut in urma unor infectii pe care le am tratat dar de sindrom n am mai scapat
Campuri vizuale am facut cam 4 dar nu computerizate ci manuale rosu si verde la fiecare camp vizual efectuat evidentiinduse o imbunatatire a vederii in timpul tratamentului cu vessel due
Problema mea e ca am perioade cand am senzatia ca nu mai am nimic si alte perioade cand vad foarte rau, in principal seara sau daca fie si pentru o fractiune de secunda ma uit la o lumina imi apar imediat niste pete negre in campul vizual care dispar insa cam in doua minute.In afara de asta in jurul oricarei lumini vad raze foarte puternice care ma deranjeaza foarte tare.Am sa fac toate analizele propuse de d voastra si am sa revin cu raspunsul dar era interesanta intrebarea care va fi evolutia focarelor de atrofie corioretiniana odata ce problemele care au dus la aparitia lor sant rezolvate.
Va multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.