Atrofie cerebrala frontal bilateral discreta

17-07-2014
Elena Elenutza
Nu este medic/terapeut
Elena Elenutza
Buna ziua! Ma numesc Elena si am varsta de 21 ani. Dupa 2 crize cu pierderea cunostintei si in urma tuturor investigatiilor posibile facute ( EEG, RMN cerebral nativ + contrast, CT...etc) am fost diagnosticata cu 'Atrofie cerebrala frontal bilateral discreta, tulburare anxios depresiva, crize epileptiforme'. Am o multime de nelamuriri deoarece tot timpul am avut o viata foarte rationala, cu o alimentatie ok, fara excese ( doar ca tot timpul am fost o fire mai nervoasa, irascibila, care se streseaza din orice si cred ca de ceva timp sunt si intr-o depresie) de aceea cauza diagnosticului a ramas incerta si nu am inteles exact ce presupune aceasta afectiune. As vrea sa mentionez ca mi s-a prescris 'Rivotril' timp de 3 luni (1 data pe zi, seara), mi s-a precizat sa evit excesele, sa nu ma stresz si sa-mi imbunatatesc calitatea 'psihologica' a vietii. As dori sa stiu in ce consta mai exact acest diagnostic, care ar putea fi cauzele, cum ar putea evolua in timp, ce stil de viata ar trebui sa adopt, cum as putea trata si daca este ok tratamentul prescris. Va sunt recunoscatoare tuturor celor care m-ati putea ajuta cu o informatie. Va multumesc anticipat!
1 comentarii
0
24-07-2022, ora 17:02
stafie cosmin
Nu este medic/terapeut
stafie cosmin
Ce ai mai făcut care a rămas diagnosticul ?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: