Atrofie cerebeloasa pura

17-02-2010
Corry26
Nu este medic/terapeut
Corry26
Buna seara la toata lumea.Sunt noua pe acest forum.Nu am apucat sa citesc prea multe aici dar stiu ca ceea ce va voi spune eu poate nu ati mai auzit.Mama mea in varsta de 53 ani a decedat saptamana trecuta in urma un stop cardio respirator.Ciudat pt ca diagnosticul bolii ei este atrofie cerebeloasa pura.o boala de care doctorii nu prea stiu nici ei mare lucru.Se pare ca niste celule din creier.cele care se ocupa de locomotie.au murit.Nu exista tratament pt asa ceva.Se aseamana cu Parkinson.Mama avea dificultati in a merge...dureri pe tot corpul in ultimul timp.Dar nu stiu cum se explica asta.Cu 3 zile inainte de a muri era ragusita, ca o raceala.nu prea putea sa doarma pe partea stanga.Ce legatura avea raguseala?Si mai mult intrebarea mea ar fii.se poate ca boala ei sa fii avansat?adica alte celule sa fii murit si atunci creierul nu a mai dat comenzi inimii?ma framanta rau chestia asta.Stie cineva aici despre asa ceva?as fii recunoscatoare fiecarui raspuns care m-ar mai lumina putin.
1 comentarii
0
08-07-2010, ora 14:12
carmarya
Nu este medic/terapeut
carmarya
Buna ziua!
Am gasit mesajul tau dupa mai multe cautari referitoare la atrofie cerebeloasa. Imi pare rau pentru situatia mamei tale. Eu nu sunt medic si probabil rapsunsul meu nu iti va folosi la nimic. Singurul lucru pe care pot sa ti-l spun este ca si tatal meu (62 ani) acum o luna a suferit o criza cu pierderea totala a cunostintei pentru cateva minute, oprirea respiratiei, etc. Dupa cateva minute si-a revenit fara a ramane(Deocamdata) cu alte sechele. In urma controalelor ( neuro, CT, cardio) a fost diagosticat cu atrofie cerebeloasa pe partea dreapta. Tratamentul indicat (Neurotop SI Bilobil). Eu sunt putin speriata deoarece nu stiu ce se va intampla daca va mai avea o alta criza.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.