Atacuri de panica, fumat + ameteli, transpiratie

21-02-2014
dydy32
Nu este medic/terapeut
dydy32
Buna ziua!
Am si eu o problema, acum 4 luni am faut atacuri de panica f severe, am mers la psihiatru si de atunci urmez tratament cu anafranil0, 25mg, xanax 0, 25mg 1/zi si haloperidol 5 pic/zi.
Am avut perioade in care m-am simtit mai bn, dar tot nu ma simt f bn tot am ameteli, si transpiratie a palmelor.
De 3 saptamani simt si o durere suparatoare de urechi.
Ce trebuie sa fac in acest caz?
Oare tratamentul nu isi face efectul?sau mai trebuie sa astept cv timp?
Mentionez ca sunt si fumatoare.
Astept un raspuns de la dv.
Va multumesc frumos!
4 comentarii
0
21-02-2014, ora 11:31
Psiholog Cristian Andrei Nica
Psihologie, Cluj-Napoca
Psiholog Cristian Andrei Nica
Bună ziua, tratamentul psihiatric în general are efect, în timp, însă pentru controlul simptomelor eu vă sugerez să realizaţi câteva şedinţe de psihoterapie. Citiţi postările mele pe acest subiect. Problema se poate rezolva foarte bine, chiar şi prin terapie online.
0
15-03-2014, ora 22:53
Psiholog Ana Cristina Badita
Psihologie, Sibiu
Psiholog Ana Cristina Badita
Buna, Dydy32!

Pentru tratarea cauzelor, nu numai a simptomelor, ar putea fi de mare folos psihoterapia.
Chiar si fara medicatie, anumite forme de terapie (cum este cea cognitiv-comportamentala) sunt foarte eficiente si, in colaborare cu terapeutul, veti elimina simptomele.
Pentru acele dureri in urechi ar fi bine sa mergeti si la un consult la orelist ca sa eliminati orice cauza organica.

Mult succes!

Ana Badita
0
19-03-2014, ora 19:46
dydy32
Nu este medic/terapeut
dydy32
Multumesc frumos pentru raspunsuri!
Mai am sai eu o intrebare daca urmez tratament cu anafranl si haloperidol pot sa urmez si tratament cu extract de sunatoare?
Astept un raspuns!
0
23-03-2014, ora 14:38
Psiholog Ana Cristina Badita
Psihologie, Sibiu
Psiholog Ana Cristina Badita
Aici asteptam sa ni se alature un psihiatru, pt ca psihologul nu se ocupa de prescrierea medicamentelor :)
Cel mai bine ar fi sa mergeti la un consult si sa va spuna el, insa recomandarea mea este tot in directia psihoterapiei, daca doriti sa scapati definitiv de simptome si sa nu deveniti dependenta de medicamente.

Ana Badita
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Luarea în greutate după renunțarea la fumat
  • Transpirația nocturnă
  • 1 din 10 supraviețuitori ai cancerului continuă să fumeze după diagnostic
  • O strategie mai bună pentru campaniile antifumat
  • Fumătorii care consumă prea mult sodiu au risc mai mare de artrită reumatoidă
  • Mă voi îngrășa dacă mă las de fumat?
  • MIT: Prin transpirație eliminăm toxinele din organism
  • Alegerea corectă a deodorantului
  • De ce transpirăm?
  •