Atacuri de panica, circulatie, inima sau altceva ?

01-11-2012
daniel82
Nu este medic/terapeut
daniel82
Buna ziua, imi voi prezenta succint cazul, in speranta ca cineva ma poate ajuta.

Barbat, 30 ani, 1 72 m, 65 kg, nefumator.
Simptome - din primavara 2010 (zilnic, pana in prezent) :

- batai intense de inima, dimineata la trezire, seara la culcare, in somn si pe parcursul zilei : le aud in ureche, atat de puternice incat dau senzatia de miscare
- dureri de cap dimineata, continuate pe parcursul intregii zile
- senzatie de caldura si greutate in cap (ceafa, partea stanga), simt sangele cum circula
- de foarte multe ori pe zi, val de caldura, senzatie de plutire si imposibilitate de concentrare, cu zgomot intens in urechi si infundare (apare o data cu anumite sunete sau in situatii de stres), senzatie de frica
- crampe in stomac si senzatie de caldura
- amortire mana stanga

Simptomele in cauza sunt extrem de puternice si absolut fara oprire, de aproape 3 ani.

Inainte, depresie, atacuri de panica, hipernervozitate, pe fondul unor necazuri.

De asemenea, operatie de rutina in 2010 si as vrea sa stiu daca e posibil ca anestezicul sa mi fi dereglat inima...

Mi-am tot facut analize (sange, RMN, EKG, ureche) - totul ok.
Tratament cu Betaserc in 2010, cand ma simteam cel mai rau - a ajutat o perioada dar simptomele au revenit chiar in timpul tratamentului (la 2-3 saptamani).

Multumesc mult !
3 comentarii
0
01-11-2012, ora 09:28
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
detaliaza:
-- valoarea tensiunii arteriale-azi.sau cand te simti rau;
- valoarea glicemiei;
(ambele le poti verifica la o farmacie: Catena, Help Net, Dona.etc)
- DACA ai fost la un control dr. endocrinolog
si
mai "vb"
sanatate.
0
03-11-2012, ora 12:16
dr carlogogorita
Identitate neconfirmată
dr carlogogorita
Buna ziua daniel, cele mentionate de tine mai sus se regasesc ca elemente de diagnosticare a episodului depresiv recurent. Este clar ca somatizezi daca analizele metionate de tine au iesit bune. Nu ai specificat daca ai transpiratii reci si daca ai tendinta sa te uiti la palme atunci cand ti se face rau. Daca da, atunci poti incerca Sedativ PC ca sa nu mai somatizezi, dupa care incearca sa vizitezi un psiholog care SA AIBA COMPETENTA PE PSIHOTERAPIE cognitiv-comportamentala. Nu este deajuns sa fi psiholog ca sa poti face terapie. Succes!
0
03-11-2012, ora 22:47
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
sotul meu a luat Sedativ PC..e f. bun,
dar NU pt hipotensivi
scade tensiunea
si
mai rau i-a facut!
cele bune,
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Senzație de greutate și durere în picioare? Din anul 1997 suntem în România și tratăm varice fără operație și fără internare. La Varicoline, beneficiați de servicii medicale la cele mai înalte standarde, efectuate de profesioniști cu o rată de succes între 93-97%! Detalii aici
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • BioSport Earbuds – căștile care îți monitorizează inima
  • 5 obiceiuri pentru o inimă sănătoasă
  • Atacul de panică
  • Dispozitivul electric pentru îmbunătățirea funcției cardiace
  • Valvele cardiace sintetice, invenția care ajută chirurgii să-și exerseze tehnica
  • Modificări cardiovasculare în timpul sarcinii
  • Exercițiile de anduranță, efecte protectoare pentru inimă
  • Aplicația pentru mobil utilă în cazul pacienților cu insuficiență cardiacă
  • Cum recunoști atacul de panică?
  •