Atac de panica sau criza de adolescent

01-11-2010
miha_dulcik_noua
Nu este medic/terapeut
miha_dulcik_noua
Buna.Am si eu o nelamurire.Am 19 ani si ma numesc Mihaela.Acum aproape 2 ani de zile ma simteam foarte rau.Aveam tot felul de ganduri, ma speriam fara motiv.Am facut analizele si au iesit perfecte.Am ajuns si la un neurolog la consultatii si mi s-a spus ca e un fel de criza de adolescenta.Aveam acele simtome in perioada menstruatiei.Am avut un tratament cu Alprazolam.Si-au facut efectul foarte bine.Acum nu mai iau pastile si am invatat sa ma autocontrolez.Mai am si acum acele simtome, dar destul de rar.Initial, cand am avut aceasta problema, treceam si printr-o perioada mai grea.Ma certam mereu cu prietenul meu si cu familia si chiar ajunsesesm sa ma ingras destul de tare.Nelamurirea mea este urmatoarea.Am observat ca in perioada menstruatiei am aceste simtome.As vrea sa stiu daca le voi avea toata viata simtomele.Imi poate cineva da eventual niste sfaturi ce as putea face sa ma simt mai bine?V-as ramane vesnic recunoscatoare.Multumesc
1 comentarii
0
19-11-2010, ora 03:46
psiholog
Nu este medic/terapeut
psiholog
mai mult ca sigur este ca nu le vei avea toata viata si ti-o spun si in calitate de psiholog si in calitate de femeie.Si nu cred ca probleleme tale sunt legate de ciclul poate atunci esti mai nervoasa..La tine cred ca este o problema somatica.Cearta insemana separare, gol i, ndepartare poate duce si la departire.Tu umplai acel"gol" cu mancarica Te certai probabil pentru ca credeai ca nimeni nu te intelege si nu te sustine, situatie tipica perioadei adolescentice
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.