Atac de panica sau Depresie

10-09-2013
milcov
Nu este medic/terapeut
milcov
Am un baiat care acum are 26 de ani si care cu doi ani in urma a suferit un atac de panica in urma unei crize digestive si care de atunci abia mai mananca si nu mai vrea sa iasa din casa, fiind obsedat de boala.Desi analizele medicale i-au iesit bine, obsesia continua.Am fost de atunci la mai multi medici psihiatri/psihologi dar nu am rezolvat nimic pentru ca nu vrea sa ia nici un medicament prescris de acestia, insistand sa ia in continuare medicamente doar pentru stomac.In ultima vreme il supara si zgomotele.

Situatia persista si il afecteaza sub aspectul vietii sociale (nu a mai mers la facultate).

Ce este de facut? Poate stie cineva o solutie posibila pentru ca personal simt ca am epuizat toate posibilitatile.

Multumesc.
2 comentarii
0
10-09-2013, ora 11:44
Psiholog Cristian Andrei Nica
Psihologie, Cluj-Napoca
Psiholog Cristian Andrei Nica
Bună ziua,
Băiatul dumneavoastră a dezvoltat cel mai probabil agorafobie (teamă faţă de un atac de panică). Dacă refuză să iasă din casă, atunci puteţi beneficia de intervenţie clinică prin psihoterapie cognitiv comportamentală, online sau telefonic.
Numai bine,
C.A.N.
0
11-04-2014, ora 11:31
Gentiananita
Identitate neconfirmată
Gentiananita
Buna ziua,

Acesta anxietatea anticipatorie (teama de a avea un alt atac de panica)este o problema care poate afecta considerabil viata unei persoane, prin faptul ca duce comportamente de evitare (baiatul prefera sa stea mai mult in casa, evitand situatii in care ar putea avea un nou atac de panica) si comportamente de siguranta (medicamente, in acest caz), aspecte care mentin problema.Va recomand sa apelati la un psihoterapeut. Psihoterapia cognitiv-comportamentala este foarte eficienta pentru tulburarile de anxietate.

Psih. Gentiana Nita
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Combinația între depresie și tulburări cognitive minore la vârstnici accelerează îmbătrânirea creierului
  • Stimularea magnetică îmbunătățește starea de spirit în cazul bolnavilor de depresie
  • Gazul ilariant, tratament pentru depresiile severe
  • Pericolele utilizării Facebook-ului
  • Terapia cognitiv-comportamentală pentru insomnia cronică
  • Medicamentul care ar putea trata depresia în mai puțin de 24 de ore
  • Depresia
  • Atacul de panică
  • Cum recunoști atacul de panică?
  •