Atac de panica

28-11-2015
StefanyaS
Nu este medic/terapeut
StefanyaS
Sufăr de atacuri de panica de aproape 7 ani!Teama, frica nu vrea sa iasă din gândurile mele, simptomele sunt ameteala, greata, palpitaţii, bătăi rapide ale inimii, senzaţie de sufocare, tremurat, teama de a iesi din casa sau de a fi singura.Ati trecut prin aşa ceva?Exista cu adevărat un medicament care sa ajute la aceste atacuri? ?
17 comentarii
0
28-11-2015, ora 19:12
Psiholog Cristina-Mihaela Stoian
Psihologie, Bucuresti, sector 1
Psiholog Cristina-Mihaela Stoian
Klaudia, atacurile de panica au niste cauze pt care apar si se trateaza psihiatric si psihoterapeutic. Daca tu stai cu atacuri de 7 ani, ori nu ti-ai luat medicatia corect, ori te-ai oprit doar la medicatie si nu ai facut psihoterapie. Sau poate ai facut si psihoterapie, dar nu destula. Iar motivatia ta pt a lucra cu tine conteaza cel mai mult. Daca te astepti sa existe o pastila minune care sa te scape de atacuri de panica, este posibil ca motivatia ta sa fie prea mica. E nevoie de multe schimbari in viata ta pt ca tu sa scapi de ele. Prima ar fi sa analizezi cat mai realist, ce esti tu dispusa sa incepi sa faci pt a scapa de anxietate! Pt ca pastile minune care sa lucreze in locul nostru, nu exista!
0
28-11-2015, ora 19:18
Psiholog Cristina-Mihaela Stoian
Psihologie, Bucuresti, sector 1
Psiholog Cristina-Mihaela Stoian
Una din cele mai eficiente in tratarea anxietatii, din formele de psihoterapie existente azi, este cea cognitiv-comportamentala. Iti recomand sa mergi la un astfel de psihoterapeut. Sanatate!
0
28-11-2015, ora 19:23
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Exista vreo 20 de medicamente. Mergi sa iei unu de la un psihiatru si daca sunt fonduri, fa psihoterapie.
0
28-11-2015, ora 19:38
StefanyaS
Nu este medic/terapeut
StefanyaS
Mulţumesc de răspuns. Am tratament de la psihiatru Linissan şi tritico, la psihoterapeut nu am ajuns deoarece în oraşul nostru nu găsit unul disponibil. Sa încerc sa schimb tratamentul.
0
28-11-2015, ora 19:50
Psiholog Cristina-Mihaela Stoian
Psihologie, Bucuresti, sector 1
Psiholog Cristina-Mihaela Stoian
deci este asa cum am banuit: te-ai oprit doar la medicatie. Scrie-mi te rog pe privat, daca iti doresti cu adevarat sa mergi la psihoterapeut si iti voi cauta un coleg in orasul tau sau mai aproape. Insa trebuie sa fii cu adevarat motivata! Ca sa intelegi la ce ma refer: am avut pacienti din Baia-Mare, Brasov, Ploiesti, Timisoara, Constanta, localitati din jud Giurgiu, etc. Dupa cum vezi, pt ei distanta nu a contat! Doar cu 2 am lucrat online, restul veneau saptamanal, bilunar sau lunar - cum putea fiecare. Deci gandeste-te si intreaba-te cum de toti anii astia pastilele nu au rezolvat problema ta? Daca vrei, iti gasesc pe cineva, asa cum spuneam.
0
28-11-2015, ora 19:51
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Daca nu functioneaza o luna, doua, da, schimbati tratamentul.
0
28-11-2015, ora 20:04
StefanyaS
Nu este medic/terapeut
StefanyaS
Mulţumesc dna Cristina Stoian va-s rămâne veşnic recunoscătoare dacă ma-ti ajuta sa găsesc un psihoterapeut din oraşul meu.
0
28-11-2015, ora 21:12
Psiholog Cristina-Mihaela Stoian
Psihologie, Bucuresti, sector 1
Psiholog Cristina-Mihaela Stoian
ti-am raspuns, Claudia.
0
28-11-2015, ora 21:43
StefanyaS
Nu este medic/terapeut
StefanyaS
Mulţumesc frumos!!
0
11-11-2016, ora 10:30
StefanyaS
Nu este medic/terapeut
StefanyaS
A trecut aproape un an de la postarea mea si eu ma simt tot asa, am avut cateva luni bune cu seroxat pana am incercat sa le reduc am ajuns la 1/4 pe zi si de vreo 10 zile la recomandarea medicului am inceput cu escitalopram, am inteles ca trebuie asteptat 14 zile sa isi faca efectul, sper sa fiu bine, ma ia greata dimineata, dureri de cap, ceafa, niste senzatii aiurea.Am facut si psihoterapie 12 sedinte.Greu de suportat starile astea!
0
11-11-2016, ora 13:04
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Cateva luni, un an, nu prea sunt suficiente sa isi faca actiunea aceste medicamente si sa ai remisie. Eu am mers undeva cu ele la 2 ani si nu mai iau de 8 ani.
Cand vezi ca scazi si revin simptomele, revino imediat la doza initiala ca sa nu mai treci prin tot curcubeul senzatiilor. Vorbeste cu doctorul tau, altfel ele nu se reinstaleaza.
0
11-11-2016, ora 15:12
Psiholog Cristina-Mihaela Stoian
Psihologie, Bucuresti, sector 1
Psiholog Cristina-Mihaela Stoian
Claudia, ai nevoie sa continui tratamentul combinat cu psihoterapie cognitiv-comportamentala - nu stiu de care ai facut tu, dar acest tip s-a demonstrat ca e cel mai potrivit tulburarilor anxioase. Chiar daca psihoterapiile cognitiv-comportamentale sunt unele de scurta durata, 12 sedinte nu sunt de ajuns in cazul tau, dupa parerea mea.
1
12-11-2016, ora 19:41
Marian260987
Nu este medic/terapeut
Marian260987
Bună seara ! Ieri am fost externat din Spitalul Militar Bucuresti cu diagnosticul F 41.0 ( tulburari de anxietate si atacuri de panică), cu reinternare obligatorie peste 2 saptamani ! Am primit ca tratament pentru acasa Depakine, Tittrico, Escitalopram si Alprazolam ! Nu reusesc sa scap de senzatia de frica, de teama ca mi se va face rau cand ies pe strada ! Azi am iesit, dar insotit ! Mentionez ca am aproape permanent un gol in stomac cat casa...Ceva sfaturi pentru a scapa de starea asta ??
0
12-11-2016, ora 19:58
StefanyaS
Nu este medic/terapeut
StefanyaS
Trebuie sa astepti sa isi faca efectul tratamentul, pentru mine xanaxul este pastila minune.Si eu am avut aseara un atac de panica, am ajuns la urgente.Ekg perfect, analize bune.Grea este boala asta.
1
12-11-2016, ora 20:07
Marian260987
Nu este medic/terapeut
Marian260987
Eu sincer atac de panica propriu-zis nu am mai facut de cand am fost internat, am ramas doar cu senzatia asta de frica fara motiv...ca mi se face rau, mai ales cand trebuie sa ies din casa ! Cred ca pana la urma cel mai important e sa luptam cu propriile noastre ganduri !!
0
14-11-2016, ora 16:07
Psiholog Cristina-Mihaela Stoian
Psihologie, Bucuresti, sector 1
Psiholog Cristina-Mihaela Stoian
Marian, eu am inteles ca esti militar, dar lasa luptele! :) Nu poti lupta cu gandurile tale, sau cu altceva, pt ca orice lupta presupune ca unul sa piarda si de obicei ala e omul! In viata nu prea intalnesti remize. De aceea, nu de lupte ai tu nevoie, ci de acceptare. Insa pana la ea, e o cale la fel de lunga cu cea care te-a adus in punctul in care te afli in prezent. De aceea, mai ai nevoie si de rabdare si perseverenta. Anxietatea nu apare dintr-odata, dar multi asa o percep, cand deja e instalat tabloul de simptome, cum ar fi atacurile de panica, sau frica ta de a nu face iar alte atacuri. Si eu iti recomand sa iei tratamentul in continuare, dar sa faci si psihoterapie in paralel. Xanax-ul nu se recomanda pe perioade mari, deci va trebui a ti-l schimbe luna viitoare cand mergi la control. Pt inceput, e ok ce ti s-a recomandat - important e sa le si iei, nu sa "lupti cu propriile ganduri".
1
14-11-2016, ora 20:59
Veritas
Nu este medic/terapeut
Veritas
La fel ca si Marian de la inceputul tratamentului ( Spitomin 5mg 2/zi, astazi am sunt in a 15-a zi de tratament), nu am mai avut atacuri de panica insa am ramas cu o stare de anxietate. Am zile in care sunt ok (decent) si zile in care am stare de anxietate care dureaza si ore intregi.
Acum mai nou am inceput sa ma documentez si sa caut un psiholog/psihoterapeut bun in Bucuresti.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: