Atac de panica? Anxietate? Nu mersi, mi-e bine asa! :) | Forumul Medical ROmedic

Atac de panica? Anxietate? Nu mersi, mi-e bine asa! :)

25-06-2013
veronica_bobi
Nu este medic/terapeut
veronica_bobi
Povestea mea nu e una speciala, minunata sau deosebita, ba din contra cred ca seamana cu multe alte povesti si ceea ce cititi acum, e posibil sa mai fi citit si in trecut. Dar totusi o sa va scriu, cu gandul ca poate va veti regasi in aceste randuri, poate veti vedea o urma de speranta sau de lumina sau de ce nu, poate va veti ridica in picioare si veti striga 'Gata! Ajunge! E timpul sa imi schimb viata!'.

Despre mine va pot spune ca nu mi-a placut niciodata sa caut pe net, sa intru pe forumuri cand aveam vreo problema, sa citesc 100 de pareri, care mai de care mai diversificate, care intr-un final nu faceau altceva decat sa ma sperie. Cand am fost insarcinata am intrat o singura data pe un forum unde am vazut o multime de mamici care scriau depre posibile boli, tratamente, complicatii, interventii etc si trebuie sa recunosc ca m-am speriat putin si am hotarat sa-mi cumpar carti daca tot am curiozitati. Despre nastere nici atat, n-am avut placerea sa caut cum se desfasoara, sa caut filmari sa vad o nastere live. am nascut natural, habar n-am ce s-a intamplat pe acolo, dar vreau sa zic ca macar n-am fost speriata si panicata. Astea fiind spuse, lucrurile s-a schimbat fix acum 1 an cand am intrat disperata pe internet, sa caut raspunsuri pe toate site-urile si forumurile posibile. Am nimerit si pe acest site sperand sa gasesc informatii care sa ma ajute in rezolvarea problemelor mele. Am citit, iar multe informatii m-au panicat si mai tare, altele m-au mai linistit, asa ca am facut o promisiune...ca atunci cand ma voi vindeca, ma voi intoarce sa le spun si altora cum am reusit... si iata ca a venit momentul.

Dragii mei, toata viata mea mi s-a spus ca sunt o fata vesela, plina de viata si cu simtul umorului. Acum 1 an insa am trecut prin niste momente infioratoare, iar viata mea s-a schimbat intr-o singura noaptea, cand am suferit primul atac de panica care mi-a dat peste cap toata existenta si m-a debusolat. M-am trezit a doua zi dimineata, o faptura panicata, speriata, care privea lumea cu neincredere. Am avut multeee simptome de la nod in gat, senzatie de sufocare, frica de moarte, frica de nebunie pana la moleseala, lipsa totala de pofta de mancare (mancam un iaurt de baut, un piure - si ala cu greu pentru ca aveam o panica totala ca ma inec- si poate seara mai reuseam sa mananc putina branzica cottage). Cateodata imi era teama ca uit cine sunt, nu vroiam sa ma privesc in oglinda prea des, imi era frica sa ma apropii de geamuri pentru ca ma gandeam ca o sa inebunesc si o sa ma arunc si totodata imi era frica ca poate o sa-i ranesc fara sa vreau pe sotul si bebelusul meu.ma simteam stand pe marginea unei prapastii si daca urma sa inchid ochii aveam sa cad in neant pentru totdeauna. Nu vedeam iesirea din aceasta stare, ma gandeam ca am 25 de ani, un sot care ma iubeste multe, un baietel superb, un business care merge.si totusi? de unde porcariile astea? de la ce?
Am refuzat pastilele cu vehementa, nu am vrut stari de somnolenta, droguri care sa ma faca sa visez cai verzi pe pereti... eu am vrut rezolvarea! identificarea problemelor si taierea lor de la radacina! Asa ca am inceput sedintele cu un psiholog, care m-au ajutat enorm. Din clipa in care am pasit in cabinetul psihologului si mi s-a spus pe un glas dulce 'Draga Vero, nu patesti nimic, n-ai sa mori din atat' a fost ultima data cand eu am suferit un atac pe panica. Cuvintele mi s-au stantat in cap si am realizat ca asa e! Daca n-am murit din prima, de ce as muri din a 6-a oara? Sau a 8-a oara? Pentru cei care n-au incredere in psihologi, dragii mei, va spun din inima, daca depuneti un minim de efort de a asculta cu adevarat ce vi se spune la sedinte si mai important de a lucra si acasa de unii singuri este imposibil sa nu vedeti rezultate. O sedinta la psiholog, o data pe saptamana nu face minuni, dar o munca depusa in fiecare zi cu siguranta va va aduce beneficii. Mai ramasesem cu starile de anxietate (nod in gat, stare de incordare, incapacitatea de concentrare, ganduri suparatoare si nerealiste gen ca moare bebe, ca face sotul accident de masina, ca o sa raman singura, ca o se intample ceva rau etc), care intr-adevar nu erau la fel de infricosatoare ca atacurile de panica, dar totusi erau incomode si suparatoare. Am inceput pe langa sedintele de psiho sa muncesc singurica si acasa!
Mi-am cumparat carti:
'Cum sa va controlati anxietatea - Terapia comportamentului emotiv-rational' de Albert Ellis
'Ghid pentru o viata rationala' tot de Albert Ellis si le-am citit cu atentie, mi-am notat in telefon exact ce ma interesa pe mine si de fiecare data cand aveam o stare aiurea ma apucam si reciteam.
Mi-am schimbat modul de gandire cu privire la toata lumea care ma inconjura
N-am mai catalogat oamenii, n-am mai judecat oamenii, n-am mai luat totul atat de personal, m-am relaxat
M-am apucat de sport - acum merg de 3/sapt - 50 de min - la antrenamente cardio, pilates, reshape, am ajuns sa port masura S si sa am un corp lucrat si tonifiat
M-am lasat de fumat dupa 7 ani
Am urmat cure de detofixiere, mi-am schimbat alimentatia total, am luat vitamine care sa-mi asigure toate mineralele de care are corpul nevoie pentru o buna functionare (fara prajeli!! fara grasimi!! fara zahar in exces!!)
Mi-am schimbat comportamentul fata de persoanele dragi, am lasat mandria si orgoliile si le-am inlocuit cu intelegere si rabdare

Dupa toate aceste schimbari majore din viata mea, pot sa va spun ca n-am fost niciodata mai fericita si mai sanatoasa ca acum! Mi-am invins fricile, mi-am depasit limitele si am eliminat complet toate starile neplacute si gandurile nesanatoase din viata mea! Am incredere in mine, ma simt puternica si chiar daca ar fi sa ma confrunt din nou cu vreo stare neplacuta sau vreun atac de panica, n-am sa zic decat ' Bring it on!' :)
Nu va pierdeti speranta, luptati pentru linistea voastra sufleteasca si pentru armonie!! Nu va izolati, nu va inchideti in voi si nu va considerati infranti! Puteti face orice va doriti, in orice situatie, oricand! Cine spune ca nu poate, minte! Propuneti-va sa va schimbati viata si nu va abateti de la drum, tineti-va tari si increzatori si veti observa cum in fiecare zi va veti simti mai bine!

Pentru cei interesati, psihologul la care am fost eu se numeste Adina Demian, iar vitaminele pe care le-am luat sunt passiflora, vitamax, calciu, vitamina C efervescenta, omega 3 si cam atat. Daca ma acuza cineva ca fac reclama, dupa cat am scris, chiar ma supar :P

Am scris cam mult, sper ca nu v-ati plictisit si sper ca macar jumatate din voi sa fi avut rabdare sa citeasca pana aici :) Tot ce am scris, este scris pentru voi, sufletele deocamdata ratacite care cauta sa scoata capul la lumina. Stati fara grija dragilor, ca o sa rasara soarele si pe strada voastra! Va doresc multa sanatate si numai bine!
9 comentarii
0
25-06-2013, ora 15:55
casyo
Nu este medic/terapeut
casyo
Da..Foarte bine ai facut..Din pacate, mie, dupa ce am avut un atac de panica..parintii mi'au zis ca doctorii sunt mai nebuni decat nebunii, iar situatia s'a acutizat sever..
0
25-06-2013, ora 17:13
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
Ma bucur c-ai scris..frumos.si-ti doresc ca toata viata sa-ti fie bine-alaturi de cei dragi tie.
insa
pentru n tineri care,
scriu zilnic SI cer ""ajutor"...sfaturi din cauze: parintii se cearta, se bat, nu am bani pt continuarea studiilor, sotul si soacra "ma saboteaza", nu ma lasa sa-mi vad fiul/fiica, prietenul m-a abandonat fiind insarcinata si nu mai vrea sa stie de mine.etc
PENTRU ACESTIA TOTI sau macar PENTRU UNII..
vino cu sfaturi concrete,
e f bine discutia cu-n psiholog,
dar
NU le poate schimba traiectoria vietii care, tocmai asta i-a adus in pragul disperarii.
Ai noroc si multumeste-i lui Dumnezeu:job, sot bun, copil.
pt ceilalti ROG...lasa-le cateva randuri care,
sa-i ajute.
O zi buna!
0
25-06-2013, ora 20:28
veronica_bobi
Nu este medic/terapeut
veronica_bobi
Draga maria 123 ceea ce ai scris tu mai sus se trateaza tot la psiholog pentru ca ii ajuta pe oameni sa-si depaseasca depresiile prin schimbarea gandirii asupra problemei respective, adica decatastrofarea situatiei respective. Nu am intrat in detalii de genul mama si tata nu m-au ajutat cu copilul, m-am descurcat singura, soacra mea este bolnava de cancer in ultima faza, socrul a parasit-o pentru o femeie mai tanara si acum noi suntem sprijinul ei etc, m-am limitat numai la ceea ce am simtit (emotional, organic) si la ceea ce am schimbat...in principiu modul de gandire. Exista situatii neplacute peste tot, dar depinde de noi daca vrem sa fim nefericiti si sa plangem zilnic sau sa infruntam viata cu capul sus!
Numai bine si o seara cat se poate de frumoasa ! :)
0
26-06-2013, ora 10:07
ionela83
Nu este medic/terapeut
ionela83
interesant tot ce ai scris...si orice sfat e intotdeauna bine venit ptr cei care trec prin aceste stari, de care eu una m-am saturat, numai vad scapare.acum mi-am comandat prima carte de care spune-ai astept sa imi ajunga si sa o citesc si cred ca o sa am nevoie de ea si unde plec si ma simpt agitata o scot incep a citi.vreau si eu sa scriu ca tine un mesaj aici, ca am scapat de anxietate si de tot raul care nu-mi da pace si stare...
0
26-06-2013, ora 15:17
veronica_bobi
Nu este medic/terapeut
veronica_bobi
@ionela83 astept cu drag mesajul tau in care sa ne spui ca ai scapat de tot ce e neplacut in viata ta. Ai incredere in tine, pentru ca iti spun cu toata sinceritatea ca nu e permanenta nicio stare, va trece tot raul! Ai grija de tine!
0
26-07-2013, ora 00:46
Casimeea
Nu este medic/terapeut
Casimeea
Salutare Vero...Te felicit din tot sufletul pentru ceea ce ai realizat!Iti spun cu mana pe suflet, eu, care in continuare lupt pentru a ma face bine, ca imi plesneste inima de bucurie cand vad oameni ca tine, care au reusit sa se vindece(oricum e mult spus, pentru ca pentru a te vindeca este nevoie de o boala).Esti o adevarata luptatoare si nimic nu ma face sa imi doresc mai mult pe lume ca sa ma vindec si eu, si sa fac si eu acest gest pretios de a reveni aici si sa le povestesc, asa cum ai facut tu ca"DA, TOTUL SE POATE".La mine anxietatea a inceput acum 4 luni de zile, dar simt ca timpul asta a trecut cu mult mai greu.Chiar si asa sunt (asa cum am fost mereu) o persoana foarte optimista, chiar daca unoeri, vars lacrimi fierbinti pentru ceea ce inca simt. Eu atacuri de panica, nu cred ca am avut niciodata, decat o senzatie de 2 3 secunde de teama complesitoare, insa apoi stiam sigur ca nu o sa patesc nimic.Nu am luat niciodata medicamente, si nici nu am fost la vreun terapeut.In principiu, nu pot sa ma ma lamentez si sa zic"dumnezeule, cat imi poate fii de rau".nu, as exagera.Insa...recunosc...in mine, inca exista acea crispare, simt eu ca ceva inca este neinregula...dar voi citi cartile mentionate de tine si...sincer, mi ar face o reala placere sa mi mai dai cateva sugestii din cand in cand:) Insist in a ti spune ca nu ai idee cat ma pot bucura ca esti bine si ca orice om, care reuseste sa invinga anxietatea, cel putin in ochii mei, va fi realul luptator in viata.Ceea ce tu, draga mea, ai facut...Eu am 18 ani, si numele meu real este Simona. Cu mare drag iti astept opinia. :)
0
26-07-2013, ora 01:00
Casimeea
Nu este medic/terapeut
Casimeea
Inca ceva...referitor la prima parte a mesajului tau...povestea tea nu numai ca este intr-adevar speciala, povestea ta, in acest moment, a nascut foarte multa lumina in sufletul meu.Iar pentru acest lucru iti sunt foarte recunoscatoare!
0
14-08-2013, ora 13:31
veronica_bobi
Nu este medic/terapeut
veronica_bobi
Draga Simona, iti multumesc mult pentru ce ai scris si ma bucur sincer ca povestea mea te-a ajutat intr-o mica masura. Sper ca acum te simti bine si nu uita ca oamenii trec in general peste orice obstacol, unii mai greu, altii mai usor, dar trec! :) o zi minunata iti doresc!
0
08-01-2017, ora 16:03
Loredana hritcu
Nu este medic/terapeut
Loredana hritcu
Și eu am probleme de anxietate. Soțul lucrează în străinătate și eu sunt acasă cu cei 2 copii. De 6 luni am problema asta de anxietate și atacuri de panica. La orice boala banala mă panichez. Stările de oboseală și amețeli... Palpitații... Mi-e teamă să ies singura sa nu cumva să am alt atac. Mie teama sa stau singura acasă. Ce pot face.?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul