Astm bronsic la copil tratat cu Singuler

56 comentarii 1 2
0
24-07-2008, ora 00:00
ana29
Nu este medic/terapeut
ana29
Buna!sunt noua pe acest forum. Fetita mea in varsta de 12 ani a fost diagnosticata cu astm bronsic.i sa dat pe reteta singulair dar nu am gasit si mi sa dat VENTOLIN.VREAU SA STIU SI EU DACA ESTE LA FEL DE BUN CA CELALANT?AS VREA SA VA MAI INTREB CEVA.ce inseamna (lgE)sau ce este.Va multumesc si multa sanatate.
0
24-07-2008, ora 00:00
ana29
Nu este medic/terapeut
ana29
Scuze, am gresit cand am spus ca ia dat singulair si am luat ventolin in locul lui, am sa incep de la inceput.I sa dat un sirop nu inteleg ce scrie in reteta si nu avea si mi sa VENTOLIN IN LOCUL ACELUI SIROP. As vrea sa stiu si eu SINGULAIR SE SUGE SAU SE IA CU APA?VA MULTUMESC DIN SUFLET SI SCZ DE GRESEALA FACUTA
0
25-07-2008, ora 00:00
monaraus
Nu este medic/terapeut
monaraus
Buna Ana, Singulair sunt niste pastilute care se mesteca (noi ii zicem fetitei ca ii dam gumita) si se iau inainte de culcare. Acest medicament se ia 1-2 ani pt a-si face efectul. Noi ventolin am luat numai la nevoie (cand facea crize bronhospastice la plamani) si numai in forma de aerosoli. De sirop nu stiu. Sanatate multa!
0
25-07-2008, ora 00:00
ana29
Nu este medic/terapeut
ana29
Multumesc, monaraus pentru raspuns.Fetita mea lua Singulair cu apa, spunea ca este rau la gust, acum o pun s-o mestece.Ati facut cumva testul(lgE)?daca da explicatim si mie ce inseamna acest test sau ce este. Va multumesc si multa sanatate.
0
25-07-2008, ora 00:00
monaraus
Nu este medic/terapeut
monaraus
Am facut de 2 ori pana acum IgE si a iesit in limite normale. Se face din sange si arata daca copilul are teren alergic si in ce masura parca. Dupa mine, nu este foarte concludent acest IgE, caci la noi a iesit bine de fiecare data si totusi luam medicamente pt astm si alergii. Medicii stiu mai multe despre acest IgE. E un fel de caracteristica a astmului bronsic, depinde cat de mare este valoarea IgE.
0
25-07-2008, ora 00:00
ana29
Nu este medic/terapeut
ana29
Multumesc mult de tot pt raspuns.multa sanatate fetitei.
0
28-07-2008, ora 00:00
ana29
Nu este medic/terapeut
ana29
Buna. Am si eu o intrebare.In ce consta un test de Spirometrie si unde ma-ti sfatui sa-l fac, la stat sau la particular?
De fapt mie mi-a dat sa ma duc la Alergologie sfatuiti-ma si pe mine.Va multumesc
0
29-07-2008, ora 00:00
monaraus
Nu este medic/terapeut
monaraus
Stiu ca acest test se face dupa o anumita varsta ca sa poata copilul sa coopereze. Cum fetita ta este mare, poate sa-l faca. Eu cu fetita mea am facut anul trecut in test la dl dr. Cernatescu de la Institutul de Protectie a Mamei si Copilului din Bucuresti (nu stiu daca a fost spirometrie, habar nu am, dar stiu ca e singurul aparat din tara care diagosticheaza astmul) si rezultatul a fost ca nu are astm bronsic. Dupa cum am mai spus, noi totusi luam singulair si altele la nevoie pt crize bronhospastice.
0
29-07-2008, ora 00:00
AlinaM
Nu este medic/terapeut
AlinaM
Ana, la spirometrie te pune sa sufli printr-un tub la capatul caruia se afla un aparat care masoara capacitatea pulmonara si alti indicatori, face un grafic samd. Este folosit in general ptr diagnosticarea astmului dar nu numai. In general, cam toate spitalele cu sectie de pneumologie pot face aceasta proba. Daca esti din Bucuresti, te poti duce si la spitalul Marius Nasta. Au acolo mai multe tipuri de aparate pentru Spirometrie. Iti trebuie o trimitere de la medicul pneumolog. Si in general se fac dimineata pana in ora 12. Eu cred ca nu conteaza unde faceti probele. Mie aparatele de la Marius Nasta mi s-au parut de incredere (eu de 4 ani dau probele respiratorii acolo). Ideal ar fi sa iti fie cat mai usor sa ajungi la clinica/spitalul unde dai probele pentru ca acestea trebuiesc facute periodic (cam la 3 luni).
Eu tocmai am mai facut 10 sedinte de acupunctura si am renuntat la singulair. Nu mai iau medicamente de cateva luni si mi-e foarte bine. Nu am mai avut crize si am putut sa urc si pe munte fara sa imi dau sufletul. Nu mai gafai cand vorbesc sau cand urc scarile la metrou. va recomand din tot sufletul acupunctura pentru copii vostri si pentru voi. Daca o corelati si cu sport si homeopatie, va garantez ca veti fi foarte multumite de rezultate. Nu va multumiti doar cu tratamentul alopat care e mai mult simptomatic. Iar acupunctura poate rezolva si alte probleme pulmonare nu numai astmul. Sanatate multa la toata lumea. E extraordinar sa poti respira linistit. :)
0
29-07-2008, ora 00:00
ana29
Nu este medic/terapeut
ana29
Va multumesc din suflet pt raspuns.Multa sanatate la toata lumea.
0
29-07-2008, ora 00:00
ana29
Nu este medic/terapeut
ana29
Mai am si eu o intrebare pt AlinaM. Ce pret are un test de spirometrie si consultatia, eu avand trimitere de la medic? multumesc frumos.
0
30-07-2008, ora 00:00
AlinaM
Nu este medic/terapeut
AlinaM
Ana, la Marius Nasta eu platesc 11 lei ptr proba fara ventolin si dc e cazul (spre norocul meu nu a fost in ultimul an) sa dau proba si cu ventolin, 18 lei. Dar asta este pentru adulti. Copiii stiu ca au gratuit cu trimitere de la medic. In general se da si cu ventolin doar daca proba fara ventolin a iesit sub limitele normale, Conditia ca probele sa fie corecte este ca seara inainte de probe si dimineata pana in probe sa nu se foloseasca ventolin sau alt bronhodilatator.
0
30-07-2008, ora 00:00
ana29
Nu este medic/terapeut
ana29
Multumesc mult de tot pt sfat si informatie.Multa sanatate
0
18-02-2009, ora 18:22
dariussiana
Nu este medic/terapeut
dariussiana
Buna, eu am un baietel de 4 anisori, care a fost diagnosticat cu risc de astm bronsic, am facut tratament de pe la 1 an cu singulair timp de 1 an si jumatate, dupa care am intrerupt tratamentul deoarece mediclu ne-a recomandat ca nu mai este nevoie sa-i dam(mentionez ca in toata perioada aceasta baiatul racea foarte des), dupa care anul trecut (adica la 3 anisori in decembrie mai exact ) i-am facut niste analize (deoarece il duceam la gradinita 1 saptamana dupa care 1 luna trebuia sa-l tin acasa deoarece imi racea numai dupa 1 saptamana de gradinita, asa patesc si acum)si i-a prescris din nou singulair timp de 1 an.Ce pot sa fac ca sa nu-mi mai raceasca asa des mai ales cand il duc la gradinita o saptamana ii este bine dupa care il i-a iar febra si tuseste, apoi i se infunda nasul si apoi face rosu in gat.Va rog daca imi poate da cineva vreun sfat prin care pot sa-i intaresc sistemul imunitar, ca sa nu-mi mai racesaca asa de des.Va multumesc.
0
19-02-2009, ora 10:41
AlinaM
Nu este medic/terapeut
AlinaM
Si baietelul meu patea asa cand a inceput gradinita. Apoi am descoperit ca are polipi. Ne-a zis medicul ORL-ist ca orice am face cat va fi in colectivitate va raci tot timpul pana i se va forma sistemul imunitar. Se pare ca polipii sunt o sursa de probleme de acest gen. Am incercat tot felul de imunizari: Bronhovaxon, echinaceea (inceput trataemntul prin august si dat cam toata toamna) dar tot degeaba. Cele mai bune rezultate le-am obtinut insa cu scortisoara si miere: amesteci o jumatate de lingurita de scortisoara cu o lingurita de miere si ii dai copilului o lingurita de amestec dimineata pe stomacul gol. E posibil sa i se faca greata dupa, dar nu te speria. Ii dai o bugatica de paine sau un biscuite si ii trece. Eventual poti reduce cantitatea de amestec pe care i-o dai. O alta varianta pe care o aplic cu succes la mine este ceaiul de scortisoara cu miere: 1 lingurita rasa de scortisoara la o cana de apa fiarta; cand ajunge la temperatura la care il poti bea, adaugi 1-2 lingurite de miere. Poti cauta pe internet despre amestecul de miere cu scortisoara. Este extraordinar. Iar daca imi aud copilul ca incepe sa tuseasca, ii dau imediat sirop Coughend si Plantusin de la magazinele naturiste. I le dau pe amandoua si de cand aplic acest tratament, copilul meu nu a mai lipsit de la gradinita. Nici macar febra nu a mai facut. Iar pentru rosu in gat este extraordinar propolisul. Cumparati tinctura de propolis si amestecata cu apa se face gargara. Se mai gaseste, deasemenea, spray de propolis. Desi scrie pe el ca este cutanat, il puteti folosi cu succes pentru rosu in gat/amigdalita. Ustura putin, dar ia cu mana. Intr-o zi maxim doua este vindecat. Asta cel putin, este experienta mea cu copilul meu.
0
19-02-2009, ora 10:46
AlinaM
Nu este medic/terapeut
AlinaM
Si inca ceva. Stiu ca vorbesc cam mult, dar sper ca sfaturile mele sa va ajute. Foarte bun pentru sistemul imunitar este si tinctura de propolis data dimineata pe stomacul gol. Noi o amestecam cu miere. In cazul in care nu este specificata doza in prospect, stiu ca se dau 2 picaturi/kg corp. Propolisul ii ajuta pe micutii nostri si in cazul parazitilor intestinali.
0
20-02-2009, ora 21:16
IOANA C
Nu este medic/terapeut
IOANA C
eu sunt una din fericitele mamici care pot sa spun ca am scapat de acest diagnostic, , astm bronsic"
diagnosticul a fost pus la o varsta destul de mica ca nfiind astm usor persistent"
dragi mamici eu nu am nimic cu produsele naturiste si cu naturistii ca am ajuns si eu pe la ei in disperarea pe care o aveam..dar va spun ca astmul este o boala care si naturistii spun ca atunci cand are crize trebuie sa urmariti tratamentul medicului dv, deci nu va jucati
fetita mea a urmat trei ierni la rand tratament 6 luni cu singuler, si pt, a nu raci des pt. ca atunci incepeu si crizele ii faceam antigripalul, in fiecare toamna incepeam cure cu Osccllococcinium o doza pe saptamana si ceea ce cred ca a fost lucrul care a ajutat cel mai mult a fost, , salina " de trei veri mergem in salina la Slanic Moldova si tinem copilul patru ore pe zi cate zece zile,
acum avem 8 anisori si anul acesta nu am mai facut nici o criza de fapt nici anul trecut doar ca am mai racit usor dar.am rezolvat cu paracetamol, , , fara asa zisele spray-uri de astm
0
21-02-2009, ora 10:10
ary
Nu este medic/terapeut
ary
Ioana nici nu stii ce mult ma bucur cand aud de cazuri in care copii nu mai fac crize. Tot asa suntem si noi cu astm bronsic usor si persistent. de anul trecut din aprilie e pe flixotide si i-a mers bine, mai raceste dar se rezolva cu medicatia obisnuita pt raceala. Tare as vrea sa scapam de cortizon. Zici ca salina v-a ajutat..
poti sa imi dai cateva detalii: te-ai dus cu trimitere de la medic, unde ai stat, cat v-a costat?
0
23-02-2009, ora 08:14
monaraus
Nu este medic/terapeut
monaraus
Ioana, ma bucur nespus ca vii cu asemenea vesti bune. Si fetita mea se afla exact in situatia in care a fost fetita ta. Ea are doar 4, 8 ani, este pe flixotide ca sa poata merge la gradi si parca de cand le ia nu mai raceste asa des. Acelasi lucru spune si medicul nostru, ca pe la varsta de 7-8 ani ii va trece. Sa dea Dumnezeu sa fie asa!
0
23-02-2009, ora 08:36
IOANA C
Nu este medic/terapeut
IOANA C
Am folosit si eu Flixotide, am avut si pompita ca tot aveam impresia ca nu fac lucrurilile cum trebuie, ma consideram vinovata si cred ca mai am acest simtom, eu la gradinita nu am dus acest copil decat foarte rar cand era perfect sanatoasa, daca se infunda putin pe nas gata...acasa...lucru care nea ingreunat fff mult scoala dar...multumesc lui Dumnezeu ca am fost sanatoase si am recuperat.ceea ce ceilalti copii aveu din pregatitoare
apropo de salina...nimeni nu spune ceva de tratament ma refer la doctori (cei care monitorizeaza astmul si atunci am mers la statiune cu un bilet obisnuit de pensionar si acolo am vorbit cu doctorul statiunii care a vazut ultimele analize si ia prescris 4 ore de stat in salina pe zi si.am mai facut si aerosoli, anul urmator nu am facut decat salina dar rezultatele sau vazut.
trece la 7-8 ani dar lupta dupa mine trebuie dusa mai departe pt. ca poate reapare la adolescenta sau dupa 50 de ani. cu astmul nu te joci...eu am o colega de birou care se lupta cu copil de 18 ani si face niste crize infioratoare dar.fiecare cu karma lui
Dumnezeu sa ne ajutesa nu facem aceasta boala cumplita
0
14-07-2009, ora 19:44
deliadura
Nu este medic/terapeut
deliadura
Am si eu un baietel cu astm.Locuim in SUA - Los Angeles. Am incercat si
eu din disperare un tratament homeopatic, si doar vreau sa va spun ca
nu a functionat deloc.Am urmat tratamentul un an de zile, ne-a costat
mii de dolari, nu am vazut NICI UN REZULTAT. Nu regert nimic, sunt
linistita ca cel putin am incercat. Tratamentele astea naturale
nu sunt testate si nu sunt aporbate aici e buna dreptate, pt ca
nu au nici un efect, "frectie la picior de lemn".Am vrut numai saimpartasec experienta mea
sa nu mai pierdeti timpul si banii cu copiii, aiurea.
Medcina moderna este cea care trebuie urmata.Sunt facute studii
pentru aceste medicamente si am toata increderea in MEDICI.
Copilul meu nu are alergie de nici un fel, NU este un astm alergic.
Medicii de aici nu cunosc termenul de "astm bronsic" spun ca asa ceva
NU exista. Din cate am citit eu, astmul este de FOARTE multe feluri.
Cam 80% din cazuri la copii au astm alergic (praf, polen, pisici, caini, etc)
iar restul de 20% sunt din categoria astm non-alergic.
Noi facem parte din cei 20%.Acestia au sansa sa se vindece mai mare decat
cei din 80%.De aceea dupa 6-7 ani, la copii li se dezvolta imunitatea si
scapa de astm.Vor mai avea probleme si cand sunt adulti, la batranete,
nu este indicat sa se faca pompieri sau sa faca sport de performanta,
in rest pot sa aibe o viata normala.
Noi suntem cu tratamentul medical clasic acum, adica cu steroizi,
pulmicort i-am dat.MULT mai usor decat singulair!!!
Peste vara nu ii dam deloc, este bine, doar iarna cand bantuie virusii,
acestia ii declanseaza wheezing, respira greu, dar NU tuseste deloc.
Atunci ii dam puffer-ul cu medicamentul care largeste caile respiratorii
si imediat isi revine.Pufferul il dam cam o saptamana doua pana ii trece de
tot si gata.
Cam asta e povestea mea.Motivul pt care am ajuns aici in acest forum:
cautam informatii despre Bronhovaxon, vad ca majoritatea mamicilor spun
ca l-au gfolosit fara nici un rezultat.Sunt pe punctul de al incerca si eu...dar nu stiu ce sa fac?!
Inca mai am in cap mina de sare poate la anul sa il aduc in tara.Deocamdata il duc la ocean in fiecare
week end - doctorii spun ca este acelasi lucru cu salina.
sanatate la toate lumea!
Delia
0
25-06-2010, ora 22:36
ghizi
Nu este medic/terapeut
ghizi
Buna, am si eu un baietel de 10 ani si jum. care in iarna aceasta a facut prima criza de astm.pina acum a facut repetate bronsolite.atunci i sa administrat o luna de zile singuler si de vreo 3 ori tratament cu flixotide, insa de asta iarna nu mai scapam de tuse, ii trece 2, 3 zile poate o saptamina dupa care o ia de la inceput.Nu stiu ce sa ma mai fac sunt disperata, de doua luni ia flixotide insa tot tuseste si de vreo 2 nopti are si respiratie suieratoare.Azi am fost iar la doctor si ne-a dat iar singuler, flixotide si ventolin.Va rog sa-mi spune-ti si mie care sunt pasi care trebe sa-i facem ca sa scapam de aceasta boala si daca este posibil asa ceva.Si eu sunt diagnosticata cu bronsita astmatiforma inca de mica, si nu imi doresc ca si baietelul meu sa se chinuie cu aceasta boala pe parcursul vieti.Insa pentru mine e prea tz cred ca sa se mai poata face ceva, caci pe vremea cind eram eu mica nu erau atatea medicamente si nici nu se cunosteau prea multe in acest domeniu, atunci se dadea tratament cu miofilin sa ias din criza si cam atat.
Va multumesc.
0
14-05-2013, ora 10:28
amarghiolu
Nu este medic/terapeut
amarghiolu
salut... am un baietel de 3 ani.este depistat cu astm de la un an si ceva.de atunci merg cu el numai pe singuler.cand receste fara aerosol nu mai poate respira.si receste si acum.raceli frecvente urate cu tuse pana vomita.cand nu aveam aerosol fara sa ma internez nu scapa de raceale, de fapt de sufocarea din respiratie.am incercat mai multi doctori.nimic productiv, doar bani cheltuiti si atat.nu vad nicio inbunatatire.toti imi confirma ca are astm, lucru stiut de mine deja si toti merg pe singuler si fixoitaide, care apropo se geseste f greu aici in pitesti.oare ce as putea sa mai incerc?multi spun ca pana la varsta de 7 ani astmul poate fi tratat, alti spun ca nu, ca este o boala ce poate fi controlata si atat?eu ma zbat sal fac bine, dar sincer si psihic si financiar sunt daramata.din cauza medicamentelor pe care i le-am dat copilul meu a luat mult in greutate, are deja 18 kg.mie frica sai mai urmez tratamentul, dar mai frica mie sal opresc.daca puteti sa_mi dati un sfat, orice, poate mi-ar fi de folos.inca ceva.vreau sa_l duc la gradinita cu program prelungit pentru a ma duce la munca, ca stiti cum e...un copil are nevoie de multe, iar bani sunt putini, dar nustiu daca mi-l primeste sau daca nu cumva este o risipa prea mare pt ca el imi va raci si mai des acolo fiind predispus la mai multi factori alergeni, la mai multi virusi, pt ca pe el colectivitea il afecteaza.stiti cumva statul acorda vreun ajutor copiilor cu astm sau mie ca mamica ca sunt nevoita sa stau tot timpul langa el sa- l supraveghez?
0
30-01-2016, ora 17:58
Alina-Andreea1
Nu este medic/terapeut
Alina-Andreea1
Buna ziua, ma alatur si eu cu o intrebare.Am o fetita de 4ani si patru luni si saptamina trecuta am aflat la un control datorita tusei ca are astm bronsic sub observatie.Am fost trimisa la medic alergolog si dupa control si un tratament de urgenta ne-a dat acasa foarte multe medicamente.As dori sa stiu daca Flixotide, Xyzal, Tamalis si Montelukast Actavis si alte doua medicamente pentru imunitate credeti ca voi reusi sa o pun pe picioare.Si daca in timpul tratamentului ii pot da si siropurile ptr imunitate?Multumesc frumos si multa sanatate.Si as dori da iau legatura cu domnul dc.Dumitrescu
0
30-01-2016, ora 21:01
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
copilul a fost consultat la ORL ?
ati citit pe forum despre alimentatai corecta in cazul suspiciunii de alergii, astm, , , s, a?
0
31-01-2016, ora 09:09
Alina-Andreea1
Nu este medic/terapeut
Alina-Andreea1
buna dimineata.nu nu a fost consultata de un medic ORL.sa inteleg ca si acolo trebuie sa mergem? testele pentru alergie le facem peste o luna dupa terminarea tratamentului.credeti ca trebuiau facute acum?multumesc frumos
Adaugă un comentariu / răspuns
56 comentarii 1 2

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.