Astm bronsic?

23-05-2012
emil db
Nu este medic/terapeut
emil db
Va rog cine ma poate lamuri?Nu pot sa-mi dau seama daca simptomele pe care le am pot fi din cauza unui astm
bronsic sau altceva?De cativa ani am momente cand am probleme cu respiratia adica cand inspir simt ca aerul
nu i-mi este de ajuns(inspirul este scurt) iar expiratul este prelung(un oftat).Problema s-a agravat in aceasta
perioada cand vremea este f.schimbtoare.Cum presiunea atmosferica se modifica cum apar problemele.Am citit
despre astm iar in aceasta situatie problema este la expirat.Se poate manifesta si cum am descris mai sus?
Vreau sa mai dau alte amanunte:in aceste situatii simt o apasare in pipt dar nu tusesc si nu obosesc cand fac
miscare ba chiar i-mi face bine, sunt fumator dar nu inrait(10-15tig./zi), tatal meu a suferit de ast, sunt supraponderal
(1, 89m-122kg), tensiunea arteriala buna, EKG-ul normal, analizele de baza(colesterol, glicemie, vsh, hemograma)
in limite normale.Am ceva problemeORL adica o mica deviatie de sept, tot timpul nasul infundat(cred ca am devenit
dependent de rinofug desi il diluez1/2 cu ser fiziologic}, tinutus la urechea stanga.Mai am senzatia de multe ori ca
am ceva in gat si nu pot inghiti.Ce parere aveti sa incerc macar o doza de bronhodilatator cand am aceste simpt.
sa vedem daca isi face efectul si de aici sa trag o concluzie?
Va multumesc!
1 comentarii
0
18-10-2019, ora 22:45
Dr. Ciubotariu Bogdan-Iliuță
Pneumologie, Iași
Dr. Ciubotariu Bogdan-Iliuță
Bună seara! Mergeți la pneumologie pentru consult și spirometrie, acolo vă pot spune dacă aveți sau nu astm. O seară liniștită!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.